Trwa ładowanie...
d3mtoow

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 22 kwietnia

...

d3mtoow
d3mtoow

22.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 22 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Rząd chce uzdrowić finanse państwa wyłącznie dzięki lepszej koniunkturze i wyższym podatkom. Skala w PIT zostanie odmrożona najwcześniej w 2016 r., a VAT będzie obniżony od 2017 r. Górnicy, rolnicy, nauczyciele mogą spać spokojnie. Rząd nie planuje oszczędzać na ich przywilejach. Tak wynika z "Wieloletniego planu finansowego państwa. 2014-2017", do którego dotarła "Rz". Zajmie się nim dzisiaj rząd. (s. A1,B4)

Znacznie rośnie popyt na skroplony gaz. Zapotrzebowanie na LNG będzie w tym roku w Polsce o blisko jedną piątą większe niż w 2013 r. (S. B1)

d3mtoow

Tania szminka z Biedronki. Do rywalizacji o zakupy kosmetyczne Polaków na dobre włączyły się dyskonty. Dla producentów to wyzwanie, bo sieci konkurują głównie promocjami. (s. B2-B3)

Niedoszli bankruci pożyczają taniej niż my. Tonące w długach państwa strefy euro są łaskawiej traktowane przez inwestorów niż Polska, mimo ogromnej różnicy w poziomie zadłużenia. (S. B8)

Na Ukrainie jak w Trzecim Świecie. Poziom rozwoju naszego wschodniego sąsiada spadł do tak niskiego poziomu, że nawet w Egipcie żyje się już lepiej. (s. A9)

PARKIET

d3mtoow

Spore zainteresowanie Mabionem. Z informacji "Parkietu" wynika, że firma opracowująca leki biopodobne nie powinna mieć problemów ze sprzedażą akcji nowej emisji. Pytanie brzmi, jaka będzie ich cena. (s. 03)

"W najbliższym czasie nie planujemy przejęć innych firm z branży drobiarskiej. Będziemy pracować nad jak najlepszym wykorzystaniem posiadanego potencjału produkcyjnego zakładów wchodzących w skład grupy" - mówi Piotr Kulikowski, prezes Indykpolu. Firma drobiarska będzie także inwestować. W tym roku wyda - m.in. na projekty ograniczające zużycie energii - ponad 20 mld zł. (s. 03)

W I kwartale dystrybutorzy stali nie zachwycą wynikami. Hurtownicy mieli pod górkę, ponieważ huty postanowiły walczyć o rynek obniżkami cen. (s. 04)

d3mtoow

TIM wystawił na sprzedaż centrum logistyczne w podwrocławskich Siechnicach, które wybudował przed kilkoma laty. Rada nadzorcza już zgodziła się na taki ruch. Jeśli pomysł poprą akcjonariusze spółki, do transakcji może dojść w przyszłym roku. (s. 05)

Ten rok powinien być udany dla firm z GPW. W ocenie ekspertów tegoroczne raporty powinny przynieść wzrost zysków. Wśród kandydatów do poprawy upatrują: CCC, Ciech, Getin Noble Bank, GPW i GTC. Pogorszenie rezultatów spodziewane jest w przypadku: Grupy Azoty, Banku Handlowego, JSW, KGHM i Netii. (s. 12-13)

GAZETA WYBORCZA

d3mtoow

Wielki spór o pensje w Dolinie Krzemowej. Między 2005 a 2009 rokiem największe firmy - Google, Apple, czy Intel - miały celowo zaniżać pensje swoich pracowników. Teraz 64 tys. pokrzywdzonych będzie domagało się 3 mld USD odszkodowania. (s. 22)

PULS BIZNESU

Rubicon otwiera nowy rozdział. Niedawna groszówka wraca do notowań po scaleniu akcji z nowym prezesem. Wkrótce ma przedstawić nową strategię. (s. 3)

d3mtoow

Miliarder z Litwy ogrzeje Polskę. Augustinas Rakauskas chce inwestować w elektrociepłownie biomasowe, wiatraki i spalarnie. Za 4-5 lat rozważy debiut swojej firmy na GPW. (s. 4)

Alians Karkosika z Japończykami. W wyniku aliansu z Tenscho, japońskim koncernem produkującym części dla branży RTV/AGD, Boryszew przeniesie część produkcji z Niemiec do Ostaszewa. Japończycy pomogą natomiast w rozwoju biznesu w Meksyku. (s. 6)

Gant nieczysto gra z wierzycielami. Deweloper nie wypłaca należnych pieniędzy obligatariuszom, a ci są bezradni, bo prawnik, który powinien ich reprezentować, im nie pomaga. (s. 8-9)

d3mtoow

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

"Na obecnych warunkach aukcja LTE nie zakończy się sukcesem (...) Stracą na tym głównie klienci" - mówi Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile. Jego zdaniem należy wyeliminować licytowanie częstotliwości przez fikcyjne podmioty oraz przywrócić możliwość współdzielenia pasma. (s. A4)

Obama nie tnie, a zadłużenia spada. Dzięki rosnącemu wzrostowi gospodarczemu i większym wpływom podatkowym w ciągu pięciu lat deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych spadł z prawie 10 proc. do niespełna trzech. (s. A8)

Afryka rozpala. Ale nie firmy z Polski. Nasi przedsiębiorcy zaczęli wreszcie odkrywać Czarny Ląd. Mimo to skala polsko-afrykańskiej wymiany handlowej wciąż jest niewielka. Lukratywne kontrakty zgarniają spółki z innych stron świata. (s. A14)

BLOOMBERG BUSINESSWEEK POLSKA

"Jeżeli ktoś dałby mi dzisiaj wybór "Chorwacja albo kraje nadbałtyckie", nie zastanawiałbym się nawet minuty. Z wielu powodów. (...) Chorwacja dopiero weszła do Unii, a Litwa, Łotwa i Estonia są tam razem z nami już od 10 lat. Wytworzyły się więc w tamtejszym biznesie pewne dobre mechanizmy. Łotwa i Estonia już są w strefie euro, Litwa zaraz tam będzie" - mówi Andrzej Klesyk, prezes PZU. (s. 6-11)

(PAP)

jow/

d3mtoow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mtoow