Trwa ładowanie...

Producenci żywności masowo oszukują. Co piąty produkt oznaczony niezgodnie z rzeczywistością

Sprawdzasz skład żywności na opakowaniu? Niestety wielu producentów kłamie - ukrywa obecność niektórych składników lub wpisuje takie, których nie ma nawet w śladowej ilości. Problem dotyczy co piątego produktu rolno-spożywczego na polskim rynku.

Producenci żywności masowo oszukują. Co piąty produkt oznaczony niezgodnie z rzeczywistościąŹródło: Shutterstock.com
d33f0jc
d33f0jc

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", 21,3 proc. skontrolowanych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych produktów było niewłaściwie oznakowanych. Kontrole zostały przeprowadzone w pierwszym półroczu u producentów żywności

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w statystykach Inspekcji Handlowej, która kontroluje nie producentów, lecz sklepy. Wady zostały ujawnione w przypadku aż 26,7 proc. produktów.

Największe ryzyko dotyczy zakupu produktów mięsnych i garmażeryjnych. Aż co czwarty produkt tego typu jest źle opisany.

Wideo: pomysł na biznes: Żywność ekologiczna

Producenci najczęściej oszukują w kwestii składu produktu, pomijając użyte składniki. W przypadku produktów mięsnych są to na przykład chrząstki.

d33f0jc

Mało tego, konsumenci są wprowadzani w błąd także w kwestii stosowania konserwantów.

Bardzo często zdarza się także niezgodne z prawem opisywanie produktów. Choć producentom grożą za to kary, wciąż nektary opisują jako soki, a chiński miód przedstawiają jako polski.

Wiele opisów, które mają budzić u konsumentów pozytywne skojarzenia - na przykład "staropolski" - nie ma żadnego pokrycia w sposobie produkcji danej żywności.

Jeśli chodzi o miejsce sprzedaży, najbezpieczniejsze są duże sklepy, a najbardziej ryzykowne - targowiska, gdzie oszustwa zdarzają się najczęściej.

d33f0jc

Bardzo często zdarza się, że sprzedawcy kłamią w kwestii pochodzenia danego produktu, albo sprzedają tani produkt jako droższy, wyższej jakości. W szczególności dotyczy to ryb.

Konsumentów okłamuje się także, że produkty sprzedawane luzem nie muszą być oznaczane.

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że sytuacja i tak jest wyraźnie lepsza niż jeszcze całkiem niedawno. 10 lat temu co trzeci produkt był źle oznaczony.

d33f0jc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33f0jc