Trwa ładowanie...
dag6a9z

MSZ: Szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej o swobodnym przepływie osób (komunikat)

...

dag6a9z
dag6a9z

01.12. Warszawa - MSZ informuje:

Swobodny przepływ osób jest fundamentem integracji europejskiej, a w szczególności w pełni zintegrowanego jednolitego rynku, który swą nazwę zawdzięcza nie tylko swemu położeniu geograficznemu, lecz także swemu spójnemu charakterowi- podkreślają ministrowie spraw zagranicznych Radosław Sikorski, Jan Kohout, János Martonyi i Miroslav Lajčák we wspólnym oświadczeniu.

Ministrowie zaznaczają w nim, że u podstaw Unii Europejskiej leżą cztery podstawowe wolności, tj. zasady swobodnego przepływu towarów, kapitału, usług i pracowników, które są ze sobą nierozerwalnie związane.

Selektywne stosowanie podstawowych wolności przez państwa członkowskie mogłoby prowadzić do erozji jednolitego rynku, będącego istotnym źródłem wzrostu gospodarczego w całej Europie - przestrzegają szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej.

dag6a9z

W środę dziennik "Financial Times" opublikował artykuł premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, w którym ogłosił listę propozycji zmierzających do zacieśnienia polityki migracyjnej. Brytyjski premier napisał, że swobodny dostęp do brytyjskiego rynku pracy nie może być nieograniczony. Zapowiedział, że w rozmowach z UE będzie zabiegał o zwiększenie kontroli przepływu osób.

W kontekście Wielkiej Brytanii ministrowie przypominają, że migranci z Europy Środkowej i Wschodniej przynieśli wiele korzyści brytyjskiej gospodarce, a ich udział w tworzeniu dochodu krajowego Wielkiej Brytanii znacznie przewyższa wartość pobieranych przez nich świadczeń społecznych.

Pełny tekst oświadczenia poniżej.

"Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej - Republiki Czeskiej, Węgier, Polski i Słowacji - w sprawie swobodnego przepływu osób

dag6a9z

Unia Europejska powstała w oparciu o cztery nierozerwalnie ze sobą związane podstawowe wolności, tj. zasady swobodnego przepływu towarów, kapitału, usług i pracowników. Swobodny przepływ osób jest fundamentem integracji europejskiej, a w szczególności w pełni zintegrowanego jednolitego rynku, który swą nazwę zawdzięcza nie tylko swemu położeniu geograficznemu, lecz także swemu spójnemu charakterowi. Jednolity rynek cechuje subtelna równowaga między jego poszczególnymi elementami.

Swobodny przepływ osób jest równie istotny, co wszystkie pozostałe "wolności".

Jak pokazują dostępne dane, migranci z Europy Środkowej i Wschodniej przynieśli wiele korzyści brytyjskiej gospodarce. Są oni młodsi i aktywniejsi zawodowo niż statystyczni Brytyjczycy (80 proc. osób w wieku poniżej 44 lat; 70 proc. osób czynnych zawodowo), a ich udział w tworzeniu dochodu krajowego Wielkiej Brytanii znacznie przewyższa wartość pobieranych przez nich świadczeń społecznych. Ponadto są oni bardziej skłonni wracać do swoich krajów niż migranci z krajów rozwijających się lub dotkniętych konfliktami, nienależących do UE.

dag6a9z

Państwa Grupy Wyszehradzkiej są świadome, że hojna pomoc społeczna bywa i bywała nadużywana. Problem ten należy jednak skutecznie zwalczać w ramach obowiązującego prawa UE.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej zawsze uważały Wielką Brytanię za wzór do naśladowania w tworzeniu jednolitego rynku oraz za sprzymierzeńca krajów Europy Środkowej i Wschodniej w ich dążeniu do integracji z UE.

Selektywne stosowanie podstawowych wolności przez państwa członkowskie mogłoby prowadzić do erozji jednolitego rynku, będącego istotnym źródłem wzrostu gospodarczego w całej Europie. Państwa Grupy Wyszehradzkiej mają nadzieję, że wszelkie środki, które w tym kontekście zamierza wprowadzić Wielka Brytania lub jakiekolwiek inne państwo członkowskie, będą zgodne z wymogami prawnymi Unii Europejskiej.

dag6a9z

Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą nadal dążyły do rozwiązania palących problemów społecznych we wszystkich krajach UE, nie tylko w tych o wysokich wskaźnikach imigracji, tj. problemów bezrobocia, nadużywania świadczeń społecznych, unikania opodatkowania oraz zakłócenia porządku i bezpieczeństwa publicznego. Można tego dokonać jedynie wspólnymi siłami i w oparciu o solidne dane i analizy".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kfk/

dag6a9z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dag6a9z