Trwa ładowanie...

Podatek od kota. Kiedy musimy go zapłacić?

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt w domach na całym świecie. Jednak nie wszyscy miłośnicy kotów zdają sobie sprawę z tego, że za niektóre z nich muszą zapłacić podatek. Kogo i kiedy czeka taka opłata?

Ile wynosi podatek od kota?Ile wynosi podatek od kota?Źródło: Adobe Stock, fot: Krakenimages.com
d1zqzmc
d1zqzmc

Podatek od kota działa inaczej niż podatek od psa. Ten drugi jest obowiązkowy, jeśli dany samorząd zadecyduje się na jego wprowadzenie. Nie wszędzie jest on taki sam.

To gminy decydują o nałożeniu daniny od psa i ustalają jej wysokość, która nie może przekroczyć limitu określonego przez Ministerstwo Finansów. W 2024 roku wynosi on maksymalnie 173,55 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Podatek od psa różni się w zależności od rasy czy wielkości czworonoga - szczegółowe informacje na ten temat możemy znaleźć na stronach internetowych poszczególnych gmin.

d1zqzmc

W przypadku opłat od psa nie ma znaczenia, skąd mamy naszego pupila: może być kupiony, adoptowany lub przygarnięty. Inaczej jest w przypadku kotów. Jeżeli przygarniemy zwierzę ze schroniska lub fundacji zajmującej się zwierzętami, jesteśmy zwolnieni z podatku.

Kiedy konieczne jest uiszczenie podatku od kota?

Osoby kupujące rasowe koty z hodowli są zobowiązane do zapłacenia podatku od kota. W momencie podpisywania umowy kupna-sprzedaży kot staje się przedmiotem prawnym, co nakłada na właścicieli obowiązek uiszczenia opłaty.

Podatek obowiązuje przy transakcjach o wartości minimum 1000 zł.

Jak wysoki jest podatek od kota?

Choć Ministerstwo Finansów określa maksymalną wysokość podatku od psa, to w przypadku opłat od kotów nie ma konkretnych stawek. Wysokość tej opłaty wynosi 2 proc. wartości zwierzęcia - przypomina portal halowies.pl.

Jeśli kupimy drogiego, rasowego kota, jesteśmy zobowiązani do uregulowania podatku PCC (czyli podatku od czynności cywilno-prawnych) w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy sprzedawca jest podatnikiem VAT - wtedy nabywca jest zwolniony z podatku PCC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zqzmc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zqzmc