Trwa ładowanie...
firma
27-12-2011 17:16

Telepraca w polskich firmach

Myślenie na temat zatrudnienia zmienia się – coraz więcej osób i firm stawia na elastyczne formy pracy. Firmy, w których pracownicy cechują się dużą elastycznością, stają się bardziej konkurencyjne.

Telepraca w polskich firmachŹródło: len-k-a, sxc.hu, lic. CC
d3c8qos
d3c8qos

- Pracodawcy i pracownicy poszukują nowych form zatrudnienia, które pomogą realizować ich cele. Pracownikom umożliwią wszechstronny rozwój oraz pogodzenie życia zawodowego i prywatnego, a pracodawcom pozwolą w pełni wykorzystywać umiejętności i potencjał twórczy kadry – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Telepraca to dobre rozwiązanie dla zawodów, których nie trzeba koniecznie wykonywać w siedzibie firmy. Pracodawca dostarcza pracownikowi odpowiednie narzędzia do domu, pokrywa koszty ich instalacji i serwisu oraz ubezpieczenia. Według prawa pracownik i telepracownik są traktowani jednakowo.

Według badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości 10 proc. polskich przedsiębiorstw zatrudnia część pracowników w systemie telepracy. 3 proc. firm zatrudnia pracowników tylko w tym systemie.
W krajach Europy Zachodniej telepracę wykonuje ok. 20 proc. pracowników. Dzięki wykorzystaniu telepracy firmy obniżają koszty związane z utrzymaniem stanowiska pracy nawet o 30 proc. Jest to szansa na zatrudnienie osób niepełnosprawnych oraz rodziców, korzystających z urlopów wychowawczych. Dzięki niej grupy te mogą być aktywne zawodowo.

- Niestety, wśród sporej części pracowników i pracodawców istnieją bariery psychologiczne. Pracownicy obawiają się, że taka forma pracy osłabi kontakty ze współpracownikami. Pracodawcy natomiast boją się utraty kontroli nad sposobem wykonywania pracy przez załogę – dodaje Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

d3c8qos

Temat telepracy oraz innych nowoczesnych form zatrudnienia został omówiony w szkoleniu on-line Akademii PARP „Planowanie własnej kariery zawodowej”. Szkolenie dostępne jest pod adresem www.akademiaparp.gov.pl. Jak poszukać swoich mocnych stron, jak zaplanować swoją własną ścieżkę kariery i podjąć konkretne kroki, aby poprawić coś w swoim życiu zawodowym to zagadnienia zawarte w tym szkoleniu. „Elastyczne i specyficzne formy zatrudnienia” to temat poruszany również w szkoleniu „Prawo Pracy w MSP”.

Przed przystąpieniem do korzystania z tych szkoleń warto rozwiązać psychozabawę „Co się dla Ciebie liczy... w życiu zawodowym?”. Z jej pomocą łatwiej będzie wytyczyć kierunek rozwoju własnej kariery oraz przygotować się do ważnych decyzji w życiu zawodowym.

Akademia PARP to portal edukacyjny dający nieograniczony dostęp do wiedzy biznesowej. 30 szkoleń on-line jest dostępnych na www.akademiaparp.gov.pl. Wszyscy pracownicy sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę. Zdobyta wiedza potwierdzana jest certyfikatem.

Więcej informacji:
msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 0-801 444 MSP (czyli 0-801 444 677)

d3c8qos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c8qos