Trwa ładowanie...

Modne kierunki studiów. Ale czy jest po nich praca?

Nanotechnologia, rosyjski biznesu, wzornictwo, japonistyka, turkologia - czy po tych kierunkach studiów jest praca?

Modne kierunki studiów. Ale czy jest po nich praca?
d2aflfb
d2aflfb

Egzotycznie kierunki studiów od kilku lat wabią licealistów. Czy chodzi o modę i snobizm? A może to działanie młodych ludzi dobrze obliczone na przyszłość?

Specjaliści zajmujący się rynkiem pracy zwracają uwagę, że młodzi ludzie są bardziej otwarci, starając się dopasować do rynku pracy, by po skończonym popularnym kierunku nie wylądować na bezrobociu. Choć nie brak opinii krytycznych: "Studenci, którzy sami pracują na opłaty za płatne studia, są bardziej rozgarnięci niż dzieci które dostają kasę od rodziców i zamiast uczyć się życia w pracy, marnują czas na dziwne kierunki i studenckie życie polegające na zabijaniu czasu" – pisze Gość na jednym z forów o egzotycznych kierunkach.

Jakie egzotyczne kierunki wynajdują młodzi ludzie? Wśród tych popularniejszych jest nanotechnologia, rosyjski biznesu, wzornictwo, projektowanie szkła, sinologia, japonistyka, turkologia, kroatystyka, serbistyka, bezpieczeństwo narodowe.

- Można powiedzieć, że kiedyś dziennikarstwo było egzotycznym kierunkiem. Osobiście nie martwię się o to, co będę robił po skończeniu studiów – opowiada jeden ze studentów w Zakładzie Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Z tego co zaobserwowałem, osoby, które już ukończyły te studia, zupełnie przyzwoicie sobie radzą.

d2aflfb

Z oficjalnej strony Uniwersytetu Jagiellońskiego dowiadujemy się, że krakowska turkologia jest jedną z dwóch w Polsce, które posiadają status filologii. Co za tym idzie, jej absolwenci (z tytułem magistra) mają możliwość bezpośredniego przystąpienia do egzaminu na tłumacza przysięgłego organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości RP.

Jednak w myśl „Ustawy z dnia 25 listopada 2004 r. o zawodzie tłumacza przysięgłego” (art. 2 ppkt 1.5) osoby, które ukończyły turkologię nie mającą statusu filologii, muszą najpierw uzupełnić swoje wykształcenie o studia podyplomowe w zakresie tłumaczenia z języka tureckiego.

Dobrze powinny radzić sobie osoby studiujące wzornictwo. W obecnych czasach, gdy wiele osób stawia na indywidualizm, design zyskuje na popularności.

Można przypuszczać, że młodzi ludzie nie będą mieli kłopotów z pracą po kierunku bezpieczeństwo narodowe. "Ten kierunek daje szeroką wiedzę z zakresu nauk społecznych, prawnych oraz wojskowych, która przygotuje do pracy m.in. w administracji publicznej, organizacjach cywilnych i mundurowych funkcjonujących w systemie bezpieczeństwa państwa czy w zespołach reagowania kryzysowego" - wyjaśniała na łamach „Dziennika Gazeta Prawna” Agnieszka Kurka z biura prasowego Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

d2aflfb

Duże szanse na dobrą pracę mają też młodzi ludzie z dyplomem sinologa. Typowe zajęcie absolwenta sinologii, to praca dla firm zajmujących się handlem z Chinami. Można przypuszczać, że miejsc pracy długo nie zabraknie.

Ponieważ nauka chińskiego robi się modna, etatu można szukać też w szkołach, szczególnie wyższych. Inną możliwością jest praca w MSZ, co oznacza konieczność dostania się na aplikację dyplomatyczno-konsularną.

Można też zostać tłumaczem, ale to wymaga predyspozycji i umiejętności, których same studia sinologiczne nie dadzą.

ml/ak

d2aflfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aflfb