Trwa ładowanie...

Papież Franciszek do uczestników szczytu w Davos: nie zapominajcie o biednych

"Nie zapominajcie o biednych"- zaapelował papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jego zdaniem postęp technologiczny powinien służyć rozwojowi, godności pracy i obronie środowiska naturalnego.

Papież Franciszek do uczestników szczytu w Davos: nie zapominajcie o biednychŹródło: PAP, fot: PAP/EPA/GIORGIO ONORATI
demymqx
demymqx

W liście do założyciela i szefa forum w Davos profesora Klausa Schwaba papież, nawiązując do tematu tegorocznych obrad, jakim jest tzw. czwarta rewolucja przemysłowa, podkreślił, że jej narodzinom towarzyszyło rosnące przeświadczenie o nieuchronności drastycznej redukcji miejsc pracy. Powołał się na dane Międzynarodowej Organizacji Pracy, szacującej, że bezrobociem są dotknięte setki milionów ludzi.

"Zmniejszenie się szans na korzystne i godne zatrudnienie, wraz z redukcją opieki społecznej, powodują niepokojący wzrost nierówności i ubóstwa w różnych krajach" - zauważył Franciszek. Wyraził opinię, że konieczne jest wypracowanie nowych modeli przedsiębiorczości, które promując rozwój zaawansowanych technologii, zarazem będą w stanie wykorzystać je po to, by zapewnić wszystkim godną pracę, wspierać i umacniać prawa socjalne oraz chronić środowisko.

"Człowiek musi kierować rozwojem technologicznym, nie dając się przezeń zdominować!" - napisał papież.

Następnie dodał: "kieruję do was wszystkich jeszcze raz apel: nie zapominajcie o biednych. To jest podstawowe wyzwanie, jakie macie przed sobą jako zarządzający światem biznesu".

demymqx

Franciszek przypomniał, że ci, którzy dysponują środkami zapewniającymi im godne życie, powinni zamiast martwić się o swoje przywileje, starać się pomagać biedniejszym w uzyskaniu dostępu do warunków życia szanujących godność ludzką.

"Nie możemy nigdy pozwolić na to, by kultura dobrobytu nas znieczuliła i uczyniła nas niezdolnymi do współczucia wobec wołania innych z bólu" - oświadczył papież.

W jego opinii "płacz w obliczu dramatu innych nie oznacza tylko udziału w ich cierpieniu, ale także i przede wszystkim zdanie sobie sprawy z tego, że same nasze uczynki są powodem niesprawiedliwości i nierówności".

W przesłaniu papieża przypomniano jego apel z bulli ogłaszającej Rok Miłosierdzia o otwarcie oczu na nieszczęście i rany ludzi pozbawionych godności, a także o niesienie im pomocy.

demymqx

"Nie lękajcie się otworzyć umysły i serca na biednych. W ten sposób pozwolicie swobodnie działać waszym talentom ekonomicznym i technicznym oraz odkryjecie szczęście pełnego życia, jakiego nie zapewni konsumpcjonizm sam w sobie" - wezwał Franciszek uczestników szczytu w Davos.

Wyraził przekonanie, że w obliczu głębokich i epokowych zmian światowi przywódcy muszą zagwarantować, by czwarta rewolucja przemysłowa, efekty robotyzacji i innowacji naukowych oraz technologicznych "nie doprowadziły do zniszczenia osoby ludzkiej i zastąpienia jej przez maszynę bez duszy czy też przekształcenia naszej planety w pusty ogród tylko dla nielicznych wybranych".

Obecny moment w ocenie papieża stanowi okazję do budowy bardziej włączających społeczeństw, opartych na szacunku dla godności ludzkiej, na tolerancji, współczuciu i miłosierdziu.

demymqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
demymqx