Trwa ładowanie...

Pompy insulinowe mogą nie trafić do szpitali

Ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmować darowizny. Dlatego mogą nie trafić tam pompy insulinowe od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - informuje "Rzeczpospolita".

Pompy insulinowe mogą nie trafić do szpitali
d15w7l6
d15w7l6

Z ustaleń gazety wynika, że przez wadliwe prawo do szpitali mogą nie trafić pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. WOŚP zamierza zakupić m.in. taki sprzęt z zebranych w tym roku pieniędzy. Dyrektorzy szpitali mają jednak wątpliwości, czy mogą go przyjąć.

Niepewność wywołuje art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej. Zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych. Kara za nieprzestrzeganie przepisu wynosi 100-krotność wartości przekazanej zachęty, gdy zawinił podmiot, który nie zajmuje się handlem lekami, czyli np. WOŚP. A pompy insulinowe podają leki objęte refundacją.

Ministerstwo Zdrowia poproszone przez "Rzeczpospolitą" o interpretację przepisu odpowiedziało, że wszystko zależy od sytuacji i każdą oceni indywidualnie. Zdaniem cytowanych przez gazetę prawników co innego jednak wynika z samej ustawy. Ustawodawca zamierzał dzięki przepisowi walczyć z patologią, ale sformułował go tak niefortunnie, że stworzył zakaz, który może dotknąć jak najbardziej szczytne inicjatywy.

Po zamieszaniu medialnym, które wywołała publikacja "Rz", resort zdrowia poinformował, że pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę mogą zostać przekazane szpitalom przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w formie darowizny

d15w7l6

Resort zdrowia podkreślił, że Fundacja WOŚP nie jest przedsiębiorcą produkującym lub prowadzącym obrót produktami refundowanymi, a w myśl ustawy refundacyjnej tylko takie podmioty nie mogą dokonywać darowizn. "Zgodnie z ustawą takie podmioty nie mogą stosować jakichkolwiek form zachęty w tym darowizn, odnoszących się do produktów refundowanych" - napisał resort w komunikacie.

MZ poinformowało, że pompy insulinowe obecnie nie są refundowane na podstawie decyzji refundacyjnych, a są świadczeniami gwarantowanymi ze środków publicznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

8 stycznia podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 40,2 mln zł - informowała fundacja dzień po finale. Sztaby mają czas na rozliczenie się do końca lutego. W tym roku WOŚP zbierała pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę.

Przeczytaj opowieść Jurka Owsiaka o 20 latach "grania" Orkiestry!Przeczytaj opowieść Jurka Owsiaka o 20 latach "grania" Orkiestry!

d15w7l6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15w7l6