Trwa ładowanie...

Praca zdalna to problem. Powrót do biur coraz bardziej realny

Jak wynika z badania Canon przeprowadzonego w Polsce, Czechach i na Węgrzech, większość firm traktuje pracę zdalną i model hybrydowy jako system przejściowy. W małych i średnich firmach brakuje sprzętu, który pozwoliłby na całkowite przejście w tryb zdalny. Przedsiębiorcy nie ufają też nowoczesnym narzędziom cyfrowym, służącym do ochrony danych.

Praca zdalna bywa problematyczna. Praca zdalna bywa problematyczna. Źródło: Unsplash.com
d1ip5t7
d1ip5t7

Jak wynika z danych zebranych podczas badania, dla wielu firm w Europie środkowej i wschodniej praca zdalna jest problematyczna.

- Wynika to m.in. z tego, że nie wszystkie przedsiębiorstwa dysponują odpowiednim sprzętem, który pozwala całkowicie przejść na pracę zdalną. Problem ten dotyczy głównie średnich firm, podczas gdy większość tych dużych poczyniło odpowiednie inwestycje - wyjaśnia Michał Łepkowski, B2B sales & marketing director w Canon Polska, cytowany przez portal Interia.

Powrót do biur

Po wybuchu pandemii koronawirusa 85 proc. węgierskich firm pozwoliło swoim pracownikom na częściowe wykonywanie swoich obowiązków z domu. Ale tylko 2 proc. zdecydowało się na całkowite przejście w tryb zdalny.

Polski Ład wielką niewiadomą. Rzecznik MŚP apeluje do skarbówki o niekaranie

2/3 badanych pracowników jest zdania, że praca zdalna może doprowadzić do "zaniku zespołowego ducha" i oczekuje powrotu do biur.

d1ip5t7

W Polsce na model hybrydowy zdecydowało się 31 proc. przedsiębiorstw. Aż 34 proc. z nich oczekuje powrotu pracowników do biur i deklaruje, że zmieni model pracy najszybciej, jak to będzie możliwe.

Najmniej firm zdecydowało się na pracę zdalną w Czechach. Zaledwie 10 proc. przyjęło model hybrydowy i tylko 15 proc. rozważa rozszerzenie możliwości pracy z domu w większym stopniu niż przed pandemią.

Ochrona danych

Przejście na pracę zdalną wymaga znacznych inwestycji, zarówno w sprzęt, jak i w oprogramowanie, które pomoże chronić dane firmy przed cyberatakami.

d1ip5t7

Jak pokazuje badanie, firmy inwestycje poczyniły, ale niewystarczające. W Czechach zaledwie 6 proc. przedsiębiorstw znacząco zwiększyło swoje bezpieczeństwo na wszystkich polach działania. Z kolei polscy przedsiębiorcy deklarują stosunkowo wysoką nieufność (45 proc.) do rozwiązań chmurowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ip5t7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ip5t7