Trwa ładowanie...

Rozczarowujący import surowców do Chin

W piątek na rynkach towarowych delikatnie przeważał kolor zielony. Indeks CRB zanotował zwyżkę o 0,75% do poziomu 224,85 pkt. Był to głównie rezultat wzrostu notowań ropy naftowej oraz większości towarów rolnych. Natomiast na wyraźnym minusie piątkową sesję zakończyły ceny metali szlachetnych.

Rozczarowujący import surowców do ChinŹródło: Fotolia
dkavwm8
dkavwm8

Uzupełnianie rezerw ropy w Chinach

Na początku bieżącego tygodnia na rynkach finansowych szeroko komentowane są przede wszystkim słabe dane dotyczące handlu zagranicznego Chin, które pojawiły się w niedzielę. Ogólnie import do Chin w styczniu spadł o imponujące 20% w porównaniu z grudniem. Częściowo do tego słabego wyniku przyczynił się spadek importu surowców do Chin.

Jak poinformowała chińska administracja celna, w styczniu import ropy naftowej do Państwa Środka znalazł się na poziomie 27,98 mln ton – oznacza to 6,62 mln baryłek dziennie. To o niemal 8% mniej niż ten import wyniósł w grudniu, kiedy to dziennie Chiny importowały średnio 7,19 mln baryłek ropy naftowej. Dane te nie są jednak tak pesymistyczne jak mogłoby się wydawać, bowiem grudniowa wielkość importu była rekordowa.

Chiński popyt może być nawet czynnikiem, który w pozytywny sposób będzie wpływał na cenę ropy naftowej w kolejnych miesiącach. Kraj ten bowiem zamierza korzystać z niskich cen i uzupełnić swoje strategiczne rezerwy ropy naftowej. Obecnie ich wielkość jest szacowana na liczbę odpowiadającą 30 dniom importu ropy do Chin – jednak chiński plan zakłada zwiększenie zapasów tak, aby odpowiadały one 90-dniowemu importowi ropy.

Oczywiście nie oznacza to, że notowania ropy naftowej będą rosły. Chiny mimo wszystko stoją przed dużymi wyzwaniami – wzrost gospodarczy jest tam najniższy od 24 lat. Poza tym nie bez znaczenia jest to, że globalna produkcja ropy naftowej wciąż jest duża.

dkavwm8

[ Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

]( http://finanse.wp.pl/feedstockId,GO_OILUS_I,notowania-surowce-podsumowanie.html )

Spadek importu miedzi do Chin

Nie zachwyciły także dane dotyczące importu miedzi do Chin, który w ubiegłym miesiącu wyniósł 410 tysięcy ton. To jedynie o 2,4% mniej niż w grudniu ub.r., jednak jednocześnie niemal o jedną czwartą mniej niż w styczniu 2014 r.

Jak pokazały dane CFTC, wyraźny wzrost cen miedzi w minionym tygodniu był powiązany ze spadkiem ilości krótkich pozycji na rynku tego metalu. W kolejnych dniach w centrum uwagi prawdopodobnie pozostaną Chiny ze względu na zbliżające się obchody Nowego Roku Księżycowego i związany z nimi sezonowy spadek aktywności inwestorów na chińskim rynku surowcowym. Ten czynnik może negatywnie wpływać na ceny miedzi. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że zapasy miedzi na świecie pozostają wysokie, co również prawdopodobnie będzie generować presję na spadek cen miedzi – lub przynajmniej, hamować wzrost notowań.

dkavwm8

[ Wykres 2. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

]( http://finanse.wp.pl/feedstockId,GO_COPPER,notowania-surowce-podsumowanie.html )

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

dkavwm8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkavwm8