Trwa ładowanie...

Przywiezienie do domu bliskiego, który mieszka za granicą, nie uzasadnia podróży - wyjaśniają prawnicy

Kobieta zastanawia się, czy może prosić męża, by przyjechał po nią do Niemiec i przywiózł na święta do domu. Prawnicy z Biura RPO nie mają dla niej dobrych wieści: podróżowanie jest dopuszczalne tylko w ściśle określonych sytuacjach, a poza tym i tak oboje musieliby poddać się kwarantannie, więc rodzinnych świąt nie będzie.

Przywiezienie do domu bliskiego, który mieszka za granicą, nie uzasadnia podróży - wyjaśniają prawnicyŹródło: East News, fot: Robert Stachnik/REPORTER
d3mv697
d3mv697

Do prawników Biura Rzecznika Praw Obywatelskich każdego dnia trafiają dziesiątki pytań o to, jak rozumieć przepisy rozporządzenia o ograniczeniach poruszania się z 31 marca. Co do zasady, możemy wychodzić tylko gdy jest to niezbędne i ma związek z pracą, zakupem najpotrzebniejszych towarów lub wolontariatem związanym z walką z COVID-19.

Nie ma przepisu, który wprost zakazuje podróżowania po kraju samochodem. Diabeł tkwi w szczegółach,a więc – czemu ma służyć taka podróż?

Kobieta przebywająca w Niemczech zastanawia się, czy może prosić męża, by przyjechał po nią i przywiózł do kraju na święta. Prawnicy z Biura RPO są zdania, że w razie kontroli trudno byłoby małżonkom wytłumaczyć, iż przemieszczanie się na dużą odległość w celu wspólnego spędzenia Świąt Wielkanocnych jest niezbędną czynnością.

Ponadto ministerstwo spaw zagranicznych odradza podróżowanie do Niemiec ze względu na zagrożenie koronawirusem. Nawet jeśli kobieta dotrze do Polski w towarzystwie męża, to i tak nie będzie mogła spotkać się z rodziną, bo oboje będą musieli – jako powracający z zagranicy – poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Obejrzyj: Kiedy firmy zaczną działać? Pomysł na luzowanie przepisów dla biznesu to kwestia tygodni

Dużo ograniczeń, mało wyjątków

Obecnie obowiązujące przepisy bardzo poważnie ingerują w nasze codzienne życie. Zabraniają wychodzenia z domu - z wyjątkiem kilku dosłownie wyjątkowych sytuacji. Zatem to, czy nasze przemieszczanie się jest dopuszczalne, zależy od tego, czy zmieścimy się w tych wyjątkach. Przepisy wprowadzające ogólny zakaz przemieszczania się osób, zezwalają na przemieszczanie się pod warunkiem realizacji jednego z poniższych celów:

d3mv697

• wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych,

• zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych,

• wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu,

• sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych,

d3mv697

• wykonywania czynności związanych z realizacją zadań wynikających z ustawy Prawo łowieckie oraz z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d3mv697
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mv697