Trwa ładowanie...
d2s0ul9

MSZ ws. posiedzenia Rady ds. Zagranicznych UE (komunikat)

...

d2s0ul9
d2s0ul9

22.07. Warszawa - MSZ informuje:

Przygotowania do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie były głównym tematem dzisiejszej dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli. Do udziału w tej części obrad zaproszono również szefów dyplomacji krajów objętych Partnerstwem Wschodnim. Polskiej delegacji przewodniczyła podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

- Szczyt w Wilnie powinien wskazać ambitne cele dla dalszego rozwoju Partnerstwa Wschodniego - powiedziała wiceminister Pełczyńska-Nałęcz. Zaznaczyła jednocześnie, że na szczycie powinny zapaść decyzje ws. wzmocnienia istniejących i utworzenia nowych inicjatyw flagowych, dalszego otwierania programów UE dla partnerów wschodnich, wzmacniania kontaktów międzyludzkich - również poprzez konsekwentną realizację procesu liberalizacji wizowej - oraz pogłębiania współpracy gospodarczej poprzez utworzenie Przestrzeni Ekonomicznej UE-PW.

Rozmowy poświęcone były również wdrażaniu unijnych Ram Strategicznych oraz Planu Działania na rzecz praw człowieka. Wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oceniła, że są to dobre instrumenty na rzecz zwiększenia skuteczności i spójności polityki zagranicznej UE. Przewodnicząca polskiej delegacji opowiedziała się za podejściem oddolnym do budowania poszanowania praw człowieka i demokracji. Zasugerowała, aby nie narzucać liberalnego modelu zachodniego w krajach trzecich. Zaproponowała też inwestowanie w kapitał społeczny w krajach sąsiedztwa i w Rosji. Wiceminister polskiego MSZ podkreśliła pomoc, jaką w tym zakresie będzie świadczyć Europejski Fundusz na rzecz Demokracji (EED) i zachęciła państwa, które jeszcze tego nie uczyniły, do udzielenia Funduszowi wsparcia finansowego.

d2s0ul9

Ministrowie omówili także sytuację w południowym sąsiedztwie Unii Europejskiej skupiając się zwłaszcza na Syrii i Egipcie. Wyrazili nadzieję, że tymczasowy rząd w Kairze doprowadzi do przywrócenia ładu demokratycznego i włączy społeczeństwo oraz siły polityczne Egiptu w proces stabilizacji kraju.

Szefowie dyplomacji państw członkowskich UE omówili ponadto aktualną sytuację w Mali i Somalii oraz Regionie Wielkich Jezior. Poruszyli problemy dotyczące Libanu oraz perspektywy wznowienia bliskowschodniego procesu pokojowego. - Unia Europejska powinna aktywnie wspierać wysiłki na rzecz powrotu stron konfliktu do stołu negocjacyjnego - uznali ministrowie przed telekonferencją, którą odbyli z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d2s0ul9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s0ul9