Logo dostawcyDietetyk - zawód przyszłości?

WP.PL | dodane 2012-08-10 (10:41) 2 lata 8 miesięcy 15 dni 2 godziny i 14 minut temu | 15 opinii
 

(fot. Thinkstock)

Ostrzega nas przed skutkami siedzącej pracy, choć jego zawód niestety też wpisuje się do grona tych, zagrożonych nadwagą. Jednak nawet siedząc przed komputerem, nie podjada krakersów, ani paluszków, bo wie, czym to grozi. W odpowiedzi na rosnące i tym samym bijące na alarm statystyki dotyczące nadwagi i otyłości Polaków, dietetyk zdaje się być zawodem przyszłości.

Jesteśmy coraz grubsi. - Ponad 40 proc. Polaków ma nadwagę - mówi dietetyk medyczny Alicja Wałdoch. O naszej nie najlepszej kondycji fizycznej świadczą dane przytoczone niedawno przez Gazetę Wyborczą. Powołując się na raport sieci badawczej HBSC, dziennik upublicznił, że już wśród najmłodszych pojawia się ten problem – 29 proc. 11-latków cierpi z powodu nadwagi. Nie ma się co dziwić – styl życia rodziców, przechodzi na dzieci. Brak ruchu, zła dieta – czyli potocznie nazywane „jedzenie śmieciowe”, to podstawowe przyczyny tycia. Jeśli dodamy do tego stres i nieregularny tryb życia, powstaje bomba z opóźnionym zapłonem – otyłość. Stąd już tylko krok do chorób, które znacząco mogą pogorszyć jakość życia.

Jednak nawet dla tych, co już dawno przekroczyli swoją górną granicę wagi, zawsze istnieje droga odwrotu. Wystarczą szczere chęci zmiany i wizyta u dietetyczki. Tych ostatnio pojawia się coraz więcej, bo w odpowiedzi na wzrastającą otyłość społeczeństwa, coraz więcej szkół i ośrodków szkoleniowych oferuje możliwość zdobycia tego zawodu. I niewątpliwie, potrzeba jest duża, bo patrząc na rosnące statystyki, Polacy coraz mniej wiedzą o zdrowym odżywianiu. Co prawda, do Amerykanów nam jeszcze daleko. Choć liczne statystyki dotyczące nadwagi w tym kraju są rozbieżne, niektóre z nich podają, że nawet 75 proc. tego narodu boryka się problemem tycia.

Prawdy ukryć się nie da – statyczny tryb życia „idzie nam w boczki”. - Klientami poradni dietetycznych są głównie kobiety w wieku średnim, aczkolwiek tendencja ta powoli się zmienia i coraz więcej mężczyzn zaczyna dostrzegać potrzebę zmiany sposobu odżywiania. Najczęściej osoby te wykonują pracę siedzącą – mówi dietetyk medyczny, Alicja Wałdoch.

W pracy nie tylko siedzimy, ale też zazwyczaj nie mamy czasu na regularne jedzenie. Jak wynika z badania Instytutu Opinii Publicznej Homo Homini 68 proc. Polaków nie ma czasu na obiad w pracy. Tymczasem, jak zauważa dietetyk medyczny, największym problemem, wynikającym z tempa życia, jest nieregularność spożywania posiłków, tj. jedzenie kilkunastu dań w ciągu dnia lub jednego do dwóch, najczęściej wieczorem. - Taki sposób odżywiania znacząco wpływa na obniżenie przemiany materii i gromadzenie niechcianych kilogramów, dlatego zachęcam do tego, aby jeść regularnie, pięć posiłków dziennie i dbać o aktywność fizyczną. W ten sposób można się ustrzec przed tyciem, które predysponuje nas do poważnych chorób cywilizacyjnych – mówi Alicja Wałdoch.

Tymczasem siedząc w pracy przed komputerem, jak często odpuszczamy sobie przerwę, sięgając po drobne przekąski „w międzyczasie”. W ruch idą krakersy, paluszki, chipsy lub inne słone lub słodkie przygryzki. - Podczas pracy przy komputerze nie kontrolujemy ilości zjadanych produktów – ostrzega dietetyk. Czynnikiem wyzwalającym mechanizm kompulsywnego jedzenia jest również stres. – Proces zmiany nawyków żywieniowych wymaga nieraz współpracy lekarza, psychologa i dietetyka – mówi Alicja Wałdoch. Jeśli czujemy, że na dobre zapomnieliśmy, jak wygląda piramida żywieniowa, może pora zasięgnąć porady specjalisty?Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (15)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
2
~jkm 2012-08-12 (17:59) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 18 godzin i 56 minut temu

150 kilogramowy dietetyk szuka pracy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Jagoda 2012-08-30 (15:27) 2 lata 7 miesięcy 25 dni 21 godzin i 28 minut temu

Marzysz o zmianie swojego wyglądu? Nic prostszego ! Odwiedź nas: WWW.fixyourlook.com W ciągu 24 godzin dostaniesz konkretną poradę z najlepszymi dla Ciebie propozycjami zmiany Twojego wyglądu. Mamy też niespodziankę. www.fixyourlook.com Sukces jest w Twoich rękach!

odpowiedz

0
4
luka111 2012-08-13 (06:04) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 6 godzin i 51 minut temu

Nie dajcie się nabierać na porady pseudodietetyków. recepta jest prosta , jeść regularnie mało, unikać słodyczy, ziemniaków i białego cnleba, tłustych mięs i serów i absolutnie nie spożywać gotowych dań. do tego ruch, woda mineralna , warzywa surowe i owoce. Sprawdziłam 10 kilo mniej w trzy miesiące.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
4
~Anna 2012-08-13 (07:27) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 5 godzin i 28 minut temu

Jaka powinna być zdrowa dieta, która przyspieszy metabolizm - przede wszystkim powinniśmy nie odczuwać na niej głodu, powinniśmy na niej normalnie jeść, nasz organizm powinien otrzymywać niezbędne witaminy, minerały, powinna być łatwa w przygotowaniu i szybka w działaniu a przede wszystkim bezpieczna zdrowa i skuteczna. Tylko czy istnieje ?.Myślę że tak. Zróbcie tak jak ja a znacznie podniesiecie poziom przemiany materii przez co schudniecie bez efektu jojo wystarcz zapoznać się z nią ( kalorie-zdrowia.pl ) gorąco polecam.

odpowiedz

1
2
~lora 2012-08-12 (16:58) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 19 godzin i 57 minut temu

"29% 11-latków" ma nadwagę? Jakoś tego nie widać po dzieciach w szkole...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~obserwator 2012-08-12 (22:41) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 14 godzin i 14 minut temu

Ta prognoza dotyczy tylko mądrych i wykształconych dietetyków. W internecie pewna pani dietetyk - inżynier !!! każe jeść margarynę i zwalcza masło, a mimo, że młoda, operuje przesądami sprzed 50 lat.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~ania 2012-08-12 (22:19) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 14 godzin i 36 minut temu

Potem się dziwić że olimpijczyków nie ma jak się dzieci od małego do komputera uczy, zamiast w piłkę żeby pograło lub pojeździło na rowerze. Biedne dziecko się zmęczy.

odpowiedz

4
11
~kraken 2012-08-12 (18:46) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 18 godzin i 9 minut temu

GOWNO,a nie zawod przyszlosci-w koncu ludziska przestana dawac sie NABIERAC tym roznym "fachowcom od gotowania klusek".jakos NIE zauwazylem,aby dwoch dietetykow mowilo TO SAMO!!!Kazdy ma swoja "recepte",ktore czesto wzajemnie sie wykluczaja!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
1
~nu 2012-08-12 (19:28) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 17 godzin i 27 minut temu

Nic dziwnego,że zawód dietetyka "to zawód przyszłości" skoro dziś,nikt nie traktuje go poważnie.Akceptuje ten stan rzeczy Ministerstwo Zdrowia pozwalając na zwalnianie (w ramach oszczędności) dietetyków ze szpitali.W publicznych przychodniach dietetyka również nie uświadczysz a na prywatną wizytę nie każdego stać.W szpitalach polikwidowano Działy Żywienia zatrudniające dietetyków,którzy w ramach swojego etatu udzielali również nieodpłatnych porad dietetycznych.Dzisiaj, żywienie w szpitalach obsługują firmy cateringowe,które zajmują się wyłącznie dostarczaniem posiłków.Rola dietetyków,którzy jeszcze gdzieś są zatrudnieni w szpitalach, ogranicza się do odbioru posiłków od firmy oaz statystyką żywionych pacjentów.Nikt też(z ramienia szpitala),w sposób fachowy nie sprawdza,co tak naprawdę ląduje na talerzu pacjenta.Dyrekcji wystarcza,że firma wywiązuje się z kontraktu,dostarczając właściwą ilość porcji.....Dlatego artykuły tego rodzaju są jedynie "pobożnym życzeniem" a nie nawet :wizją przyszłości". Póki Ministerstwo Zdrowia będzie traktowało ten zawód i problemy pacjentów "po macoszemu",to nic się nie zmieni,a dietetycy będą zasilać grono bezrobotnych.

odpowiedz

Praca - oferty dnia

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: