Trwa ładowanie...
d3mv697

MSZ ws. konferencji UNESCO w Paryżu (komunikat)

...

d3mv697
d3mv697

09.11. Warszawa - MSZ informuje:

- UNESCO ma unikalne doświadczenie w dziedzinie edukacji, kultury, nauki, komunikacji. Są one niezbędne przy szukaniu rozwiązań wobec dzisiejszych, wyjątkowo skomplikowanych wyzwań - zaznaczyła wiceminister Henryka Mościcka-Dendys 8 listopada w czasie sesji plenarnej 37. Konferencji Generalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) w Paryżu.

W czasie trwającej sesji UNESCO (5-20 listopada) przyjęty zostanie czteroletni program i ośmioletnia strategia, które zdefiniują kształt i działania organizacji. - Zaproponowane zmiany nadadzą organizacji nowoczesny charakter, dopasowany do zmieniającego się świata i nowych wyzwań. Wierzę, że wzmocnią pozycję UNESCO w ramach systemu ONZ - powiedziała na piątkowej sesji wiceminister Mościcka-Dendys.

Wiceminister podkreśliła istotną rolę UNESCO w tworzeniu nowego planu działań rozwojowych ONZ, który po 2015 r. zastąpi Milenijne Cele Rozwoju. - Ekonomiczna, społeczna i technologiczna transformacja ostatnich lat ma bezpośredni wpływ na, oparty na wiedzy, rozwój społeczeństw. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa m.in., jakość edukacji, poszanowanie praw człowieka, etyka prowadzonych badań naukowych - zaznaczyła wiceminister. Podkreśliła również, jak ważna w tym procesie jest rola wolności dziennikarskiej wypowiedzi.

d3mv697

W czasie paryskiej sesji UNESCO wiceszefowa polskiej dyplomacji zwróciła uwagę, jak mocno Polska przywiązana jest do ochrony dziedzictwa światowego. Dlatego nasz kraj wspiera program UNESCO "Pamięć Świata". - Uważamy, że usprawnienie ochrony i dostępu do dokumentacji światowego dziedzictwa odgrywa kluczową rolę we wspieraniu dialogu i lepszego wzajemnego zrozumienia - powiedziała wiceminister.

Henryka Mościcka-Dendys spotkała się również w Paryżu z Cornelią Pieper, sekretarz stanu w MSZ Republiki Federalnej Niemiec. Wiceszefowe dyplomacji rozmawiały o reformie UNESCO oraz o ochronie światowego dziedzictwa.

Konferencja Generalna jest najważniejszym organem UNESCO, podejmującym kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania organizacji. Zbiera się co dwa lata i uczestniczą w niej delegacje reprezentujące wszystkie 195. państw członkowskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/ abe/

d3mv697
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mv697