Trwa ładowanie...

Resort cyfryzacji chciał ułatwić nam życie. Efekt? Można zastrzec utracony dowód przez internet, ale bez zgłoszenia do banku i tak się nie obędzie

Zgubiony czy skradziony dowód osobisty trzeba niezwłocznie zastrzec. Od kilku dni taką możliwość oferuje Ministerstwo Cyfryzacji za pomocą serwisu obywatel.gov.pl. Tyle tylko, że i tak musimy jeszcze zastrzec dokument w bazie Związku Banków Polskich, bo inaczej ktoś będzie mógł wziąć na niego kredyt. Z naszych informacji wynika, że obie instytucje pracują nad rozwiązaniem tego problemu.

Resort cyfryzacji chciał ułatwić nam życie. Efekt? Można zastrzec utracony dowód przez internet, ale bez zgłoszenia do banku i tak się nie obędzieŹródło: Fotolia
d1yt3kj
d1yt3kj

Pod koniec września Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę umożliwiającą zastrzeganie utraconych dowodów osobistych za pomocą formularza na stronie obywatel.gov.pl. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, a cały proces zajmuje kilka minut. Żeby skorzystać z tej funkcji, trzeba mieć jednak Profil Zaufany.

"Od teraz, by dokonać zgłoszenia utraty dowodu osobistego, wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl, wypełnić prosty formularz i podpisać go Profilem Zaufanym. Status unieważnienia dowodu jest do sprawdzenia online. Elektronicznie można również złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Warto pamiętać, by mieć pod ręką odpowiednie zdjęcie. Następnie należy wypełnić formularz i podpisać go Profilem Zaufanym. Jeśli ktoś nie ma Profilu, a chce skorzystać z tej oraz innych e-usług oferowanych przez państwo, może go teraz szybko i łatwo potwierdzić z wykorzystaniem bankowości elektronicznej" – chwali się Ministerstwo Cyfryzacji. Trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy. I tak musimy zastrzec dowód w banku!

Z punktu widzenia statystycznego Kowalskiego korzystniejsze byłoby, gdyby informacja o zastrzeżonym dokumencie była jednocześnie odnotowywana w systemie dokumentów zastrzeżonych, który jest prowadzony przez Związek Banków Polskich. Dopiero to gwarantuje, że nikt niepowołany nie wykorzysta skradzionego dokumentu do wzięcia kredytu.

Jak jednak się dowiedzieliśmy, to się wkrótce może zmienić. Trwają bowiem rozmowy Związku Banków Polskich i Ministerstwa Cyfryzacji, by wypracować rozwiązanie, które pozwoli na przekazywanie danych pozyskanych przez Profil Zaufany do bazy dokumentów zastrzeżonych ZBP. Przedstawiciele obu instytucji potwierdzili, że są zainteresowani wypracowaniem kompromisu w tej sprawie.

d1yt3kj

Profil Zaufany przydaje się w różnych sytuacjach

Profil Zaufany, zwany też eGO, to metoda potwierdzania tożsamości w elektronicznych systemach administracji. Za jego pomocą możemy składać wnioski, podania, opłaty, deklaracje i inne istotne dokumenty za pośrednictwem internetu. Można go założyć online bądź w banku albo w różnych urzędach.

O szczegółach można przeczytać na stronie obywatel.gov.pl. Dziś taki profil ma ponad milion Polaków.

Chroń się przed nie swoim kredytem
Największą bazę utraconych dokumentów prowadzi jednak Związek Banków Polskich. Związek zamieścił w specjalnie dedykowanym do tego serwisie listę banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób.

- Od 2008 r. Polacy zastrzegli w naszej bazie 1,8 miliona dokumentów - mówi dr Przemysław Barbrich z ZBP. - Tylko w ostatnim roku udało się w ten sposób udaremnić próby wyłudzenia kredytów na kwotę 356 milionów złotych - dodaje.

d1yt3kj

Średnio oszuści próbują wyłudzić 30 tys. złotych, ale rekordzista zgłosił się do banku z wnioskiem o kredyt w kwocie 25 milionów złotych.

Zobacz też:

Skradziony dowód osobisty może kosztować 30 tys. zł... wyłudzonego kredytu

Przez internet – dla posiadaczy konta w BIK
Również Biuro Informacji Kredytowej oferuje możliwość zastrzeżenia utraconego dowodu przez internet. Usługa ta dostępna jest jednak tylko dla osób, które wcześniej założyły konto powiązane z dowodem osobistym.
Zgłoszenie zastrzeżenia zajmuje kilka minut. Kroki opisane są na stronie Biura Informacji Kredytowej.

d1yt3kj

Co robić, gdy utraciłeś dokumenty?
Gdy zorientujesz się, że straciłeś dowód, paszport czy prawo jazdy, możesz zastrzec je w każdym banku - nie tylko tym, w którym masz konto bankowe. Dane o utraconym dokumencie zostaną przekazane do wszystkich banków. Zastrzeżenie dokumentu w banku nie zajmuje dużo czasu, a gwarantuje, że nasz dokument nie zostanie wykorzystany do zaciągnięcia na nasze nazwisko kredytu czy pożyczki.

Jeśli dokumenty zostały utracone w wyniku kradzieży, trzeba zgłosić to na policji. Policja nie zastrzega jednak dokumentów, ale może wyłączyć je z obiegu.

Ponieważ funkcjonariusze policji nie mają uprawnienia do zastrzegania dokumentu, to następnym krokiem powinna być wizyta w najbliższym urzędzie gminy/miasta (nie musi to być gmina, w której jesteśmy zameldowani). Jeśli dokument został utracony za granicą, fakt ten należy zgłosić w polskiej placówce dyplomatycznej. Urząd gminy/miasta lub konsulat wyda potwierdzenie zgłoszenia utraty dokumentu, którym można się posługiwać do czasu wydania nowego dokumentu.

Posiadacze Profilu Zaufanego mogą zastrzec dokument poprzez stronę obywatel.gov.pl.

d1yt3kj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yt3kj