Trwa ładowanie...
dnfnk8r
komunikat
12-08-2013 15:30

MON o uroczystości organizowanych w Muzeum Wojska Polskiego (komunikat)

...

dnfnk8r
dnfnk8r

12.08. Warszawa - MON informuje:

14 sierpnia 2013 roku o godz. 10.00 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zostanie otwarta wystawa zatytułowana "Gen. broni Stanisław Szeptycki - wojskowy, dyplomata, polityk". Na wystawę zapraszają Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak oraz Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. dr hab. Zbigniew Wawer. Prosimy o przybycie do Muzeum do godziny 9.45.

Od dnia 15 sierpnia do 15 września b.r. w siedzibie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie będzie można oglądać wystawę poświęconą postaci gen. broni Stanisława Szeptyckiego (1867-1950), jednego z najwybitniejszych wojskowych polskich okresu I wojny światowej, wojny z bolszewikami 1919-1921 r. i lat odbudowy Polski niepodległej. Jest to, jak dotąd, pierwsza wystawa w naszym muzealnictwie, poświęcona tej niezwykle ważnej i zasłużonej dla Polski postaci.

Zgromadzone eksponaty pozwoliły na zilustrowanie wszystkich ważniejszych etapów życia Generała. Zaczynał on swą wojskową karierę w armii austro-węgierskiej, ale od 1916 r., gdy został Komendantem III Brygady Legionów Polskich, i później obejmując kolejne funkcje i stanowiska dowódcze, aktywnie uczestniczył w wydarzeniach związanych z odradzaniem się Państwa Polskiego w końcowym okresie I wojny światowej. Miał wielkie zasługi organizując od podstaw armię polską. W latach 1919-1920 toczył z powodzeniem walki o wschodnią granicę i bronił odzyskanej niepodległości w wojnie z bolszewikami, gdy dowodził 600 kilometrowym Frontem Północno-Wschodnim. Ze względu na poważną chorobę, w sierpniu 1920 r. niestety musiał zdać dowodzenie i w decydujących walkach pod Warszawą nie wziął udziału. W 1922 r. z własnej inicjatywy wspierał wojskowo III Powstanie Śląskie i dowodził oddziałami polskimi zajmującymi dla Polski część Górnego Śląska. W 1923 r. był ministrem spraw wojskowych w rządzie Wincentego Witosa. Z wojska odszedł
w 1926 r. po przewrocie majowym Józefa Piłsudskiego.

dnfnk8r

Na wystawie pokazano także eksponaty ilustrujące życie prywatne Generała z okresu międzywojennego. Po odejściu z wojska w stan spoczynku, był zasłużonym działaczem przemysłowym w branży przemysłu naftowego i włókienniczego. W obliczu wybuchu wojny z Niemcami w 1939 r. zgłosił chęć powrotu do wojska, ale przydziału wówczas nie dostał. Po zakończeniu II wojny światowej, mimo osiągniętego wieku 78 lat, starał się nadal być aktywny i użyteczny, dobrowolnie zgłaszając się do Wojska Polskiego. Swą pracę na rzecz kraju zakończył prezesując Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi (1945). Zmarł kilka lat później w swoim domu w Korczynie k. Krosna 9 października 1950 r.

Wystawa została przygotowana przede wszystkim z wykorzystaniem bogatego zespołu unikatowych pamiątek, zdjęć i archiwaliów pochodzących ze zbiorów Fundacji Rodu Szeptyckich, Muzeum Wojska Polskiego i Centralnego Archiwum Wojskowego, zebranych po raz pierwszy razem i pokazanych publiczności. Wykorzystano m.in. dotąd nieznane, portrety Generała pędzla Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata i Jacka Malczewskiego a także liczne fotografie z różnych okresów jego życia i służby.

Na wystawie zestawiono także po raz pierwszy, niezwykle efektowną kolekcję wysokich odznaczeń polskich i zagranicznych należących do Generała, pochodzących ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego i Fundacji Rodu Szeptyckich.


Wystawa przedstawia również symbolicznie tradycję Święta Żołnierza, obchodzonego współcześnie, jako Święto Wojska Polskiego, które Generał Szeptycki ustanowił Rozkazem Dziennym nr 126 z dn. 4 sierpnia 1923 r., a więc 90 lat temu, w czasie, gdy był ministrem spraw wojskowych w rządzie Wincentego Witosa. Rozkaz ten mówił, by w dn. 15 sierpnia, w rocznicę "wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą", obchodzić Święto Żołnierza, dla upamiętnienia "poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski". Historię tego Święta zilustrowano wybranymi zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego i Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

dnfnk8r

15 sierpnia 2013 r. Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3, czynne w godzinach 09: 00 - 18: 00 park plenerowy, sale wystawowe. Wstęp bezpłatny.

- Otwarte dla zwiedzających statki powietrzne i broń pancerna: samolot transportowy An-26, myśliwiec MiG-29, samolot myśliwsko-bombowy Su-22M4, samolot pasażerski Jak-40, śmigłowiec Mi-24, śmigłowiec Mi-8, działo samobieżne Su-57, haubicoarmata Sexton oraz samochód pancerny "Kubuś" z Powstania Warszawskiego.

- Najnowsza wystawa czasowa (z 14 sierpnia b.r.) "Generał broni Stanisław Szeptycki - wojskowy, dyplomata, polityk" (Sala Parterowa).

dnfnk8r

- Prezentacja obrazu Jerzego Kossaka "Cud nad Wisłą". Omówienie panoramy bitwy pod Radzyminem 1920 r. z wojskami bolszewickimi. Symbolika obrazu.

Godz. 12:30 prowadzi st. kustosz Andrzej Szczepanowski Godz. 15:30 prowadzi st. kustosz Andrzej Szczepanowski Godz. 17:00 prowadzi st. kustosz dr Zbigniew Dunin-Wilczyński Sala 1920 roku.

Namiot promocyjny (dziedziniec wewnętrzny MWP).

- Pokazy Grup Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej (druga połowa lat 30 ubiegłego wieku): - umundurowanie i wyposażenie - wystawa stacjonarna rowerów służbowych, jedyny w kraju "strzelający rower" - szermierka na bagnety(czas pokazu około 20 min.).

dnfnk8r

- Pokaz zabytków prezentowanych z okresu wojny polsko-sowieckiej 1920 r.

- Wizualizacja nowego Muzeum Wojska Polskiego powstającego w Cytadeli Warszawskiej. - Kawiarnia "Wojskowy przystanek" w parku broni pancernej.

Oddział Muzeum Wojska Polskiego w Forcie IX Czerniakowskim im. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej Czynne w godz. 11:00-17:00 - bezpłatnie. Adres: ul. Powsińska 13.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

dnfnk8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnfnk8r