Trwa ładowanie...

Test półrocznej linii oporu

Notowania kontraktów terminowych rozpoczęły piątkową sesję neutralnie. Przez pierwsze dwie godziny handlu kurs FW20H12 poruszał się wokół kursu odniesienia, po czym inicjatywę przejęła strona kupująca.

Test półrocznej linii oporuŹródło: BM Banku BPH
d40vf0u
d40vf0u

Zdecydowana zwyżka kursu zakończyła się tuż po godz. 14:30, kiedy to opublikowano zaskakująco dobre dane z amerykańskiego rynku pracy (stopa bezrobocia w styczniu spadła z 8,5% do 8,3%, rynek oczekiwał braku zmiany stopy; zmiana bezrobocia w sektorze pozarolniczym w styczniu wyniosła +243 tys., oczekiwano +155 tys.) Jednak po publikacji tych danych kurs FW20H12 zaczął lekko zniżkować z dziennego maksimum na 2 412 pkt do 2 385 pkt. Nie pomógł lepszy od prognoz odczyt wskaźnika ISM dla usług w USA w styczniu, który wzrósł do 56,8 pkt z 53 pkt w grudniu. W ciągu ostatnich 30 minut handlu kupujący doprowadzili do niewielkiego odbicia, które zakończyło sesję na 2 399 pkt (+0,59%). Dzienny wolumen obrotu wzrósł o 1/12 do 32,8 tys. sztuk. Sprzymierzeńcem strony popytowej jest LOP, która w trakcie piątkowej sesji była dodatnio skorelowana ze zmianami kursu, a to oznacza byczą kontrolę nad rynkiem.

W trakcie ostatniej sesji na wykresie FW20H12 pojawiła się biała świeca z cieniem testującym ponad półroczną linię oporu i z kursem zamknięcia najwyższym od 8 listopada ub. roku. Sytuacja techniczna zrobiła się bardzo ciekawa: w krótkim okresie rynek jest bardzo wykupiony, o czym informuje RSI przebijający już swoją górną barierę zmian na rynku wzrostowym. Argumentami strony kupującej są wzrastająca LOP w trakcie zwyżki kursu; wzrastający ADX, który z każdą sesją informuje o umacnianiu się trendu wzrostowego oraz jednostajna zwyżka kursu w ostatnich tygodniach.

(fot. BM Banku BPH)
Źródło: (fot. BM Banku BPH)

Po stronie podaży należy uznać obecność ponad półrocznej linii oporu zapoczątkowanej na początku czerwca ub. roku. Dodatkowo kurs kontraktów terminowych dociera powoli do górnego zakresu swoich zmian w trakcie konsolidacji trwającej od sierpnia ub. roku. Zyskującym znaczenie argumentem podażowym jest także Composite Index, który sygnalizuje potencjalną dywergencję spadkową wraz ze wskazaniami RSI. Silną barierą podażową jest przedział 2 412 – 2 450 pkt i dopiero jego przełamanie zakończy kilkumiesięczną konsolidację kursu.

Biuro Maklerskie Banku BPH

d40vf0u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40vf0u