Ogromny sukces studentów z Warszawy. Zajęli drugie miejsce w prestiżowym konkursie

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zajęli 2. miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym. Zawody, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych, wygrała ekipa z Petersburga.

Ogromny sukces studentów z Warszawy. Zajęli drugie miejsce w prestiżowym konkursieŹródło: Facebook.com, fot: Warsaw Eagles the ACM ICPC University of Warsaw Team
d3yv35x
d3yv35x

W nocy ze środy na czwartek zakończyły się finały 41. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Prestiżowy konkurs rozgrywany był w Rapod City w Dakocie Południowej od 20 do 24 maja. Udział w imprezie wzięły 133 drużyny, które reprezentowały 44 kraje.

Polska drużyna złożona ze studentów Uniwersytetu Warszawskiego z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, zajęła 2. miejsce. Organizatorzy docenili jednak umiejętności Polaków i, podobnie jak zwycięzcom i dwóch innym ekipom, wręczyła złote medale. Łącznie przyznano 4 złote, 4 srebrne i 4 brązowe krążki.

Polacy w składzie Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz i Marek Sokołowski mieli do rozwiązania dwanaście zadań. Udało im się prawidłowo uporać z dziesięcioma, przy czym w pierwszym zadaniu okazali się być najszybsi.

Oprócz cennych medali studenci z UW zdobyli również nagrodę pieniężną wynoszącą 7,5 tys. dolarów (ok. 28 tys. zł). Pierwsze miejsce zdobyli studenci z Uniwersytetu ITMO w Petersburgu. W ich ręce trafiło 15 tys. dolarów (ponad 55 tys. zł).

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są od 1977 roku. W zawodach mogą brać udział trzyosobowe drużyny, których członkowie muszą być studentami. W czasie rundy zawodnicy mają 5 godzin, by rozwiązać od 8 do 12 problemów programistycznych.

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego dwukrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Było to w 2003 i 2007 roku.