Trwa ładowanie...
d1lxkb4
praca
26-04-2009 09:20

Polscy pracownicy za granicą mogą liczyć na pomoc związków zawodowych

Polacy pracujący w UE mogą liczyć na pomoc
działających tam związków zawodowych. Jest to możliwe dzięki
współpracy polskich central ze związkami unijnymi. Zacieśniła się
ona po przystąpieniu Polski do Wspólnoty.

d1lxkb4
d1lxkb4

Przedstawiciele największych central związkowych: Solidarności, OPZZ i FZZ podkreślają, że zawsze opowiadali się za przystąpieniem Polski do Unii a od akcesji współpracują z unijnymi kolegami, korzystają z europejskich funduszy.

_ Solidarność jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii była filią Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC). Byliśmy więc zwolennikami przystąpienia Polski do UE i otwarcia europejskiego rynku pracy _ - podkreśliła rzeczniczka prasowa NSZZ "Solidarność" Marta Pióro.

Dodała, że także po 1 maja 2004 r. Solidarność występowała w sprawie otwierania kolejnych rynków pracy dla Polaków, "co udało się w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii a ostatnio Belgii i Danii".

_ Uczestniczymy w kolejnych dyskusjach na temat likwidacji wymogu uzyskiwania zezwoleń na pracę przez Polaków w Niemczech i Austrii i mamy nadzieję, że w końcu osiągniemy sukces _ - powiedziała Pióro.

d1lxkb4

Równie ważna część działalności związku w UE to współpraca ze związkami zawodowymi z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji. Chodzi o to, by w państwach UE, w których pracują Polacy powstawały polskie organizacje związkowe. "Przy pomocy francuskich, brytyjskich, irlandzkich związków mają one pomagać Polakom w ich kłopotach z zagranicznymi pracodawcami, w sprawach np. wynagrodzeń, płacy za nadgodziny, zwolnień z pracy, odszkodowań z tytułu wypadków" - wyjaśniła Pióro.

Solidarność, jak powiedziała rzeczniczka związku, uczestniczy też w programach realizowanych z funduszy unijnych. _ Dotyczą one np. szkolenia pracowników z zakresu analizy finansowej, pomocy w tworzeniu związków branżowych, umiejętności współpracy z pracodawcami przy rozwiązywaniu problemów pracowniczych _ - poinformowała Pióro.

Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski podkreślił, że związek, po wstąpieniu Polski do UE "został członkiem ETUC i uczestnikiem dialogu społecznego przy Komisji Europejskiej". _ Byliśmy aktywnymi uczestnikami dyskusji np. przy opracowywaniu dyrektyw o przeciwdziałaniu dyskryminacji i przemocy w pracy, przeciwko mobbingowi. Większość z nich znalazło już odbicie w polskim kodeksie pracy _ - powiedział.

Zaznaczył, że OPZZ ma przedstawicieli w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES). "Jest to organ doradczy przy Komisji, Radzie i Parlamencie Europejskim, a nasi eksperci uczestniczą w pracach dotyczących np. restrukturyzacji hut czy stoczni" - poinformował.

d1lxkb4

Radzikowski powiedział też, że związek nawiązał bezpośrednią współpracę z krajowymi centralami związkowymi państw europejskich. Razem z nimi organizuje konferencje wykorzystując środki unijne. _ Odbyliśmy np. cykl spotkań ze związkowcami z Bułgarii i Hiszpanii na temat powiązania elastycznych form zatrudnienia z bezpieczeństwem pracy _ - powiedział Radzikowski.

Dodał, że w ramach organizacji związków zawodowych państw bałtyckich OPZZ rozpoczyna program finansowany ze środków unijnych, dotyczący migracji pracowników oraz warunków pracy w państwach rejonu Morza Bałtyckiego.

Również Forum Związków Zawodowych (FZZ) podkreśliło, że na długo przed 1 maja 2004 r. opowiadało się za wejściem Polski do Unii a obecnie aktywnie uczestniczy w pracach instytucji wspólnotowych. _ Mamy przedstawicieli w EKES, gdzie specjalizujemy się m.in. w problematyce transportowej _ - powiedział rzecznik prasowy FZZ Andrzej Jankowski.

d1lxkb4

Poinformował też, że "FZZ uczestniczy w programach tworzonych za fundusze europejskie, jak np. najnowszy program +Kultura organizacji w procesie zmian+ i kilka innych dotyczących dialogu załogi z władzami przedsiębiorstwa". _ Przy okazji tych programów współpracuje z organizacjami pracodawców, np. z Business Centre Club _ - dodał.

Jak zaznaczył Jankowski, związek utrzymuje stałe kontakty ze związkami zawodowymi w innych państwach UE. _ W ostatnim czasie nawiązaliśmy współpracę ze związkami w Hiszpanii i Bułgarii. Wymieniamy się doświadczeniami dotyczącymi problemów pracowniczych poszczególnych branż, np. transportowej czy policji. Od lat współpracujemy też z kolejarską centralą związkową we Francji _ - powiedział.

d1lxkb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lxkb4