Trwa ładowanie...

Nie możesz znaleźć pracy? Warto się przekwalifikować

Jakie zawody są dziś w cenie? Wciąż jest zapotrzebowanie na inżynierów, ale możemy się spodziewać, że będzie praca dla specjalistów od geologii, hydrologii i tektoniki

Nie możesz znaleźć pracy? Warto się przekwalifikowaćŹródło: Thinkstock
d43ix6a
d43ix6a

Jakie zawody są dziś w cenie? Jak przekonuje Magdalena Pietrzak, menedżer działu Search & Selection w firmie doradztwa personalnego People, wciąż jest zapotrzebowanie na inżynierów, ale możemy się spodziewać, że będzie praca dla specjalistów od geologii, hydrologii i tektoniki. Księgowi również nie mogą narzekać na brak zatrudnienia. Kiedy warto się przekwalifikować i na co postawić przy zmianie zawodu? - Kiedy warto rozważyć zmianę kwalifikacji zawodowych?

- Dzisiejsza gospodarka i dynamicznie zmieniający się rynek pracy wymaga od kandydatów mobilności, elastyczności i otwartości na zmianę ścieżki kariery. W obecnej rzeczywistości konieczność przekwalifikowania zawodowego dotyczy już nie tylko osób po 40. lub 50. Roku życia, ale również ludzi w młodym wieku, świeżo upieczonych absolwentów. Niestety, wyuczony zawód lub kierunek studiów nie zawsze umożliwia nam znalezienie zatrudnienia. W przypadku doświadczonych pracowników do zmiany profesji dochodzi zazwyczaj, gdy tracą pracę w wyniku restrukturyzacji firmy, likwidacji zakładu, zwolnień grupowych lub też na skutek wypalenia zawodowego. Wówczas zmiana kwalifikacji zawodowych jest wskazana. W dłuższej perspektywie czasu wykonywanie zawodu, który nas frustruje, staje się nieefektywne i wpływa negatywnie na funkcjonowanie pracownika zarówno w środowisku zawodowym jak i w życiu prywatnym.

Oczywiście decyzja dotycząca zmiany zawodu powinna być poprzedzona nie tylko wcześniejszą analizą rynku pracy, ale również dokładną oceną naszych predyspozycji, zdolności i zainteresowań. Należy pamiętać, że przekwalifikowanie się wymaga czasu, samozaparcia, a często też dodatkowych nakładów finansowych, dlatego warto dobrze zaplanować ten proces.

- Jakich profesji dotyczy obecnie ta potrzeba?

- Aktualnie największe trudności w znalezieniu pracy mają absolwenci kierunków humanistycznych np. takich jak prawo, historia, politologia czy pedagogika. Obecna sytuacja na rynku pracy nie jest sprzyjająca również dla nauczycieli, zwłaszcza nauczycieli nauczania początkowego i pedagogów. Przekwalifikowanie się w ich przypadku wymusza niż demograficzny, a dodatkowo także nowa podstawa programowa, która obcina godziny z części przedmiotów. Przedstawiciele innych zawodów, odczuwających konieczność zmiany kwalifikacji zawodowych to np: pracownicy obsługi celnej, pracownicy branży sprzedażowej, czy rolnicy. Dodatkowo sektory, które w najbliższym czasie są narażone na redukcję zatrudnienia i których pracownicy mogą stanąć przed decyzją dotyczącą zmiany ścieżki zawodowej to: budownictwo oraz bankowość.

- Jakich specjalistów potrzebuje obecnie rynek pracy i jakie są prognozy na najbliższe lata?

- Polscy pracodawcy w dalszym ciągu poszukają wykwalifikowanych inżynierów, zwłaszcza z dziedziny mechaniki, elektroniki, mechatroniki oraz informatyki. Od lat problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie mają programiści Java, .NET, web developerzy czy też menedżerowie projektów. Według specjalistów od analizy rynku pracy, warto postawić też na zawód technika np. technika farmaceuty, technika mechanika. W związku z rozwojem branży energetycznej możemy spodziewać się zapotrzebowania na specjalistów geologii, hydrologii i tektoniki. W większości przypadków od kandydatów na powyższe stanowiska wymaga się znajomości języka angielskiego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację. W dyscyplinie księgowości organizacje typu BPO/SSC poszukują księgowych, którzy oprócz języka angielskiego będą znali w stopniu bardzo dobrym także drugi dodatkowy język, często mniej popularny np. holenderski, szwedzki, rumuński, węgierski, czeski. Dlatego też osoby, które ukończyły studia filologiczne, posiadające talent do nauki
języków obcych, mogą się przekwalifikować i rozpocząć studia podyplomowe w księgowości, kursy w Stowarzyszeniu Księgowych lub zdobyć międzynarodowe kwalifikacje ACCA (jedna z najbardziej prestiżowych kwalifikacji w dziedzinie finansów i rachunkowości). W cenie są także pracownicy fizyczni tacy jak: ślusarze, mechanicy, dekarze, stolarze, czy tokarze.

d43ix6a

- Gdzie się najlepiej dokształcać i jakie koszty są z tym związane?

- W celu zmiany zawodu kandydaci decydują się na podjęcie studiów podyplomowych lub kursów specjalistycznych. Mile widziane są też szkolenia i warsztaty prowadzone przez praktyków biznesu, doświadczonych trenerów. Ponadto, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego doradztwa zawodowego, ponieważ dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jakie posiadamy predyspozycje zawodowe i jak zaplanować swój dalszy rozwój zawodowy. W przypadku pracowników fizycznych pomocne w zmianie zawodu mogą być staże i stanowiska przygotowujące do nauki nowego zawodu proponowane przez urzędy pracy. Ich zadaniem jest walka z bezrobociem oraz podnoszenie kwalifikacji bardzo młodych pracowników lub osób przez dłuższy czas przebywających na bezrobociu.

Jeśli chodzi o kadrę managerską to rosnącą popularnością i prestiżem cieszą się wciąż programy MBA. Obecnie najlepiej oceniona została oferta takich uczelni jak: Warsaw – Illinois Executive MBA, Canadian Executive MBA (CEMBA) - program organizowany przez Szkołę Główną Handlową oraz Executive MBA proponowany przez Akademię Leona Koźmińskiego. Dla osób chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe lub zmienić zawód dostępne są również certyfikaty (branża IT) oraz międzynarodowe dyplomy, na przykład w branży finansowej: ACCA, czy CIMA.

Przekwalifikowanie się wymaga od kandydatów również inwestycji finansowej. Biorąc pod uwagę różnego rodzaju specjalizacje może to być koszt od kilku tysięcy w przypadku pracowników fizycznych do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy w przypadku osób zainteresowanych uzyskaniem wyższych kwalifikacji na międzynarodowym poziomie.

MD/AS

d43ix6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43ix6a