Trwa ładowanie...

Praca tymczasowa nie tylko dla studentów

Praca tymczasowa kojarzy się raczej z pracą sezonową, której w okresie letnim podejmują się przede wszystkim studenci. Jeżeli jednak od dłuższego czasu nie możesz znaleźć pracy etatowej lub na zlecenie, warto zastanowić się nad podjęciem pracy właśnie w formie tymczasowej

Praca tymczasowa nie tylko dla studentówŹródło: © Picture-Factory - Fotolia.com
ds92bsd
ds92bsd

Praca tymczasowa kojarzy się raczej z pracą sezonową, której w okresie letnim podejmują się przede wszystkim studenci. Jeżeli jednak od dłuższego czasu nie możesz znaleźć pracy etatowej lub na zlecenie, warto zastanowić się nad podjęciem pracy właśnie w formie tymczasowej. Pomoże nam ona stanąć na nogi i podreperować domowy budżet, ale przede wszystkim zdobyć doświadczenie zawodowe, które będziemy mogli wykorzystać podczas ubiegania się w przyszłości o stały etat.

Poszukiwany pracownik tymczasowy

Coraz więcej firm szuka pracowników tymczasowych. Wiąże się to z tym, że forma zatrudnienia tymczasowego zmniejsza koszty, jakie pracodawca musi „wyłożyć” za pracownika. Wystarczy bowiem zatrudnić pracownika przez agencję pracy, która pokrywa koszty składki ZUS, odprowadza podatek oraz nalicza i wypłaca wynagrodzenia. Poza tym, taki pracownik podany jest pracodawcy praktycznie na tacy - agencje mają bowiem bazy pracowników i dopasowują ich ich umiejętności i doświadczenie do ofert pracy.

Firmy decydują się na zatrudnienie pracownika tymczasowego także ze względu na ograniczone wobec niego zobowiązania. To agencja przejmuje na siebie wszelkie kwestie administracyjno-prawne – wspomniane wyżej składki i podatki, ale także sprawy związane z urlopami czy zwolnieniami lekarskimi spowodowanymi chorobą. To ona uzgadnia z pracownikiem warunki dotyczące okresu i wymiaru czasu pracy. W dodatku firma nie musi się martwić, że z powodu urlopu czy choroby pracownika będzie miała miej rąk do pracy. Na miejsce dotychczasowej osoby przychodzi bowiem kolejna.

Korzyść nie tylko dla pracodawców

Osoby, które podejmują się pracy tymczasowej coraz częśniej robią to nie tylko ze względu na niemożność znalezienia pracy w ramach stałego etatu. Wiele osób znajduje w takiej formie dużo korzyści. Pracownikowi tymczasowemu przysługują np. takie same przywileje, jak osobie zatrudnionej na umowę o pracę. Może on skorzystać zarówno z urlopu wypoczynkowego, jak i płatnego zwolnienia chorobowego. Pracownicy tymczasowi mogą starać się także o stałe zatrudnienie u pracodawcy. Według badań Polskiego Forum HR wynika, że prawie 20 proc. osób zatrudnionych na okres tymczasowy znajduje stałą pracę w tej samej firmie. Dodatkowo, osoby, które podpisują umowę z agencją mają do dyspozycji profesjonalnych doradców zawodowych, którzy pomagają znaleźć odpowiednią ofertę dla każdego kandydata, a także organizują różnego rodzaju szkolenia.

ds92bsd

Praca tymczasowa zapewnia również sporą elastyczność. Dzięki temu, że nie jesteśmy związani z żadną firmą na stałe, pozwala nam to na zdobycie doświadczenia w różnej formie – każda firma, nawet z tej samej branży, ma bowiem indywidualne podejście do pracownika, jak i formy pracy. Po niedługim czasie może się więc okazać, że w rubryce doświadczenie w naszym CV możemy wpisać o wiele więcej niż niejeden długoletni pracownik firmy. – O wiele łatwiej jest znaleźć pracę właśnie przez agencję i choć zarobki są mniejsze niż w przypadku pracy na stały etat to jak to mówią – lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu - mówi Paweł Chojnacki z Gdańska, który od kilku lat podejmuje się pracy tymczasowej. – Poza tym w pracy cenię sobie niezależność, no i nie lubię monotonii – podkreśla.

Jaką pracę możemy znaleźć dzięki pomocy agencji pracy tymczasowej? Studenci kierunków ekonomicznych mogą liczyć np. na różnego rodzaju prace biurowe – najczęściej w formie zastępstwa, czyli za pracownika przebywającego na urlopie. Osoby starsze mogą ubiegać się np. o pracę na stanowisku kasjera czy ochroniarza w firmie. Najwięcej ofert dotyczy działu finansowego, usługowego, transportowo-logistycznego i ubezpieczeniowego.

– Praca tymczasowa to dobra propozycja pracy zwłaszcza dla młodych ludzi, głównie studentów – mówi Artur Ragan, rzecznik prasowy agencji Work Express. – Studenci często po zajęciach, które kończą mniej więcej o godz. 14 czy 15, chodzą do pracy na tzw. drugą zmianę, pełnią obowiązki magazynierów, pracują jako pomocnicy budowlani. Najczęśniej zgłaszają się do nas panowie, gdyż mamy sporo ofert pracy typowo fizycznej, panie najchętniej wybierają pracę w biurze – zaznacza.

Agencje mają również wiele ofert pracy dla osób po studiach, z dużym doświadczeniem i stażem pracy, a także emerytów. – Pracy dla osób strszych jest oczywiście mniej, ale za to jest ona lepiej płatna. Firmy poszukują często pracowników, którzy są obeznani z konkretną branżą i nie trzeba uczyć ich podstaw zawodu. Są to oferty dla elektryków, malarzy, budowlańców – wylicza Artur Ragan.

ds92bsd

Praca za granicą

Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na pracę poza granicami naszego kraju – najczęściej we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Pracując za granicą na tym samym stanowisku co w Polsce wciąż możemy zarobić ok. 3 razy więcej. Najwięcej ofert dotyczy pracy w roli opiekunki do dzieci i osób starszych. – Na takie stanowisko najchętniej zgłaszają się panie koło 40, 50 roku życia, które wcześniej pracowały jako pielęgniarki czy opiekunki – mówi Artur Ragan. – Obowiązkowa jest w tym przypadku jednak znajomość języka niemieckiego – podkreśla.

Ale to nie jedyne oferty pracy za granicą. Poszukiwani są – często także emerytowani – elektrycy czy hydraulicy. – Osobiście znam przypadek pana, który pracował w pPolsce jako górnik, ale posiadał certyfikat elektryka. Obecnie od kilku lat jeździ do Francji na kilka miesięcy i pomaga w projektach budowlanych – mówi rzecznik Work Express.

ds92bsd

Dla tych, którzy nie znają języka angielskiego czy niemieckiego także znajdą się oferty pracy. Jako magazynierzy w sklepach odzieżowych czy hipermarketach są w stanie zarobić miesięcznie nawet 1000 euro „na rękę”.

Minusy pracy tymczasowej

Czynnikiem, który najczęściej powstrzymuje nas przed podjęciem pracy tymczasowej jest brak stabilizacji. Nawet jeśli dobrze wykonujemy swoje obowiązki, w każdej chwili możemy pożegnać się z pracą – czy to z powodu gorszej sytuacji finansowej firmy czy powrotu pracownika, który przebywał na zwolnieniu lekarskim czy urlopie macierzyńskim.

Ze względu na dużą częstotliwość zmiany pracy zatrudniony może czuć się także odizolowany od pozostałych pracowników. Trudno jest się bowiem zaklimatyzować, jeżeli wiemy, że nie zagrzejemy długo miejsca w danej firmie.

ds92bsd

Choć pracownikom tymczasowym przysługuje prawo do urlopu, niektórzy pracodawcy mogą go nie uwzględnić i wybrać innego kandydata na nasze stanowisko. Gdyby dotyczyło to osoby zatrudnionej na umowę o pracę sytuacja wyglądałaby pewnie zupełnie inaczej. Gdy podejmujemy chęć pracy tymczasowej powinniśmy być więc – w skrócie – zdrowi i dyspozycyjni.

Jak znaleźć pracę tymczasową i jak z niej zrezygnować

Aby dostać propozycję pracy tymczasowej przede wszystkim należy zarejestrować się w bazie danych wybranej przez nas agencji i wypełnić zamieszczony na stronie formularz. Jeżeli nie mamy sprecyzowanych oczekiwań lub nie wiemy, gdzie i na jakim stanowisku chcielibyśmy pracować możemy najpierw skorzystać z rady doradcy zawodowego, którego usługi często oferuje agencja. Dla zwiększenia szans na zdobycie pracy możemy zarejestrować się w kilku agencjach jednocześnie - nie pobierają one żadnych opłat za korzystanie ze swoich usług.

Umowy dotyczące pracy tymczasowej cechuje łatwość jej rozwiązania. Dotyczy to zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Jeśli umowa jest zawarta na czas do dwóch tygodni, okres wypowiedzenia wynosi trzy dni. Jeśli na dłużej - okres wypowiedzenia wynosi jeden tydzień. Rozwiązanie umowy z agencją pracy następuje w terminie wyznaczonym na tejże umowie.

Jeśli agencja nie wywiązuje się ze swoich obowiązków możemy dochodzić swoich praw w sądzie pracy – musi on znajdować się w tej miejscowości, w której zameldowana jest agencja, a nie firma, w której znaleźliśmy zatrudnienie.

AB,JK,WP.PL

ds92bsd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds92bsd