Trwa ładowanie...

Nie chcesz stracić świadczenia? Złóż ponownie wniosek - radzi minister rodziny

Aby otrzymywać świadczenie 500+ w nowym okresie zasiłkowym należy ponownie złożyć wniosek - przypomina szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Lepiej z tym nie czekać, bo pieniądze mogą przepaść.

Nie chcesz stracić świadczenia? Złóż ponownie wniosek - radzi minister rodzinyŹródło: PAP
d309657
d309657

Minister rodziny, przypomina, że 1 października rozpoczął się nowy okres zasiłkowy.

- Wszystkie rodziny, które do tej pory korzystały, albo w których urodziło się dziecko, mogą składać wnioski na nowy okres zasiłkowy, który rozpoczął się 1 października i będzie trwał do 30 września 2018 r. Każdy, kto spełni warunki, otrzyma świadczenie w wysokości 500 zł na pierwsze dziecko, po spełnieniu kryterium dochodowego i oczywiście na drugie dziecko już bez tych dodatkowych warunków - tłumaczy Elżbieta Rafalska.

.

Rafalska o 500+: Nieosiągalna liczba urodzeń 400 tys. ma szansę się spełnić

Minister zachęca rodziny, które nie złożyły jeszcze wniosku o przyznanie świadczenia 500+, aby to zrobiły w październiku.

d309657

- Osoby, które złożą wniosek w październiku mogą to świadczenie otrzymać trochę później. Mogą je otrzymać do końca grudnia, ale dostaną to świadczenie z wyrównaniem, a więc za październik, listopad, grudzień - tłumaczy minister.
Jednak, jak zaznacza Rafalska, jeśli samorząd upora się szybciej z wydawaniem decyzji, pieniądze mogą trafić do świadczeniobiorców wcześniej.

- Jeżeli złożymy wniosek do końca października, to na pewno dostaniemy za ten październik wypłatę. Jeżeli złożymy wniosek w listopadzie, to oczywiście to świadczenie dostaniemy, ale nie będzie już niestety wyrównania za miesiąc październik. I to jest ta ważna rzecz, o której musimy pamiętać - dodaje minister.
Rafalska poinformowała, że złożono już ponad 2 mln 300 tys. wniosków o przyznanie świadczenia.

- Zostały jeszcze te rodziny, którym być może się nie śpieszy. Być może są też takie rodziny, które nie pamiętają, że trzeba ponowić wniosek. Szczególnie do tych osób się zwracamy z przypomnieniem, aby nie było tej dolegliwości w postaci utraty świadczenia październikowego - mówi szefowa MRPiPS.
Rafalska zwraca uwagę, że 500+ istotnie wpłynęło na polskie rodziny.

- W sposób istotny ograniczyło skrajne i względne ubóstwo. Zlikwidowało ubóstwo dzieci i młodzieży. Poprawiło też sytuację rodzin wielodzietnych. Zauważalny jest też wzrost konsumpcji rodzin. Rodziny mogą sobie pozwolić na dobra, które kiedyś uchodziły za luksusowe, dla nich niedostępne - twierdzi Rafalska.
Jak zaznacza, program wpływa też na polską gospodarkę.

d309657

- Gdyby nie było tych pieniędzy w kieszeniach polskich rodzin, nie byłoby tych wydatków, nie rosłoby wiele usług związanych z funkcjonowaniem rodziny. Część z tych pieniędzy w postaci podatku VAT wraca do budżetu państwa - mówi minister.
Rafalska zwraca uwagę, że dzięki 500+ rodziny w większym stopniu korzystają z dóbr kultury i turystyki i zajęć edukacyjnych. Zaznacza, że świadczenie pozytywnie wpłynęło również na dzietność polskich rodzin.

- Efekt prodzietnościowy również ma miejsce. Rodzi się więcej dzieci, dowodem tego są ostatnie dane, w lipcu urodziło się ich więcej o 3 600 niż ubiegłym roku, w tym samym miesiącu - mówi.
Dodaje jednak, że na decyzję o posiadaniu kolejnego dziecka wpływa także dobra sytuacja na rynku pracy.

Wniosek o świadczenie 500+ należy składać każdego roku, prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy okres był dłuższy - rozpoczął się 1 kwietnia 2016 r., kiedy program "Rodzina 500+" oficjalnie wystartował. Wydłużono go, by nie trzeba było składać wniosków dwukrotnie w ciągu tego samego roku.

MRPiPS przypomina, że jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Paweł Żebrowski

d309657
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d309657