Logo dostawcyCzy praca jako statysta w filmach się opłaca?

wp.pl | dodane 2011-01-17 (08:46) 4 lata 3 miesiące 11 dni 13 godzin i 1 minutę temu | 16 opinii
 

(fot. sxc.hu)

Dwudziestodwuletni Marek Krawczyk ma szczęście, bo mieszka w Warszawie. Tu kręconych jest większość telewizyjnych programów, w których nie dość, że można zagrać jako statysta, to jeszcze można sobie dorobić zajmując miejsce na widowni podczas kręcenia telewizyjnych show.

- I tak miesięcznie wpada mi do kieszeni co najmniej kilkaset złotych - mówi Marek Krawczyk. Statysta to dobre zajęcie dodatkowe w każdym kraju, w którym produkcja filmowa i telewizyjna się rozwija. W Polsce rynek statystów nadal jest jednak niezbyt rozbudowany. Choć to się zmienia.

- W ubiegłym roku pracowałam dwa dni podczas kręcenia filmu o wypadkach grudniowych w Gdyni - opowiada Marta. - Tak naprawdę, chciałam zobaczyć tylko, jak się kręci film, a udział w pewnych scenach był dla mnie przygodą. Zarobić na tym można niewiele. Przeciętnie statysta w polskim filmie zarabia od 50 do 100 złotych za dzień zdjęciowy. Nie jest to tradycyjne osiem godzin, ale często nawet kilkanaście. - Wszystko zależy od tego, jak szybko sceny zostaną nakręcone. Z mojego doświadczenia wynika, że im więcej osób bierze udział w scenie, tym więcej czasu to zajmuje, bo nie wszyscy są w stanie np. zapamiętać, co mają robić - mówi Krawczyk. Istnieje w naszym kraju wiele agencji, które pośredniczą w zatrudnianiu statystów. Tworzą oni bazy chętnych osób i ludzie odpowiedzialni za produkcję filmów mogą wybierać kandydatów nie będąc zmuszonymi do organizowania castingów.

- Jestem w bazie chyba czterech agencji. Najczęściej oferty otrzymuję właśnie za ich pośrednictwem - opowiada Marek Krawczyk. - Najczęściej są to propozycje siedzenia na widowni, np. w programie Kuby Wojewódzkiego czy programach kabaretowych. Za kilka godzin klaskania, śmiechu czy buczenia osoba z widowni może zarobić do 50 złotych. - Najfajniejsze w tym jest jednak to, że spotykamy gwiazdy, od których możemy nawet podczas programu wziąć autograf, czy zrobić sobie wspólne zdjęcie - mówi Marek. Niektórzy ze statystów marzą jednak o karierze filmowej. - To jest możliwe, jeśli statysta wpadnie w oko na przykład reżyserowi. Zdarzyło mi się kilka razy, że człowiek z mojej agencji zamiast tradycyjnego statystowania otrzymywał propozycję zagrania epizodu, a to pierwszy krok do kariery - opowiada Andrzej Twarowski z jednej z warszawskich agencji statystów. - Rola epizodyczna to dodatkowo bardzo przyzwoity zarobek. Dzień zdjęciowy wyceniany jest w takim przypadku nawet na kilkaset złotych.

Marek Krawczyk na razie takiego szczęścia nie miał. - Zagrałem tylko kilka scen w serialu "Czas honoru". Raz byłem w tłumie mężczyzn, raz jeździłem na rowerze, a innym razem grałem żołnierza. Niestety, kariery nie zrobiłem - śmieje się.

Czy ze statystowania da się wyżyć? - Niestety, w Polsce kręci się stosunkowo niewiele takich produkcji, gdzie statyści są potrzebni. Poza tym chętnych do statystowania jest mnóstwo. Nikt z mojej agencji nie zarabia stale tyle, by się z tego utrzymać - dodaje Andrzej Twarowski. - Jak będziemy kręcić więcej wysokobudżetowych produkcji, może będzie lepiej. Na razie to tylko hobby.

AD/JKPolub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 2 100,00%
nie 0 0,00%

Opinie (16)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~maja 2014-06-17 (19:59) 10 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 47 minut temu

Statystów wykorzystuje się do granic możliwości. Po pierwsze płacą za 12 godzin 42 zł na rękę. Po drugie traktują statystów jak bydło. Stoi się czasem w deszczu do 12 godzin, nie wolno nigdzie się oddalić. Trzeba pytać czy można iść siusiu. Dają jedną bułeczkę do zjedzenia no brawo bo za darmo, taka najmniejszą bułeczkę jaką można kupić w sklepie. Do autobusu cateringowego mają wstęp tylko aktorzy. Statystom wystawiają na zewnątrz wodę do zaparzenia kawy czy herbaty, oj zaomniałabym dodać że ta kawa i herbata są za darmo. Ale musisz się spytać opiekuna czy możesz sobie zrobić coś do picia. O wszysto musisz pytać i ciągle patrzyą ci na ręce bo podobno statyści to złodzieje i kradną kawę, herbatę i cukier. Żenada i tyle.

odpowiedz

0
0
~statystka 2013-07-27 (13:37) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 8 godzin i 9 minut temu

statystowanie jest bardzo dobre dla nastolatków i starszych ludzi, którzy chcą sobie po prostu do kieszonkowego dorobić :) chociaż nieraz jak się trafi serial i się sprawdzicie na castingu to można nawet po 2 tys. dostać. Praca jest na pewno ciekawa. Chociaż trzeba poświęcić min. 2 dni zdjęciowe, w których większości się czeka na swoją scenę cały dzień :) Ale można poznać naprawdę fajnych ludzi. Nie można mieć tylko stresu przed kamerami, ludźmi, bo naprawdę granie przed kamerą jest dziwna. Dookoła wszędzie chodzą przed twarzą nieraz, a ty się skupiasz na osobie tylko z która grasz. Na planie panuje najlepsza atmosfera. Wszyscy się śmieją, traktują statystów z SZACUNKIEM. Oprócz tego zapewniają ci posiłek, jeśli jesteś cały dzień. Działa także bar z kanapkami za darmo :) Ja naprawdę polecam, to na pewno świetna przygoda

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~mariam50 2011-01-18 (08:12) 4 lata 3 miesiące 10 dni 13 godzin i 34 minuty temu

statysta
Statystowanie to fajne zajęcie.to prawda że kokosów się nie zarobi,jest agencja fillstudjo ci to rąbią równo za epizod płacą 80zł polecam nie chodzić od nich.Jest sporo osób w wieku co powinni normalnie pracować,ponieważ zarobek za statystowanie do niczego się nie liczy,to są ludzie z rodzaju Filmu Kiepskiego z jego wykształceniem w kraju nie ma pracy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~borewicz 2011-01-18 (07:39) 4 lata 3 miesiące 10 dni 14 godzin i 7 minut temu

statysta
Mój kolega też grał jako statysta... penisa.

odpowiedz

0
0
~pani z polskiego 2011-01-18 (07:46) 4 lata 3 miesiące 10 dni 14 godzin i 1 minutę temu

Redaktor do zwolnienia.
Wersja poprawna: "Czy praca statysty w filmach się opłaca?" Podobnie jak np. "Czy praca kierowcy jest niebezpieczna?", a nie "Czy praca jako kierowca ..itd".

odpowiedz

3
0
~bel 2011-01-18 (07:37) 4 lata 3 miesiące 10 dni 14 godzin i 9 minut temu

Wyzysk
Artykuł popierający wyzysk ludzi. Statystowanie w polskich warunkach jest nieopłacalną i katorżniczą pracą. W najlepszym przypadku praca trwa od 6 rano do 20, bo z reguły do 23 (i dłużej) Agencje oszukują statystów, płacąc stawkę 50 za cały dzień. Po walkach w niektórych agencjach dopłacają po 12 godz. Nie jest rzeczą prostą zarobienie kilkuset złotych miesięcznie. Trzeba latać po agencjach i skamleć o zapisanie na plan. Oczywiście są tacy, którzy wolą siedzieć na widowni przez kilkanaście godzin za 30 PLN (niektore agencje za program płacą tylko tyle) niż wziąć się za jakąś inną pracę. Proszę sobie wyobrazić wielogodzinne stanie w niesprzyjających warunkach. Lepszym zarobkiem jest sprzątanie przez dwie godziny dziennie, niż bycie gwiazdą za 3 PLN/h. Biorąc pod uwagę ile agencje otrzymują za plan stawki dla statystów są poniżej godności ludzkiej. Czasami, ale rzadko płacą bezpośrednio po planie, najczęściej pieniądze przysyłają na konto w okresie ok 2 mies. od planu. Są agencje, które zapominają o tym;)

odpowiedz

3
0
~jestem hardkorem 2011-01-18 (07:37) 4 lata 3 miesiące 10 dni 14 godzin i 9 minut temu

początki kariery..
.. Raz byłem w tłumie mężczyzn, raz jeździłem na rowerze

odpowiedz

1
0
~Nieważne 2011-01-18 (07:11) 4 lata 3 miesiące 10 dni 14 godzin i 35 minut temu

NIE POLECAM
Nie polecam tej roboty chyba że komuś bardzo sie nudzi. Nie raz stało sie cały dzień w deszcz przy niskiej temperaturze w cienkich szmatach. Za 5 dych haha i żeby jeszcze wypłacali na czas. Pozdro ATV

odpowiedz

1
0
~alf 2011-01-18 (07:09) 4 lata 3 miesiące 10 dni 14 godzin i 37 minut temu

film
A czy kręci się sceny np. walenia konia na widowni?

odpowiedz

0
0
~labo77 2011-01-17 (16:05) 4 lata 3 miesiące 11 dni 5 godzin i 41 minut temu

adres
gdzie sie mieszczą agencje o których jest mowa w artykule?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~111 2011-01-18 (06:13) 4 lata 3 miesiące 10 dni 15 godzin i 33 minuty temu

siedzi w majtkach
przed komputerem bo juz wszystko przegrala a tych 30 tysiecy to "Ania" nigdy na oczy nie widziała.

odpowiedz

0
0
~Basia 2011-01-17 (19:24) 4 lata 3 miesiące 11 dni 2 godziny i 22 minuty temu

ubierz się
Pare razy czytam artykuły a twój komentarz do nich jest taki sam może w końcu się ubierzesz i nie pisz głupot o swoich zarobkach bo i tak w to nikt nie wierzy, szkoda czasu

odpowiedz

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: