Trwa ładowanie...

NIK bierze pod lupę smog

Krakowski oddział Najwyższej Izby Kontroli sprawdza dlaczego utrzymuje się wysoki poziom zanieczyszczeń, choć samorządy opracowały programy poprawy jakości powietrza - pisze "Dziennik Polski".

NIK bierze pod lupę smogŹródło: newspix.pl, fot: Michał Stawowiak
d3sxfc2
d3sxfc2

Kontrola NIK obejmuje 5 województw, w tym Małopolskie. Jak wyjaśnia Dariusz Nowak z delegatury NIK w Krakowie, wybrano te regiony, gdzie zanieczyszczenia są największe.

Inspektorzy dopiero zaczynają sprawdzać, dlaczego stan powietrza nie poprawia się od wielu lat.

Ale z opinii ekspertów, którymi Izba już dysponuje, wynika, że w Krakowie dominującą przyczyną zanieczyszczenia jest tzw. niska emisja, czyli palenie w piecach. Według ekspertów piece emitują od 82 do 93 proc. zanieczyszczeń.

A jeszcze w latach 2007-08 jako główne przyczyny zanieczyszczenia wskazywano kilka różnych czynników - zauważa Nowak.

Czystsze powietrze miał przynieść zakaz palenia węglem w Krakowie, ale w ub. tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że małopolski sejmik naruszył prawo przy uchwaleniu antysmogowych przepisów. Władze Krakowa i Małopolski zapowiadają kontynuację programu likwidacji pieców węglowych bez względu na wyrok WSA - przypomina "DP".

d3sxfc2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sxfc2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj