Trwa ładowanie...

Praca w domu - problemy zdalnych pracowników

Choć polskim pracownikom, którzy chcą oszczędzić czas przeznaczany na dojazdy i poświęcić go sprawom prywatnym, praca w domu może się wydawać wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, to rzeczywistość wygląda nieco inaczej

Praca w domu - problemy zdalnych pracowników
d3mv697
d3mv697

To nie jedyny problem zdalnych pracowników. Zła postawa ciała wynikająca z pracy w prowizorycznym domowym biurze (dotycząca 20 proc. pracujących) może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Słabe łącze internetowe, brak sprzętu biurowego, a nawet konieczność opieki nad zwierzętami to kolejne wymienione przez badanych przyczyny obniżenia wydajności osób pracujących w domu.

Takie są wnioski płynące z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej przez firmę Regus, największego na świecie dostawcę elastycznych powierzchni biurowych, w której wzięło udział ponad 24 tysiące pracowników z przeszło 90 krajów.

- Praca w domu może wyraźnie wpływać na koncentrację i wydajność - powiedział Andy Birks, dyrektor krajowy Regus w Polsce. - Oczywiście pracownicy chętnie korzystają z możliwości, jakie daje elastyczna praca: mogą w ten sposób uniknąć uciążliwych dojazdów i wybrać dogodne godziny pracy, co pozwala zwiększyć równowagę między sferą prywatną i zawodową. Jednak wyniki badań wskazują, że wybór środowiska pracy znajdującego się blisko domu jest lepszym rozwiązaniem niż praca w domu, ponieważ nie obciąża członków rodziny, buduje profesjonalny wizerunek i zwiększa wydajność.

d3mv697

Najważniejsze wnioski i statystyki badania

Trzy największe problemy polskich pracowników związane z pracą w domu to:

- dzieci lub inni domownicy domagający się uwagi (73 proc.);
- trudności w skoncentrowaniu się na zadaniach (56 proc.);
- dzieci, domownicy lub zwierzęta domowe przeszkadzające w służbowych rozmowach telefonicznych (52 proc.).

Respondenci wspominają też o poważnych kłopotach ze zdrowiem: 22 proc. badanych przyjmuje nieprawidłową postawę ciała z powodu nieodpowiedniej aranżacji przestrzeni domowego biura. Prawidłowa postawa ma decydujące znaczenie dla uniknięcia urazów na skutek chronicznego przeciążenia mięśni, które skutkują trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Dla prawie jednej czwartej ankietowanych (24 proc.) problemem jest również brak odpowiedniej przestrzeni do pracy. Łącznie w badaniu wymieniono 15 różnych czynników stanowiących przeszkodę w produktywnej pracy w domu.

- Ta forma pracy staje się coraz bardziej popularna, ale wraz z rosnącą liczbą osób z niej korzystających rośnie liczba osób świadomych jej wad. Do aktywności zawodowej trzeba dostosować życie prywatne, a nie zawsze jest to proste. Z innych źródeł wynika także, że osoby pracujące w domu czują się samotne, wyobcowane i odizolowane od współpracowników. Okazuje się, że bezpośrednie interakcje między pracownikami w biurze mogą być także ważnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o awansie, ponieważ osoby pracujące w domu są pomijane przez przełożonych nawet w firmach, w których aktywnie zachęca się personel do podejmowania tej formy pracy, przynajmniej od czasu do czasu - dodał Andy Birks.
Co piąty respondent uskarża się na zły wpływ prowizorycznej aranżacji domowego biura na postawę ciała. Nieprawidłowa postawa może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem pracownika, takich jak urazy na skutek chronicznego przeciążenia mięśni, oraz do straty czasu i obniżonej wydajności, co ma znaczenie dla pracodawcy. Z ankiety wyraźnie wynika, że pracując w domu, możemy nie mieć dostępu do odpowiedniego środowiska pracy, a nawet zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Regus

d3mv697
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mv697