Trwa ładowanie...

Rezygnacja z atomu zwiększy zależność Niemiec od Rosji

Wdrażane obecnie radykalne reformy niemieckiej energetyki, polegające na całkowitej rezygnacji z energii atomowej i zastąpieniu jej energią ze źródeł odnawialnych, zwiększą zależność Niemiec od dostaw gazu z Rosji - ostrzegł ekonomista Hans-Werner Sinn.

Rezygnacja z atomu zwiększy zależność Niemiec od RosjiŹródło: Wikimedia Commons, fot: Petr Adamek
dr9hcju
dr9hcju

- Jeżeli zgodnie z zapowiedziami wyłączymy nasze czynne jeszcze elektrownie atomowe i przestawimy się całkowicie na prąd z wiatru i słońca, to zależność od Rosji zwiększy się, a bezpieczeństwo dostaw spadnie - napisał Sinn w komentarzu opublikowanym w najnowszym wydaniu tygodnika "Wirtschaftswoche". Sinn jest szefem renomowanego monachijskiego instytutu badań nad gospodarką Ifo.

Jak tłumaczy ekonomista, ze względu na uwarunkowane pogodą nieregularne dostawy energii elektrycznej wytwarzanej z OZE konieczne jest stworzenie rezerw energetycznych. By zapewnić dostawy prądu także w czasie, gdy brak wiatru i słońca, Niemcy muszą mieć sieć zbiorników na metan oraz elektrownie na gaz.

Jedynym ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tych elektrowniach gazu z Rosji. - Tylko rosyjski gaz może być wyjściem. Wszystkie inne pomysły to mrzonki - uważa Sinn.

Przed zbytnim uzależnieniem Niemiec od dostaw gazu z Rosji ostrzegł na początku tygodnia premier Donald Tusk.

dr9hcju

Sprowadzany z Rosji gaz ziemny pokrywa obecnie w 38 proc. niemieckie zapotrzebowanie na to paliwo. 26 proc. zużywanego w Niemczech gazu pochodzi z Norwegii, 6 proc. z Danii i Wielkiej Brytanii, a 10 proc. z własnych zasobów. Rząd Angeli Merkel zdecydował w 2011 roku, że do 2020 roku zostaną zamknięte wszystkie elektrownie atomowe.

Obecnie około jednej czwartej wykorzystywanej w Niemczech energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, 16 proc. z elektrowni atomowych, a 11 z elektrowni na gaz.

Z Berlina Jacek Lepiarz

dr9hcju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr9hcju