Trwa ładowanie...

Skorupki i obierki oczyszczają glebę z metali ciężkich

Uczeni z uniwersytetu w portugalskiej Coimbrze opracowali naturalną mieszankę do oczyszczania ziemi z metali ciężkich. Substancja organiczna bazuje na skorupkach kurzych jaj i ziemniaczanych obierkach.

Skorupki i obierki oczyszczają glebę z metali ciężkichŹródło: Jupiterimages
d2kmacq
d2kmacq

Wynaleziony przez Portugalczyków dodatek do gleby zawiera również niewielkie ilości trawy oraz łusek ryżowych.

- Nowy wynalazek nie dość, że jest bardzo pożyteczny dla poprawy jakości gruntów rolnych, to pozwala też zagospodarować z pożytkiem tysiące ton skorup kurzych z branży spożywczej i gastronomicznej, które trudno było dotychczas utylizować - powiedziała dr Margarida Quina z Wydziału Nauk i Technologii na uniwersytecie w Coimbrze.

W wyniku trwających cztery lata prac portugalscy naukowcy opracowani skuteczną metodę kompostowania skorup jajek zmieszanych z ziemniaczanymi obierkami.

Jak poinformowała przedstawicielka zespołu badawczego, zastosowanie kurzych skorup nie będzie niosło zagrożenia dla potencjalnego skażenia gleb. - W wyniku procesu kompostowania następuje bowiem znaczne podwyższenie temperatury, które skutkuje likwidacją wszelkich mikroorganizmów patogenicznych obecnych wcześniej na skorupkach - zapewniła dr Margarida Quina.

d2kmacq

Uczeni poinformowali, że przeprowadzone już w terenie badania zakończyły się sukcesem. - Otrzymana substancja nadal jest jednak ulepszana. Potrzebujemy jeszcze około pięciu miesięcy, aby opracować formułę produktu, który będzie można wprowadzić do masowej sprzedaży - ujawniła Quina.

Poza funkcją oczyszczania gleby z metali ciężkich, nowa mieszanka organiczna wzbogaca też grunty w wapń. Jak zapewniła kierowniczka zespołu badawczego, produkt będzie atrakcyjną alternatywą dla dostępnych powszechnie w obrocie chemicznych substancji poprawiających właściwości gruntów rolnych.

Zdaniem uczonych z Coimbry, nowa mieszanka będzie mogła zostać wykorzystana nie tylko w produkcji rolnej, ale również w rewitalizacji obszarów pokopalnianych.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d2kmacq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kmacq