Pracodawcy mniej hojni przed świętami

PKPP Lewiatan | dodane 2012-11-29 (14:57) 2 lata 4 miesiące 26 dni 21 godzin i 55 minut temu | 59 opinii
 

(fot. Thinkstock)

Jak zwykle pod koniec roku pracownicy liczą na świąteczne prezenty od swoich pracodawców. Niestety, w okresie obecnego spowolnienia gospodarczego, więcej firm niż zazwyczaj zdecyduje się jedynie na symboliczne podarunki, albo zupełnie zrezygnuje z obdarowywania pracowników - mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

To czy pracownicy dostaną jakieś świąteczne bonusy w wielu przypadkach zależy wyłącznie od woli pracodawcy, a przede wszystkim od jego kondycji finansowej. Oczywiście, gwarancję uzyskania pomocy przedświątecznej daje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych i wskazanie w nim świadczeń świątecznych jako celu socjalnego.

Ci pracodawcy, którzy zdecydują się na prezenty dla swoich pracowników mają do wyboru: bony (talony) do zrealizowania w wyznaczonych punktach, upominki rzeczowe, świadczenia pieniężne wypłacane w gotówce bądź w postaci kart przedpłaconych (rodzaj karty kredytowej z przekazaną na nią przez pracodawcę określoną kwotą), nagrody. Część pracodawców zorganizuje także tzw. Wigilię firmową.

Polecamy: Dwa dodatki za pracę w dzień wolny

- W urzędach i administracji od lat najpopularniejszą formą wsparcia świątecznego pracowników są bony. Z kolei pracodawcy prywatni częściej decydują się na wręczanie upominków rzeczowych bądź świadczenia pieniężne - najmilej widziana forma prezentu. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, wręczana pracownikowi gotówka do 380 złotych (nadwyżka podlega opodatkowaniu) jest zwolniona z podatku dochodowego, podczas gdy bon w tej wysokości już nie. Zwolnienie dotyczy także upominków rzeczowych - dodaje Monika Zakrzewska.

Wszystkie formy świadczeń świątecznych mogą być finansowane ze środków obrotowych firmy bądź z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zwolnienia z podatku dotyczą jedynie tych przeznaczonych na cele socjalne (ZFŚS). Dodatkowo ich wartość nie stanowi podstawy wymiaru składek ZUS. Natomiast jeżeli pracodawca przekaże pieniądze ze środków obrotowych powinien potrącić i zapłacić za pracownika zaliczkę na podatek dochodowy. Pracownik nie ponosi więc z tego tytułu żadnej odpowiedzialności, ale oczywiście realnie otrzymuje mniejszy prezent. Żeby prezenty świąteczne dla pracowników mogły być sfinansowane ze środków ZFŚS muszą być spełnione 3 warunki:

- ZFŚS może być wykorzystany wyłącznie na finansowanie działalności socjalnej (pomoc materialno - rzeczowa lub finansowa) oraz dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych.

- W regulaminie gospodarowania środkami ZFŚS musi znajdować się zapis pozwalający na wydatkowanie jego środków na tego typu świadczenia. Przy czym prezenty muszą być potraktowane jako pomoc rzeczowa, a nie świadczenia okolicznościowe.

- Wartość prezentu musi być zróżnicowana w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Jednak wielu pracowników otrzyma z okazji świąt ukrytą nagrodę w wysokości takiej samej jak inni, znajdujący się w gorszej sytuacji materialnej (czyli po 380 zł). Wówczas, w razie kontroli PIP, pracodawca naraża się na nieprzyjemności czy karę grzywny w związku z niewłaściwym wydatkowaniem środków ZFŚS.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Jak być dobrym szefem?Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (59)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
51
~Ala 2012-11-29 (16:00) 2 lata 4 miesiące 26 dni 20 godzin i 52 minuty temu

Szanowni Państwo! Mam na imę Ala i jestem urzędniczka stołecznego ratusza.Zauważyłam ostatno nagonkę w mediach na urzędników co stanowi pozywke dla ludzi szczególnie z marginesu społecznego tzw kiedys klasy robotniczej.To jest oburzajace że w tak brutalny sposób atakuje się urzędników wytykajac im „niebotyczne zarobki” .Moje wynagrodzenie po 7 latach pracy to 9700 netto i wam pewnie wydaje sie że to jest ogromna suma.Nikt jednak nie bierze pod uwagę kosztów zycia w Warszawie. Koszty są ogromne i nie mówie tu o opłatach ale choćby elementarnych rzeczach które sa niezbędne kobiecie na moim stanowisku.Mała buteleczka perfum kosztuje przecież ok 400-500 zł , a na ile to starcza? Głupi sweterek czy torebka to wydatek rzedu kilku tysięcy złotych , a przeciez to kupuje się bardzo często poniewaz to nie wypada ciagle w tym samym chodzic do pracy. Niedawno musielismy przeniesć dziecjko do prywatnej szkoły bo córkę bardzo stresowało „towarzystwo” dzieci ludzi z marginesu społecznego, kasjerek z marketów , robotników budowlanych jakichs kierowców czy innych. Koszt takiej szkoły jest ogromny i gdyby nie pensja meża który tez jest na kierowniczym stanowisku w ratuszu to napewno nie by łoby nas na to stać i cóż wtedy począć. Mąż pracuje bardzo ciężko i coprawda zarabia ok 400 tysięcy rocznie ale kosztem jakich wyrzeczeń!? Prosze zastanówcie się zanim zaczniecie krytykować lub moze zazdroscić.Osoby prezentujace postawy roszczeniowe i egalitarne zdają się nie zauważać i rozumieć że czasu urawniłowki juz się skończyły i opowiesci o równych żołądkach nijak nie przystaja do sprawiedliwej , kapitalistycznej rzeczywistosci.To własnie dzieki naszemu Premierowi wreszcie kazdy dostaje chyba to co mu się należy.Społeczeństwo nie potrzebuje pracodawców chojnych przed swiętami ale cały rok .Dzięki polityce Premiera Tuska znacznie poprawia się wszystkim chociaż nie po równo, ale po równo juz było.

odpowiedz

pokaż 21 ukrytych odpowiedzi

3
1
~Ezariel 2012-11-30 (10:22) 2 lata 4 miesiące 26 dni 2 godziny i 30 minut temu

Z niecierpliwością czekam na "koniec świata". Mam nadzieję, że wtedy padnie ten cały system, banki stracą wszystkie swoje pieniądze, skończy się wyzysk, obecna ekonomia, "wolny rynek", kapitalizm i inne ludzie chore wymysły oparte tylko na stałym piętrzeniu trudności i upokarzaniu drugiego człowieka.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
2
~ja nie 2012-11-30 (07:04) 2 lata 4 miesiące 26 dni 5 godzin i 48 minut temu

a kto widział hojnego pracodawcę ??

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
1
~pracodawca 2012-11-29 (18:15) 2 lata 4 miesiące 26 dni 18 godzin i 37 minut temu

Musisz być bardzo bogaty, skoro 100 zł to dla Ciebie ochłap. Dla mnie 100 zł to prawie 5 godzin pracy wykwalifikowanego pracownika.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
~Mario 2012-11-30 (10:01) 2 lata 4 miesiące 26 dni 2 godziny i 51 minut temu

Na swojego pracodawcw zlego slowa nie powiem co miesiac 3500 netto 400 w bonach na swieta dodatek wakacyjny 400 i w ciagu roku prezenyt markowych firm za jakies 400 .Pracuje u niego 7 lat co roku podwyrzka w kwietniu srednio o jakies 7% noge powiedziec ze kapitalista z ludzka twarza.Oczywiscie wszystkie zarobki i premie oficjalnie z ZUSem.

odpowiedz

1
0
~znak 2012-11-29 (22:20) 2 lata 4 miesiące 26 dni 14 godzin i 32 minuty temu

Mój sracodawca ufundował mi zwolnienie na święta ,podobno jest kryzys!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~anioł 2012-11-30 (07:56) 2 lata 4 miesiące 26 dni 4 godziny i 56 minut temu

Nie spodziewam się niczego. Tym razem słusznie. W tym roku ze względu na cięcia unikniemy szopki, pocałunków i fałszywego uśmiechania się do siebie, co mnie (zwłaszcza, ze jestem ateista i temat świąt istnieje dla mnie o tyle tylko, że robi się ciasno i głośno w sklepach, bo wszyscy wokół wpadają w jakiś amok) bardzo cieszy :)

odpowiedz

17
2
~PER RP 2012-11-29 (19:43) 2 lata 4 miesiące 26 dni 17 godzin i 9 minut temu

Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 - przy zbliżonych kosztach życia. A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Nas stać, a oni mają mityczny kryzys. Okłamano Nas już w wielu podobnych sprawach (np. GDZIE ZIELONA WYSPA ??) i wprowadzono Ustawę Pracy do 67 LAT bez zgody Narodu, a PRACY NIE MA !!! W Polsce ma kto pracować, trzeba tylko umieć tworzyć miejsca pracy !! W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Kielcach, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy , Częstochowie, Radomiu, Płocku, Rzeszowie, Lublinie oraz innych miejscowościach, odbyły i odbywają się spotkania z panem Wojciechem Kornowskim (byłym właścicielem i menadżerem Szpitali w Poznaniu) na temat: Jak Uzdrowić Polską Służbę Zdrowia oraz Rozwój Gospodarczy Polski. Kornowski udowadniał (podawał przykłady) , że w Polsce można uzdrowić Służbę Zdrowia tak, aby pacjenci byli zadowoleni !! Zapytany z sali co sądzi min. o pracy do 67 r. życia, stwierdził, że mówi kategorycznie NIE !! Już w tej chwili przy pracy do 60 roku dla kobiet i 65 dla mężczyzn umiera bardzo dużo przyszłych EMERYTÓW I RENCISTÓW, a co będzie potem ??! Im też coś od życia się należy !! Przepracowali ciężko całe życie i trzeba, aby choć trochę odpoczęli !! W Polsce ma kto pracować, bezrobotni (szczególnie młodzież), oraz osoby, które wyjechały za chlebem za granicę, trzeba tylko stworzyć dla nich miejsca pracy !!! Dlatego Stawiamy na Małe i Średnie Przedsiębiorstwa !! Trzeba Stworzyć NOWY, ROZWOJOWY PROGRAM DLA PRZEDSIĘBIORCÓW !!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
2
~... 2012-11-30 (00:42) 2 lata 4 miesiące 26 dni 12 godzin i 10 minut temu

Tylko smiec i zwierze nie da pracownikowi 150% wyplaty na swieta.

odpowiedz

0
0
~doobre :) 2012-11-30 (00:30) 2 lata 4 miesiące 26 dni 12 godzin i 22 minuty temu

Mój szef czy zarabia 10 mln czy 1 mln i tak daje 150 zł karpiowego hahaha jaki koleś.

odpowiedz

10
0
~już to znamy 2012-11-29 (23:17) 2 lata 4 miesiące 26 dni 13 godzin i 35 minut temu

Pracodawcy mniej hojni przed świętami... i przed każdą wypłatą też. Bo chojnie tylko przydzielają obowiązki.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

23
1
~?????? 2012-11-29 (19:35) 2 lata 4 miesiące 26 dni 17 godzin i 17 minut temu

Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIE ŚWIĄT BOŻEGONARODZENIA- WSZYSTKIM BEZROBOTNYM DUŻO ROBOTY-WSZYSTKIM CHORYM DUŻO ZDROWIA -WSZYSTKIM SMUTNYM DUŻO RADOŚCI I WSZYSTKIM PECHOWCOM SAMYCH SZCZĘŚLIWOŚCI

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~sdf 2012-11-29 (22:18) 2 lata 4 miesiące 26 dni 14 godzin i 34 minuty temu

ekspert PKPP Lewiatan pewno dostanie bonus na święta

odpowiedz

5
2
~chlebodawca 2012-11-29 (20:25) 2 lata 4 miesiące 26 dni 16 godzin i 27 minut temu

Ja, jako pracodawca, nie pozwalam na spoufalanie się swoim pracownikom do mnie,, dlatego muszą czuć respekt do mojej osoby. Nie mogę pozwolić na rozluźnienie w pracy dyscypliny, oferując prezenty przed świętami. Wystarczy,że dobrze zarabiają i będą mogli obchodzić sute święta w swoim gronie rodzinnym.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
0
~adas 2012-11-29 (21:33) 2 lata 4 miesiące 26 dni 15 godzin i 19 minut temu

Pracodawcy pod koniec roku rozdają w prezencie zwolnienia z pracy, takich skur... mamy w Polsce.

odpowiedz

3
0
~juy 2012-11-29 (21:32) 2 lata 4 miesiące 26 dni 15 godzin i 20 minut temu

ALA JESTEŚ PORĄBANA

odpowiedz

9
3
~bump 2012-11-29 (17:45) 2 lata 4 miesiące 26 dni 19 godzin i 7 minut temu

Ta ... wyzyskuja pracownika przez caly rok a pozniej rzuca jakis ochlap typu bon na 100zl.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~pracownik fabryczny 2012-11-29 (20:46) 2 lata 4 miesiące 26 dni 16 godzin i 6 minut temu

U nas jest tak że 3-4 miesiące pod rząd przed świetami są niższe zarobki o 100 lub 200 zł potem szef daje nam te 400 na święta ktore odlicza sobie od podatku.I wychodzi na to że podwójnie na nas zarabia;[ W Polsce jest tak ciężko o pracę ze nikt nic nie powie nie zaprotestuje bo wyleci z roboty.Z jednej strony jestesmy wdzięczni ze ktoś nam daje pracę z drugiej jest nam przykro bo praca na akord w systemi 3 zmianowym gdzie pracujemy na bardzo wysokich obrotach gdzie normy są wyśrubowane maksymalnie a place minimalne 1300-2000 max firma przynosi ogrrrooomne zyski a czlowieka traktuje się jak śmieć to przykre

odpowiedz

2
4
~Aga 2012-11-29 (20:45) 2 lata 4 miesiące 26 dni 16 godzin i 7 minut temu

w głębokim poważaniu to mam. Pracowałam w różnych firmach i instytucjach i nie jęczałam z tego powodu, że nie dostałam bonów, czy innych podarków. Szefowie byli ok, w 3 na 4 firm szef kupował każdemu pracownikowi batonika, więc się tak utarło, ze potem składaliśmy się dla niego na większego batonika i było git. Za to atmosfera w pracy była fajna. Oduczcie się ciągłego jęczenia i roszczeń. Tylko brać i brać. Jak nie ma bonów to lament.

odpowiedz

3
0
~inny 2012-11-29 (19:42) 2 lata 4 miesiące 26 dni 17 godzin i 10 minut temu

Ala jesteś porąbana

odpowiedz

Praca - oferty dnia

Przybornik

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: