Trwa ładowanie...
d67puyw
wojsko
12-10-2010 14:15

MON: już 7 tys. chętnych do Narodowych Sił Rezerwowych (komunikat)

...

d67puyw
d67puyw

12.10. Warszawa - Departament Prasowo-Informacyjny MON informuje:

Na półmetku tegorocznego naboru do Narodowych Sił Rezerwowych - do Wojskowych Komend Uzupełnień wpłynęło już ponad 4 tysiące wniosków żołnierzy rezerwy o powołanie do NSR, a także ponad 3000 wniosków o skierowanie do służby przygotowawczej w ramach NSR osób, które nie służyły do tej pory w wojsku.

Spośród żołnierzy rezerwy zainteresowanych służbą w NSR do tej pory tysiąc osób podpisało już kontrakt i otrzymało przydział kryzysowy na wykonywanie obowiązków w ramach NSR. W stosunku do pozostałych kandydatów prowadzony jest proces weryfikacji i kwalifikacji.

Dla 3000 osób zainteresowanych służbą przygotowawczą - w październiku br. uruchomiono proces szkolenia i powołano do takiej służby w korpusie szeregowych prawie 2 tysiące ochotników. Kolejna grupa otrzyma karty powołania do odbycia służby przygotowawczej pod koniec października br.

d67puyw

Służba przygotowawcza to nowy rodzaj służby wojskowej wprowadzony dla osób nie posiadających wcześniejszego przeszkolenia wojskowego. Nabór do służby przygotowawczej prowadzą Wojskowe Komendy Uzupełnień. Tegoroczne szkolenie zostało uruchomione z myślą o młodych ludziach, chcących odbyć szkolenie wojskowe, a następnie podpisać kontrakt na pełnienie służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Szkolenie trwa do 4 miesięcy. W tym czasie uczestnik szkolenia otrzymuje tytuł elewa, zdobywa podstawową, a następnie specjalistyczną wiedzę i umiejętności niezbędne dla szeregowego żołnierza w danej specjalności wojskowej. W trakcie szkolenia specjalistycznego elew ma prawo składania wniosku o przyjęcie do służby w NSR. Po upływie 3 tygodni od rozpoczęcia szkolenia elew składa przysięgę wojskową, a po zakończeniu szkolenia zdaje egzamin.

Służba przygotowawcza ma charakter dobrowolny. Powołanie kandydata do służby przygotowawczej następuje wyłącznie na jego wniosek, gdy spełnia on określone w aktach prawnych wymagania. Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana za przestępstwo umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej (kat. zdrowia A), wiek co najmniej osiemnastu lat i w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Nabór ochotników do tej służby dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d67puyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d67puyw