Trwa ładowanie...
zwolnienie lekarskie
+1
06-05-2014 14:28

Na L4 też mogą zwolnić

Gdy tylko w firmie dzieje się źle i szykują się zwolnienia, nagle część zespołu zaczyna chorować. Powszechnie bowiem utrwaliło się, że gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, pracodawca nie może go zwolnić

Na L4 też mogą zwolnićŹródło: TomasMikula - Fotolia.com
d46k5gz
d46k5gz

Gdy tylko w firmie dzieje się źle i szykują się zwolnienia, nagle część zespołu zaczyna chorować. Powszechnie bowiem utrwaliło się, że gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, pracodawca nie może go zwolnić, ponieważ zabrania mu tego artykuł 41 Kodeksu pracy. Są jednak sytuacje, gdy pracodawca może pożegnać się z osobą przebywającą na tzw. L4.

Prawo pracy mówi, że przed utratą zatrudnienia chroni nas zwolnienie lekarskie, urlop bezpłatny, zdrowotny i wypoczynkowy. Niektórzy to wykorzystują. Biorąc zwolnienie lekarskie potrafią unikać wyrzucenia z pracy nawet przez cały rok.

- Nie od dziś wiadomo, że pracownicy na zwolnieniu lekarskim starają się przeczekać gorszy czas - mówi Jolanta Koładko, kadrowa w przedsiębiorstwie produkcyjnym. - Gdy czują, że mogą stracić etat, wydłużają swój byt w firmie jak się tylko da. Są tacy, którzy bez skrupułów potrafią ukrywać się na zwolnieniach przez rok. Gdy zwolnienie się kończy, ponownie wybierają się do lekarza, potem biorą wolne na chore dziecko, później dla niepoznaki jeszcze urlop wypoczynkowy i znów zwolnienie lekarskie.

Czy można się dziwić, że (jak wynika z badań) około 30 proc. zwolnień lekarskich to fikcja? Obywatel Unii Europejskiej spędza na zwolnieniu lekarskim średnio 4,2 proc. swoich dni roboczych. Średnia w Polsce jest o prawie 30 proc. wyższa niż unijna. To jedne z najwyższych danych w całej UE.

Co ciekawe, jak zauważyli specjaliści, w Polsce najwięcej „zachorowań” przypada na koniec miesiąca, ponieważ umowy najczęściej rozwiązywane są właśnie pod koniec miesiąca. Ucieczka w zwolnienie lekarskie jest więc często przedłużaniem wypowiedzenia pracy. Nie jest tak oczywiście dosłownie, choć pracownik na L4 otrzymuje zasiłek chorobowy. Jak to działa?

d46k5gz

Złożenie przez stronę umowy o pracę jej wypowiedzenia powoduje rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia, którego długość zależy od długości zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Skutek w postaci ustania stosunku pracy następuje po jego upływie. W związku z powyższym, w trakcie wypowiedzenia stosunek pracy w dalszym ciągu trwa, co powoduje, że pracownik może iść na zwolnienie lekarskie i tym samym korzystać z zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie, które mu w tym przypadku przysługuje, oblicza się tak jak dla pracowników nie będących w okresie wypowiedzenia i jest to 80 proc. podstawy wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę.

Warto jednak podkreślić, że zakaz wypowiedzenia nie oznacza, że pracodawca nie może rozstać się z chorującym pracownikiem w inny sposób. Prawo przewiduje bowiem możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Z takiej furtki pracodawca może skorzystać w dwóch zasadniczych przypadkach. Po pierwsze jeśli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące (przy założeniu, że sam pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy krócej niż przez 6 miesięcy).

Pracodawca może też rozstać się z pracownikiem, jeśli niezdolność tego drugiego do pracy spowodowana chorobą trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (przy założeniu, że pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową).

Pracownicy powinni pamiętać o jeszcze jednej możliwości, gdy zwolnienie lekarskie nie będzie chroniło ich przed otrzymaniem wypowiedzenia - jest tak, gdy firma ogłosi upadłość lub znajdzie się w stanie likwidacji.

d46k5gz

– Warto tutaj wyraźnie zaznaczyć, że pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nieobecność pracownika spowodowana była sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Ochrona pracownika w tym wypadu trwa tak długo, jak pobiera on zasiłek z tego tytułu – wyjaśnia mec. Anna Brykczyńska z Kancelarii Adwokackiej Brykczyńscy i Partnerzy na stronie HRnews.pl.

Nie zapominajmy przy tym, że gdy pracownik niesłusznie otrzyma wypowiedzenie w momencie trwania jego udokumentowanej choroby, prawo daje mu możliwość złożenia odwołania do sądu pracy.

ml /AK/WP/PL

d46k5gz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46k5gz