Trwa ładowanie...
d4afcse

SG WP: udział wojska w akcji przeciwpowodziowej (komunikat)

...

d4afcse
d4afcse

26.06. Warszawa (PAP) - Sztab Generalny WP informuje:

Na podstawie prowadzonej na bieżąco oceny sytuacji minister obrony narodowej podejmuje decyzje o użyciu wojska w akcjach przeciwpowodziowych. W rejonie największego aktualnego zagrożenia wystąpieniem powodzi w południowej Polsce stacjonują jednostki inżynieryjne i jednostki ogólnowojskowe Sił Zbrojnych RP, dysponujące specjalistycznym sprzętem technicznym, który może być użyty w prowadzeniu akcji przeciwpowodziowej.

W gotowości do realizacji zadań związanych z udziałem w akcji przeciwpowodziowej są jednostki inżynieryjne z garnizonów Brzeg (1 Brygada Saperów, 2 batalion ratownictwa inżynieryjnego) i Nisko (12 OPS, 3 bat. rat. inż.). Jednostki te dysponują specjalistycznym sprzętem inżynieryjnym (pływające transportery samobieżne, łodzie, mosty towarzyszące, piły spalinowe) oraz materiałami wybuchowymi. Do zadań pomocniczych mogą być także użyte inne pododdziały ogólnowojskowe z garnizonów: Rzeszów (21 Brygada Strzelców Podhalańskich), Opole (10 Brygada Logistyczna), Kraków (6 Brygada Desantowo-Szturmowa) i Wrocław.

Ponadto jednostki wojsk lądowych dysponują wsparciem sił aeromobilnych wojsk lądowych, sił powietrznych oraz specjalistów wojsk chemicznych.

d4afcse

Oddziały sił zbrojnych w prowadzeniu działań ratowniczych lub prewencyjnych związanych z powodzią realizują (wspólnie z władzami terenowymi oraz podmiotami układu pozamilitarnego) zadania ewakuacji poszkodowanej ludności i mienia, prace zabezpieczające, ratownicze i ewakuacyjne wymagające użycia specjalistycznego sprzętu mechanicznego lub materiałów wybuchowych będących w zasobach Sił Zbrojnych RP.

Użycie wojska w akcji przeciwpowodziowej jest realizowane na podstawie decyzji ministra obrony narodowej lub na rozkaz szefa Sztabu Generalnego WP, dowódcy rodzaju sił zbrojnych, okręgu wojskowego, flotylli czy jednostki wojskowej. W sytuacji szczególnej dowódca jednostki wojskowej, znajdującej się na obszarze lub w sąsiedztwie wystąpienia klęski żywiołowej, samodzielnie podejmuje decyzję o przystąpieniu do akcji, a następnie melduje o powyższym fakcie przełożonym.

Dyżurna służba operacyjna Sił Zbrojnych RP, monitorując sytuację kryzysową, pozostaje w gotowości do aktywowania zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej lub na rozkaz szefa Sztabu Generalnego WP resortowych elementów systemu zarządzania kryzysowego oraz koordynuje przystąpienie do akcji określonych planem wydzielonych oddziałów i pododdziałów SZ RP, współdziałając ściśle z Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.


W nocy z 25/26 czerwca br. ok. 70 żołnierzy z 21 BSP oraz 3 batalionu ratownictwa inżynieryjnego w Nisku wzięło udział w akcji przeciwpowodziowej w gminach powiatu ropczycko-sędziszowskiego, w tym m.in. w miejscowości Ropczyce. Do działań ratowniczych wykorzystano także wojskowy sprzęt: transportery pływające PTS, samochody ciężarowo-terenowe oraz łodzie saperskie. Siły użyto na wniosek wojewody podkarpackiego. Rozpoczęły również funkcjonowanie grupy operacyjne WSZW Rzeszów oraz WSZW Katowice.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d4afcse
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4afcse