Logo dostawcy Podatki, składki, ulgi w Niemczech. Co musisz wiedzieć zanim wyjedziesz?

Praca i nauka za granicą | dodane 2011-02-07 (10:02) 3 lata 6 miesięcy 25 dni 10 godzin i 29 minut temu
 

(fot. Thinkstock)

Podatki i składki na ubezpieczenie społeczne w Niemczech stanowią około 40 procent pensji pracownika.

Na szczęście system ten przewiduje liczne ulgi, które pozwalają uchronić część pieniędzy przed fiskusem. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, dochody pracownika podlegają opodatkowaniu według progresywnej skali podatkowej. Wysokość comiesięcznych zaliczek na rzecz fiskusa uzależniona jest od dochodów i klasy podatkowej, do której należy pracownik. Ta ostatnia jest ściśle powiązana z jego sytuacją osobistą.

Najniższa stawka podatku dochodowego w Niemczech wynosi 14 proc. Opodatkowane są nią osoby, których roczny dochód nie przekracza 52 881 euro. Kwota wolna od podatku wynosi za Odrą 8004 euro. Jeśli twój roczny dochód nie przekroczy tej sumy, wówczas urząd skarbowy zwróci ci całość zaliczek pobranych na poczet podatku dochodowego.

Zatrudnienie jednego pracownika zarabiającego w granicach 1600 euro netto kosztuje pracodawcę około 3 tys. euro. Z kolei pracownik oddaje państwu w formie podatków i składek prawie 900 euro miesięcznie.

Ulgi i odliczenia

Niemieckie przepisy umożliwiają pracownikom szereg odliczeń. W pierwszej kolejności możemy odpisać od podatku pełną kwotę wydatków na tzw. zabezpieczenie społeczne, co w praktyce oznacza składki na kasę chorych, ubezpieczenie opiekuńcze, ubezpieczenie na wypadek bezrobocia i wystąpienia niezdolności do pracy, np. w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Z odliczeń podatku mogą skorzystać także osoby samotne i wymagające pomocy. Chodzi tu o wszelkie koszty związane z opieką. Dotyczy to również wydatków na pomoc domową. Od podatku odpiszemy również dobrowolne składki na dodatkowe zabezpieczenie emerytalne, koszty wychowania dzieci oraz kwotę na za zakup domu lub mieszkania. Osoby ubezpieczone prywatnie, a więc poza ustawową kasą chorych, mają prawo odliczyć od podatku składki nie tylko za siebie, ale również za współmałżonka oraz za dzieci.

Rozliczenie z fiskusem

Dokumentem upoważniającym do ubiegania się o zwrot podatku, jest niemiecka karta podatkowa Lohnsteuerkarte. W sytuacji gdy nie zostanie ona wydana pracownikowi przez niemiecki urząd gminy, należy przedstawić zastępcze zaświadczenie podatkowe. Niemieckie zeznanie podatkowe za rok 2010 należy złożyć do tamtejszego urzędu skarbowego do 31 maja 2011 roku. W razie przekroczenia tego terminu, urząd ma czas na wezwanie podatnika do 30 września. Za uchylenie się od tego obowiązku po raz kolejny grozi kara w wysokości 150 euro. Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec to minimum 3 miesiące, a dla branży budowlanej lub rzeźniczej minimum wynosi 6 miesięcy.

Pracownikom i osobom pobierającym niemieckie zasiłki grozi ryzyko nadpłaty podatku, ponieważ zasiłki wliczane są teraz do podstawy opodatkowania. Osoby, które otrzymały już zwrot podatku, a nie wykorzystały wszystkich przysługującym im ulg, mają możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego.

Polub finanse.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 2 66,67%
nie 1 33,33%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: