Trwa ładowanie...
terminal
16-10-2008 07:35

Powstanie drugi terminal gazowy

Jeszcze w tym miesiącu, w wewnętrznym porcie gdańskim nad Martwą Wisłą, na terenie przylegającym do nabrzeża Przemysłowego, firma Gdańsk LPG Terminal SA ma rozpocząć budowę terminalu gazowego.

Powstanie drugi terminal gazowyŹródło: POLSKA Dziennik Bałtycki, fot: Grzegorz Mierkiewicz / ZMPG SA
d3j1yt7
d3j1yt7

Będzie to druga, po Gdańskim Terminalu Gazowym Gaspol SA w Porcie Północnym, nieduża baza przeładunkowa skroplonego gazu (LPG) w porcie gdańskim. Pierwsze statki gazowe mają być obsłużone w nowym terminalu LPG w połowie przyszłego roku.

Spółkę Gdańsk LPG Terminal powołały do życia w 2007 roku holenderska firma LPG Terminals Holding BV, obejmując 63 proc. jej akcji, i spółka Polski Gaz Holding w Warszawie - 32 proc. akcji. W czerwcu Aleksander Grad, minister Skarbu Państwa, wyraził zgodę na wydzierżawienie na 30 lat Gdańsk LPG Terminal, przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA, gruntu o powierzchni 36,5 tys. m kw. Dzięki nowej inwestycji zagospodarowany zostanie kolejny teren portowy i niedawno odbudowany, ze wsparciem z funduszy Unii Europejskiej, odcinek nabrzeża Przemysłowego. Natomiast ZMPG SA uzyska przychody z opłat dzierżawnych i z opłat uiszczanych przez przypływające do terminalu statki gazowe.

Terminal powstanie w dwóch etapach. W pierwszym, na wydzierżawionym obszarze zbudowany zostanie biurowiec, zaplecze obsługi technicznej, urządzenia przeładunkowe i trzy zbiorniki podziemne do składowania gazu LPG o pojemności po 600 m sześciennych. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 25 mln zł.

Przy nabrzeżu Przemysłowym będą rozładowywane nieduże gazowce LPG o pojemności od kilkuset do kilku tysięcy ton, przypływające m.in. z portów nad Morzem Północnym. Skroplony gaz będzie przepompowywany ze statków do zbiorników składowych. Jego ekspedycja do odbiorców w kraju będzie odbywać się pociągami i samochodami. Stanowiska przeładunkowe, z systemem pomp, umożliwią równoczesne prowadzenie załadunku gazu (pobieranym ze zbiorników składowych) czterech cystern kolejowych i dwóch cystern samochodowych.

d3j1yt7

Na sprawne wywożenie gazu z gdańskiego terminalu pozwoli układ komunikacyjny, łączący nabrzeże Przemysłowe, poprzez nowy wiadukt o nośności 50 ton i zmodernizowaną ul. Ku Ujściu, z Trasą Sucharskiego. Terminal będzie otwarty dla wszystkich klientów, którzy zechcą skorzystać z jego usług, w tym dla dysponentów ładunków masowych.

Zarządu spółki Gdańsk LPG Terminal liczy na wzrastające zapotrzebowanie odbiorców polskich na gaz LPG. Zwłaszcza, że ceny ropy naftowej i uzyskiwanych z niej paliw płynnych osiągnęły bardzo wysoki poziom, a gaz jest paliwem alternatywnym. Dlatego też z czasem gazowy terminal ma być rozbudowany. Liczba podziemnych zbiorników ma wynosić 26, a ich pojemność razem ma przekroczyć 15,5 tys. m sześciennych. Roczna zdolność przeładunkowa terminalu może dojść do 250 tys. ton skroplonego gazu.

Jacek Sieński
POLSKA Dziennik Bałtycki

d3j1yt7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j1yt7