Trwa ładowanie...
d47q419

MSWiA: Dzień UE przeciwko Handlowi Ludźmi (komunikat)

...

d47q419
d47q419

15.10. Warszawa - MSWiA informuje:

Kto może stać się ofiarą handlu ludźmi? Jak zapobiegać temu zjawisku? To tylko niektóre kwestie, które będą poruszane podczas Dnia Unii Europejskiej przeciwko Handlowi Ludźmi organizowanego od 18-19 października br. na Uniwersytecie Warszawskim we współpracy z MSWiA. W ramach obchodów odbędą się panele dyskusyjne, przegląd filmów i spotkania z ekspertami.

W poniedziałek (18 października) w budynku samorządu Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu odbędą się panele dyskusyjne z udziałem m.in. wykładowców UW zajmujących się tematyką handlu ludźmi oraz przedstawicieli fundacji La Strada.

W kinie Kultura przy Krakowskim Przedmieściu 21/23 w Warszawie będą zaprezentowane dwa filmy poruszające problem handlu ludźmi i przymusowej prostytucji. Zaprezentowane zostaną obrazy pt. "Handel" oraz "Lilja 4-ever". Po projekcjach swój komentarz przedstawi ekspert z Komendy Głównej Policji oraz pracownik fundacji La Strada.

d47q419

Przez cały dzień w namiocie informacyjnym na terenie campusu Uniwersytetu Warszawskiego będzie można otrzymać materiały edukacyjne nt. handlu ludźmi i porozmawiać z ekspertem z Zespołu ds. Handlu Ludźmi MSWiA oraz ze specjalnie przeszkolonymi wolontariuszami - studentami UW.

Z kolei we wtorek (19 października) w Pałacu Kazimierzowskim UW odbędzie się dyskusja na temat definicji handlu ludźmi wprowadzonej ostatnio do kodeksu karnego. W panelu wezmą udział przedstawiciele Ośrodka Badań Handlu Ludźmi UW, Ministerstwa Sprawiedliwości i Sejmu RP.

Dzień Unii Europejskiej przeciwko Handlowi Ludźmi jest współorganizowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Uniwersytet Warszawski, Niezależne Zrzeszenie Studentów UW oraz warszawskie kino Kultura.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie!

d47q419

Szczegółowy program obchodów w załączniku i na stronie www.mswia.gov.pl.

Należy dodać, że Dzień UE przeciwko Handlowi Ludźmi obchodzony jest także w innych częściach Polski, m.in. w Szczecinie (inicjatywa tamtejszej komendy wojewódzkiej policji i Uniwersytetu Szczecińskiego) i w Krakowie (organizowany przez Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć oraz Uniwersytet Jagielloński).


Pomocy ofiarom handlu ludźmi udziela Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi prowadzone przez fundację La Strada. Centrum obsługuje całodobowy telefon zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi. Do centrum mogą zgłaszać się pokrzywdzeni obywatele Polski np. zmuszani do pracy za granicą, jak i cudzoziemcy w naszym kraju. Z oferowanych przez centrum porad i konsultacji mogą także skorzystać osoby wyjeżdżające, bądź też planujące wyjazd do pracy poza granicami kraju.

d47q419

Centrum udziela wszechstronnej pomocy: medycznej, psychologicznej i prawnej. W ramach skierowanego do cudzoziemców Programu wsparcia i ochrony ofiary/świadka handlu ludźmi centrum pomaga cudzoziemcom - ofiarom handlu ludźmi zalegalizować pobyt oraz organizuje powrót osób pokrzywdzonych do kraju, z którego pochodzą. Pracownicy i wolontariusze centrum towarzyszą ofiarom handlu ludźmi w kontaktach z policją i prokuraturą.

Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi prowadzi również schronisko dla osób pokrzywdzonych, zapewniając przy tym bezpieczne zakwaterowanie pod opieką wyspecjalizowanego personelu. Zapewniane jest także wyżywienie oraz odzież.

Fundacja La Strada, która prowadzi centrum udziela również porad instytucjom państwowym i samorządowym, które pracują z pokrzywdzonymi przez handlarzy ludźmi.

d47q419

Z pomocy i konsultacji mogą skorzystać ofiary handlu ludźmi, ich bliscy, osoby zagrożone handlem ludźmi, organizacje i instytucje, które pracują na ich rzecz.

Od początku swojej działalności, czyli od kwietnia 2009 roku do 31 marca 2010 roku, centrum w ramach między innymi: zapewnienia pomocy tłumacza, konsultacji prawnej, wsparcia psychologicznego, towarzyszenia ofiarom handlu ludźmi w kontaktach z policją i prokuraturą, udzieliło pomocy łącznie 287 ofiarom handlu ludźmi. W roku 2009 z pomocy skorzystało 77 obywateli Polski oraz 116 cudzoziemców. Centrum w ramach pomocy dla pokrzywdzonych oraz ich rodzin w roku 2009 udzieliło drogą telefoniczną i elektroniczną 322 porady.

Więcej informacji o działalności Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi znajduje się na stronie http://www.kcik.pl. Numer telefonu do Centrum: (22) 628 01 20, e-mail: info@kcik.pl.

d47q419

Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi zostało utworzone w kwietniu 2009 roku. Jest w całości finansowane z budżetu państwa jako zadanie zlecane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Centrum prowadzi wyłoniona w drodze otwartego konkursu organizacja pozarządowa. Obecnie jest to Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada. W sumie na cały 2010 rok MSWiA przekazało 750 tys. złotych na obsługę centrum.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d47q419
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47q419