Trwa ładowanie...
najwyższa izba kontroli
+1
19-03-2012 09:49

Rekord: 78 kandydatów na jedno miejsce pracy

Rekordowa liczba 3589 kandydatów zgłosiła się do konkursu na obsadzenie 46 wolnych etatów kontrolerskich w Najwyższej Izbie Kontroli

Rekord: 78 kandydatów na jedno miejsce pracy
d2ucqw1
d2ucqw1

W wymogach, jakie mają spełniać kandydaci, wskazano: wyższe wykształcenie, biegłą znajomość co najmniej jednego języka obcego oraz co najmniej 5-letnią praktykę w administracji rządowej, samorządzie lub organizacjach pozarządowych.

Z ogólnych, ustawowych zasad wynika, że kontrolerem NIK może być: obywatel RP o pełnej zdolności do czynności prawnych, korzystający z pełni praw publicznych, niekarany za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, o stanie zdrowia pozwalającym na zatrudnienie na określonym stanowisku. Musi być apolityczny, bezpartyjny, nie wolno mu strajkować, nie może być parlamentarzystą. Chroni go tajemnica zawodowa oraz immunitet - bez zgody kolegium NIK nie wolno go zatrzymać lub stawiać przed sądem.

Na taką ofertę ogłoszoną przed trzema tygodniami na stronach internetowych NIK odpowiedziało 3589 kandydatów. Według rzecznika Izby Pawła Biedziaka jest to absolutny rekord - 78 chętnych na jedno miejsce. "Zapewne kandydaci poszukują stabilnego, a zarazem cieszącego się prestiżem miejsca pracy. Dzięki temu mamy szansę, aby w procedurze konkursowej wybrać najlepszych" - ocenił.

Procedura konkursowa przewiduje, że teraz wszystkie kandydatury będą zbadane pod kątem formalnym, czy spełniają wskazane wymagania. Potem będzie pisemny test wiedzy i kompetencji, który ma wyłonić po pięciu najlepszych kandydatów na każde z 78 stanowisk (NIK chce pozyskać kontrolerów o różnych specjalnościach). "Piątki" zakwalifikują się do egzaminu ustnego - rozmowy z członkami komisji. Ostateczną decyzję co do tych kandydatów musi podjąć prezes NIK.

d2ucqw1

Zwycięzcy, zanim staną się kontrolerami NIK, przejdą trwające 10 miesięcy specjalistyczne szkolenie - aplikację, zakończoną egzaminem.

Najwyższa Izba Kontroli uzyskała najwyższe oceny wśród instytucji państwowych w raporcie dotyczącym przeciwdziałania korupcji. Informację tę NIK podał na swojej stronie internetowej. Dokument "Mechanizmy przeciwdziałania korupcji w Polsce. Raport z monitoringu" sporządziły: Instytut Spraw Publicznych i Transparency International.

Badano skuteczność między innymi Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Komisji Wyborczej, a także organów władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej. NIK otrzymała 88 punktów na 100 możliwych, głównie za niezależność i przejrzystość działania. Podobny monitoring realizowano w 25 krajach europejskich przy wsparciu Komisji Europejskiej.

d2ucqw1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ucqw1