Trwa ładowanie...

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe
o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,50 proc. w skali rocznej -
podała RPP w komunikacie.

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowychŹródło: Jupiterimages
d2zznql
d2zznql

Decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP będzie wynosić od czwartku 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., zaś redyskonta weksli 4,75 proc.

Po raz ostatni RPP zmieniła poziom stóp procentowych w maju tego roku - podwyższyła je o 25 pb, po 10 miesiącach stabilizacji.

- Ta podwyżka przyszła zdecydowanie za późno. Przede wszystkim w ogóle nie należało stóp podnosić w maju. Trzeba było stopy obniżać wcześniej i o więcej niż 25 p.b. Obniżki powinny być we wrześniu-październiku - mówi Wirtualnej Polsce dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.

Ekonomista podkreśla, że niewątpliwie będzie tych obniżek więcej, jednak nie będzie to proces bardzo dynamiczny. - Jako że w Radzie mamy większość "jastrzębi", należy się więc spodziewać kolejnej obniżki raczej w styczniu niż grudniu - twierdzi Kwiecień. W jego opinii jednak nie ma na co czekać z obniżkami.

d2zznql

Wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że na listopadowym posiedzeniu decyzyjnym RPP obniży stopy procentowe. 22 ekonomistów było zdania, że będzie to obniżka o 25 pb, 1 ekonomista oczekiwał cięcia stóp o 50 pb.

Zdaniem 14 z 23 ekonomistów, do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie już w grudniu tego roku. Ekonomiści oczekują, że w całym cyklu obniżek, który będzie ich zdaniem kontynuowany w pierwszej połowie 2013 roku, głównie w I kwartale, stopy procentowe zostaną obniżone łącznie o 75-100 pb, z czego 11 z 23 ankietowanych ekonomistów opowiada się za 75 pb, zaś 10 za 100 pb. 2 głosy uzyskał scenariusz cięć stóp o 125 pb.

Decyzja RPP oznacza, że od czwartku zmaleje także stawka odsetek od zaległości podatkowych i od zaległości w opłacaniu składek ZUS.

d2zznql

Zasadą jest, że za zwłokę w zapłacie podatku trzeba zapłacić fiskusowi odsetki. Zgodnie z ordynacją podatkową wynoszą one tyle, ile kwota wynikająca z zsumowania 2 proc. i dwukrotności stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopa kredytu lombardowego to jedna z podstawowych stóp NBP.

Niższe odsetki za zwłokę zapłacą też podatnicy, którzy sami zorientują się, że zapłacili zbyt mało podatku i skorygują deklarację, uzasadniając na piśmie przyczyny korekty, a także zapłacą zaległość w całości w ciągu siedmiu dni od jej złożenia. W takiej sytuacji podatnik ma prawo zapłacić odsetki za zwłokę w wysokości wynoszącej 75 proc. stawki podstawowej. Od czwartku obniżona stawka odsetek za zwłokę będzie wynosić 10,5 proc., a nie - jak dotychczas - 10,88 proc.

d2zznql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zznql