Trwa ładowanie...

Taryfa antysmogowa nie działa. Niższe rachunki za prąd to obietnica bez pokrycia

Potwierdzają się ostrzeżenia ekspertów, że wprowadzona przez rząd "taryfa antysmogowa", która miała zachęcić tysiące Polaków do rezygnacji z palenia w tzw. kopciuchach, nie przyniesie efektu. Tam, gdzie problem smogu jest największy, zmiany oznaczają nawet podwyżkę cen prądu.

Taryfa antysmogowa nie działa. Niższe rachunki za prąd to obietnica bez pokryciaŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Orzechowski
d1jzp30
d1jzp30

Wybór tzw. taryfy antysmogowej gwarantuje... wyższe koszty wobec rozwiązań już dostępnych na rynku - pisze "Rzeczpospolita".

Nie pomogła nawet druga korekta stawek nocnych, które wobec pierwotnych spadły o 50-80 proc. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził je 16 stycznia 2018 r.

Rząd obiecywał, że dzięki taryfie z tańszą energią na cele grzewcze między godziną 22 a 6 rachunki będą niższe o 20–25 proc.

d1jzp30

Ministerstwo Energii chciało, by dzięki tańszej energii Polacy porzucili palenie w tzw. kopciuchach i przerzucili się na ogrzewanie energią elektryczną.

Tymczasem wymaga to inwestycji w nową instalację (w przypadku pomp ciepła to ok. 25 tys. zł), a rachunki za prąd i tak nie będą niższe, niż przy obowiązujących dotychczas taryfach

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego zwraca uwagę, że w południowej Polsce, gdzie problem smogu jest największy, przejście z obecnych taryf G12 lub G12w na "taryfę antysmogową" oznacza wzrost rachunków za prąd.

Jak wyliczył, w przypadku typowego, dobrze docieplonego domu jednorodzinnego ogrzewanego pompą ciepła rachunki wzrosną o 3,5 proc. Z kolei aż o 15 proc. wzrosną koszty ogrzewania mieszkania w kamienicy, jeśli w piecu kaflowym zastosuje się grzałkę elektryczną.

d1jzp30

- Nie będzie gremialnego przejścia gospodarstw domowych na nową taryfę. To rozwiązanie tylko dla tych, którzy zwiększą swoje zużycie nocą, np. instalując pompę ciepła, co jest drogie, lub zmienią przyzwyczajenia, w co nie wierzę - mówi gazecie Michał Suska, prezes firmy Energomix.

d1jzp30
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jzp30