Trwa ładowanie...
d2u6825
ocena
03-08-2004 17:00

"Sytuacja na rynku pracy jest zła"

88% Polaków (o 1 punkt procentowy mniej niż w
czerwcu) uważa, że sytuacja na krajowym rynku pracy jest zła -
wynika z lipcowego sondażu CBOS. Tylko nieliczni - 2%
ankietowanych - oceniają ją pozytywnie.

d2u6825
d2u6825

W stosunku do czerwca wzrosła (o trzy punkty procentowe - do 19%) liczba osób spodziewających się, że w ciągu najbliższego roku sytuacja na krajowym rynku pracy się pogorszy. Na jej poprawę liczy 19% (o siedem punktów procentowych mniej niż w czerwcu). 52% ankietowanych uważa, że sytuacja się nie zmieni.

Prawie jedna trzecia badanych (29% - spadek od czerwca o dwa punkty procentowe) uważa, że w ich miejscowości lub okolicy nie ma żadnej pracy, a blisko połowa (47% - wzrost o cztery punkty procentowe), że trudno tam znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie.

Co piąty ankietowany (20%) sądzi, że można się gdzieś zatrudnić (spadek o trzy punkty procentowe), choć niełatwo znaleźć odpowiednią pracę, a jeden na stu twierdzi, że można ją znaleźć bez większych problemów.

W porównaniu z czerwcem minimalnie zmalał lęk przed bezrobociem. Niewiele ponad trzy piąte zatrudnionych (61% - wzrost o trzy punkty procentowe) nie obawiało się utraty pracy, a mniej niż dwie piąte (37% - spadek o dwa punkty procentowe) miało poczucie takiego zagrożenia. Stopniowy wzrost poczucia bezpieczeństwa pracy datuje się od marca 2004 r.

d2u6825

Wyniki podobnych badań w Czechach i na Węgrzech wskazują, że Polacy gorzej niż obywatele wymienionych państw oceniają możliwości znalezienia zatrudnienia na lokalnych rynkach pracy i częściej obawiają się jego utraty.

Prawie połowa Czechów (49%) uważa, że można znaleźć jakąś pracę, a co siedemnasty (6%) twierdzi, że żadnej. Węgrzy podobnie jak Polacy najczęściej twierdzą, że w ich miejscowości lub okolicy trudno o jakąkolwiek pracę (48%), rzadziej mówią, że nie można znaleźć żadnego zatrudnienia (18%). Węgrzy najrzadziej w porównaniu z pozostałymi dwoma państwami obawiają się utraty pracy (69%).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w Polsce w dniach 9-12 lipca na reprezentatywnej próbie losowej 920 dorosłych osób. Takie samo badanie przeprowadziły partnerskie ośrodki badawcze: na Węgrzech - TARKI od 22 czerwca do pierwszego lipca, na grupie 1021 osób, a w Czechach - CVVM w dniach 19-26 maja na grupie 1007 osób.

d2u6825
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u6825