Trwa ładowanie...

Polskie Oktoberfest zakończone

Browary regionalne głównymi wygranymi konkursu piw konsumenckich na Chmielakach Krasnostawskich 2013. Grand Prix imprezy przypadło piwu Grodzki ESB z browaru restauracyjnego Grodzka 15 w Lublinie.

Polskie Oktoberfest zakończoneŹródło: Thinkstockphotos
dw1263x
dw1263x

Tegoroczna największa piwna impreza w Polsce sprowadziła do Krasnegostawu tysiące fanów złocistego trunku. Do regionu słynącego z produkcji chmielu przyjechało ponad 20 browarów z kilkuset rodzajami piwa. Do najsłynniejszego polskiego konkursu piwnego zgłoszono 184 napoje.

W dwunastu głównych kategoriach oraz w konkursie na najlepsze piwo nie było jednego zwycięzcy. Wśród browarów koncernowych powody do dumy może mieć Carlsberg, który Dożynkowym (piwo sezonowe wprowadzone na rynek w limitowanej serii pod koniec lipca) wygrał jedną z kategorii piw jasnych pełnych. W ten sposób uhonorowano też Kompanię Piwowarską. Jej Książęce Ciemne Łagodne wygrało w kategorii piw ciemnych.

W pozostałych dziesięciu kategoriach zwyciężały browary regionalne lub restauracyjne. Dwa zwycięstwa odniósł pomorski Amber. Nagrody zgarnęły jego Grand Imperial Porter (kat. piwo ciemne mocne) oraz Pszeniczniak (piwo pszeniczne). Po jednej nagrodzie zgarnęły m.in. Namysłów, Kormoran czy Perła.

Tradycyjnie najważniejszym wydarzeniem był wybór najlepszego piwa całych Chmielaków Krasnostawskich. W tym roku tytuł po raz pierwszy przypadł trunkowi uwarzonemu przez browar restauracyjny. Grand Prix otrzymało Grodzki ESB wyprodukowane przez minibrowar Grodzka 15 w Lublinie. Niestety na razie tego piwa nie można spróbować. Restauracyjny browar dopiero zaczyna je warzyć, więc trzeba na nie trochę poczekać.

dw1263x

Oprócz dwunastu głównych kategorii, w tym roku po raz pierwszy przyznano tytuł najlepszego piwa warzonego wyłącznie z polskiego chmielu. Nagrodę zdobyło Bursztynowe z Browaru na Jurze.

Krasnostawskie święto piwa ma już 42-letnią historię, a nawiązuje do piwowarskich tradycji, które na tym terenie istnieją już od połowy XVI wieku. Jednocześnie cały obszar Lubelszczyzny to największe zagłębie produkcji chmielu. Same Chmielaki to nie tylko targi piwa, ale też impreza całej branży piwowarskiej. Od 1992 roku na imprezie wybierane są najlepsze polskie piwa. Od kilku lat w konkursie biorą też udział browary zagraniczne. W tym roku mocno reprezentowane były np. Czechy.

dw1263x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw1263x