Umowa śmieciowa - ile zarabia na niej pracodawca?

Oppenheim Enterprise | dodane 2012-03-19 (12:44) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 7 godzin i 32 minuty temu | 218 opinii
 


Zawrotną karierę zrobiło w ubiegłym roku określenie niektórych form zatrudnienia jako „umowy śmieciowe”. Czy faktycznie tak pejoratywne miano jest zasłużone? Niekoniecznie.

Jakie formy umów pomiędzy pracodawcą a pracownikiem określamy jako „śmieciowe”. Są to przede wszystkim umowy cywilnoprawne, czyli znane i stosowane na rynku pracy od wielu lat umowy zlecenia i umowy o dzieło. W ostatnim okresie rodzimi pracodawcy szukając pracowników, coraz rzadziej oferują nowo przyjętym tradycyjną umowę o pracę. Nasuwa się więc pytanie – dlaczego tak się dzieje?

Spójrzmy zatem na umowy śmieciowe oczami pracodawcy

Nie ma co ukrywać, że w okresie ostatnich kilku lat prowadzenie własnej firmy staje się wyczynem ekstremalnym. Skutki kryzysu to nie tylko spadające przychody (dotyczy to większości branż) i znaczący wzrost koszów prowadzenia działalności gospodarczej: drożeje przecież wszystko i pewnie tendencja ta się utrzyma. Inne plagi jakie spadły na rodzimych przedsiębiorców, to mocne przykręcenie przez banki kurka z kredytami dla firm oraz zatory płatnicze – dziś prawie nikt nikomu nie płaci w terminie, a dość często faktura nie zostaje uregulowana wcale. Właściciele firm, które mimo to na rynku pozostały i chcą działać legalnie (spora część przedsiębiorców „przeniosła się” do szarej strefy) są zmuszeni do szukania nowych rozwiązań i do podejmowania wyważonych kroków w każdym aspekcie prowadzonej działalności. Do takich działań możemy zaliczyć uelastycznienie systemu zatrudnienia, szczególnie wobec nowo przyjmowanych pracowników. Oferując kandydatowi do pracy umowę cywilno-prawną, możemy ją przecież dość łatwo rozwiązać, jeśli osoba ta się nie sprawdzi – zapisy w „śmieciowej umowie” mogą dopuszczać jej wypowiedzenie w ciągu 3 dni roboczych i nie wymagają podania przyczyny. Dodatkowo, omijamy ten sposób dodatkowe wymogi, jakie są związane z pracą na etat, w tym – badania lekarskie, szkolenia BHP oraz - całą biurokrację (listy obecności, regulaminy, itp.).

A więc prościej jest przyjąć w ten sposób kogoś do pracy i… zdecydowanie łatwiej się go pozbyć. Poza tym, w przypadku umów cywilno-prawnych nie obowiązują zapisy Kodeksu Pracy, za którym przedsiębiorcy specjalnie nie przepadają…

Po tym akapicie można by wysnuć wniosek, że umowy śmieciowe to rzeczywiście zmora rynku pracy, narzędzie wykorzystywania pracodawców wobec pracowników, którzy mając problemy ze znalezieniem zatrudnienia, muszą zaakceptować propozycję „silniejszej” strony.

Praca za granicą! Lepsze zarobki i umowa czekają!
Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (218)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

18
3
~ella 2012-08-13 (23:36) 2 lata 8 miesięcy 21 dni 20 godzin i 40 minut temu

Pracuję na umowę zlecenie 5 lat!!!co pół roku pracodawca wręcza mi nowe zlecenie na pół roku.To już 10 umowa.5lat bez urlopu,owszem Zus ,składki rentowe i emerytalne opłacane ale z mojej stawki zamiast 12 zł za godz.dostaję 9zł.Chorobowego nie płacą trudno przez 5 lat nie chorować.Leżę w domu grypa nie pracuję tracę!!dniówkę.Same straty,dniówki niskie,Niech nikt mi z dyletantów i teoretyków nie mówi ,że umowa zlecenie jest dobra.Doświadczam to co dzień na sobie.Samo zło.To konieczność bo nadal brak pracy na rynku i człowiek łapie co mu w rękę wpadnie.ŻADNYCH praw pracowniczych,wyzysk,wyzysk......zlikwidować to jak najprędzej!!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~panie redaktorze nie pieprz 2014-09-29 (07:56) 7 miesięcy 6 dni 12 godzin i 20 minut temu

Po pierwsze premie bonusy itp . to nie wystepują przy umowie zlecenie i dzieło jest to tzw . stosunek pracy ... . po 2. może zarobie 400 zł wiecej ale jestem chory nic nie zarobie chce pojechać na wakacje nic nie zarobie . po 3 u nas nie stosuje sie umowy zlecenie by pracownik zarabiał 3 koła tylko max 2000 zł po 4 umowa zlecenie tak naprawde nie istnieje . wystepuje tylko zawodach wolnych wiec zanim coś napiszesz i bd chwalił to się zastanów czy warto pierdolić PO bełkot pseudo Biznesmenów wróć Polityków bo oni firm nie mają ale żony dzieci itp.

odpowiedz

1
2
StopSmieciowkom 2012-11-17 (10:34) 2 lata 5 miesięcy 18 dni 9 godzin i 42 minuty temu

Tych, którzy dostrzegają problem nadużyć w stosowaniu umów cywilnoprawnych zapraszam do dyskusji, odwiedzania i polubienia strony facebook.com/StopUmowomSmieciowym Nagłośnijmy temat, który ciągle zamiata się pod dywan. Walczmy o nasze prawa!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
4
~Rychu 2012-03-24 (11:07) 3 lata 1 miesiąc 11 dni 9 godzin i 9 minut temu

Ja jestem pracodawcą, Zatrudniam pracowników od 18 lat na umowy o pracę i efekt jest taki, że w wyniku stałych podwyżek składek ZUS oraz kryzysu, który nas dosięgnął (a którego w Polsce ponoć nie ma !! :) ) moja firma jest na granicy wypłacalności !!!. Nadmieniam, że pensje pracowników płacone są w pierwszej kolejności !.Zus, po krótkim zaleganiu z zapłatą po prostu blokuje konta firmy i nie ma gadania ! - to początek końca ! Mam do wyboru: zwolnić wszystkich, sprzedać budynki i żyć spokojnie z tego co zostało lub pokombinować z umowami śmieciowymi, zachowując wysokość pensji pracowników i próbować przetrwać radosną działalność naszego dzielnego ministra finansów !, jak myślicie, co na to moi pracownicy ?(w większości po 50 roku życia, mieszkający w strefie gdzie nie znajdzie się żadnej pracy). Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia !!!, pracowniku, skoroś taki mądry, butny i świadomy swoich praw pracowniczych, to spróbuj jak smakuje prowadzenie własnej działalności w Polsce !!!, Dostaniesz jeszcze dofinansowanie na otworzenie własnej działalności ! :))))))) , Ludzie oprzytomnijcie !!! i nie wierzcie w propagandę :), wystarczy porozglądać się wokoło !!!, POzdrawiam butnych krzykaczy !!! :))) Rychu

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

6
0
~Robotnik umysłowy 2012-11-05 (21:48) 2 lata 5 miesięcy 29 dni 22 godziny i 28 minut temu

w komunie strajkowali że jest żle że jak obalimy czerwonych to bedzie dobrze i jest k...wa dobrze dla urzedasów i polityków a przemysłu niema w nazym kraju wszystko to inżynieri odtwórcza mamy co chcieliśmy demokrację i co z tego zero godnej pracy tu trzeba trzęsienia ziemi lub wojny nawet domowej bo po zawieruchah zawsze kraj się mobilizuje jednak Przedsiembiorstwa Państwowe to szanowły prawa pracownicze umowa o pracę to była umowa anie kombinacje dzieki cudą naszego rządu. pozdrwiam i obyśmy doczekali czasu gdy krajem będzie zawiadywał Gospodarz anie likwidatorzy

odpowiedz

3
1
~jagoda 2012-11-05 (00:12) 2 lata 6 miesięcy 20 godzin i 4 minuty temu

Problem polega nie na tym,że istnieją umowy zlecenia i o dzieło,bo są zawody sezonowe,lato,kelnerki na wczasach,pokojowe,kucharki ok.Oni pracują miesiąc ,dwa,i interesuje ich tylko ile za godz.pracy dostaną oby jak najwiecej.Tym ludziom nie potrzeba,urlopów,chorobowego,odpraw,trzynastki itp.świadczeń,nawet w przypadku studentów,Zus!!!A tutaj jest stale mowa o ludziach którzy mają jedyną pracę tj.umowa zlecenie i ciagle się im przedłuża w nieskończoność,płaci najniższe stawki po 8 zł za godz.Zus nawet odprowadzają niektóre firmy ale cóż/ bo przepisy to nakazują/ z tej Jego stawki.Nie dokłada za niego pracodawca tylko z tych już marnych stawek potraca się na ZUS.O to chodzi...Jakie 2-3 tys.na ręke?Ludzie co wy piszecie takie szmaciane firmy nigdy!!!!!nie zapłacą nawet 2tys.O tym mówimy i dyskutujemy.O żebraczych stawkach!!!!Ale na koniec najgorsze jest to że za te grosze które mają czelność płacić ludziom wymagają ciężkiej wydajnej pracy.Stoją nad głową i kontrolują,monitorują ,straszą.Stosują bezpośrednie zwierzchnictwo,regulaminy,normy wyśrubowane a to już krok do przepaści własnie dla nich!!!A więc łamią prawo bo tego typu zachowania nie mogą mieć miejsca przy umowie zleceniu no i o dzieło.Ci pseudo pracodawcy nawet nie przeczytają w internecie wykładni dokładnej co to jest umowa zlecenie.Traktują ludzi jakby dawali umowe o pracę z wszystkimi przywilejami a tymczasem dają" gówniane" pieniądze.Nie wierzą ,że łamią,omijają prawo i w każdej chwili ktoś "kumaty" może podać sprawę do sądu o ustalenie stosunku pracy i przegrają z kretesem i będą zmuszeni zapłacić wysokie odszkodowanie!!!

odpowiedz

2
0
2012-11-02 (17:33) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 2 godziny i 43 minuty temu

Witam Pracuje w Belgii,tu poreadzili sobie w podobny sposob albo jeszcze gorszy.Funkcjonuja tu biura pracy ktore daja umowy na 1 dzien!I kazdego dnia po poludniu dzwonia do ciebie i powiadamiaja czy jutro pracujesz czy nie.I tak w swietle prawa jestes tylko numerem w maszynce do robienia pieniedzy

odpowiedz

5
2
~Mario 2012-10-28 (14:52) 2 lata 6 miesięcy 7 dni 5 godzin i 24 minuty temu

Mój pracodawca zarabia 18tys na miesiąc (na rękę) i ciągle gada o kryzysie.Jak to źle i nie dobrze i ze na czysto wychodzi 3 tys to go podliczyliśmy i wychodzi 18tys. Czysta pazera której ciągle mało i małooo.............. A ja dostaje 8zl /h gdzie jeżdżę swoim autem 200km dziennie (i to ja się martwię o auto gdzie za 8zl muszę utrzymać siebie i auto) Polska znowu wraca do czasów przed wojny gdzie ludzie pracują za pol darmo o darci z godności. Taki dobrobyt nam stworzył wałęsa i tusk. Mamy pracować do 67 roku życia. na umowie śmieciowej która praktycznie do niczego się nie liczy i co będziemy mieli na starosc?! Proponuje ze by wszyscy w rządzie mieli takie umowy wtedy od suniecie od koryta by było dużo prostsze od razu by się starali ze by dobrze było w POlsce.

odpowiedz

9
2
~www 2012-09-29 (14:32) 2 lata 7 miesięcy 6 dni 5 godzin i 44 minuty temu

Tu nie chodzi o to, że firmę jest coraz trudniej utrzymać... to zwykła pazerność pracodawców, którzy chcieliby żeby człowiek tyrał za półdarmo (albo najlepiej za darmo) non stop, samemu zarabiając krocie. Ci którzy mówią, że te umowy są dobre to zwykli złodzieje i dorobkiewicze. AMEN!!!

odpowiedz

3
1
~TGV 2012-10-10 (23:08) 2 lata 6 miesięcy 24 dni 21 godzin i 8 minut temu

uproscic sysytem podatkowy , tylko i az tyle! Pracodawca niech oplaca tylko ubezp od wypadkow przy pracy. Pracownik niech dostaje cala place brutto minus JEDEN podatek / np.25 % / z ktorego budzet panstwa pokrywa ubezp.zdrowotne i emerytury starcze. Emerytura starcza -taka sama dla wszystkich obywateli / bez zadnych grup uprzywilejowanych/po osiagnieciu np.65 lat w wysokosci np.placy minimalnej.Kto chce zyc lepiej niech sam oszczedza przez cala prace zawodowa. System MUSI byc prosty ! Wtedy nie bedzie zadnych kombinacji tak jak jest teraz.

odpowiedz

5
2
~pracus 2012-10-03 (10:44) 2 lata 7 miesięcy 2 dni 9 godzin i 32 minuty temu

skonczyc z umowami smieciowymi ktore bogaca zlodzieji psuja statystyki o bezrobociu a w rzeczywistosci pracujemy od poniedzialku do soboty w lecie 12 godzin w zimie 10 godzin bez urlopow z wystawiona dupcia do kopania

odpowiedz

11
8
~nie kumam ... 2012-03-21 (10:07) 3 lata 1 miesiąc 14 dni 10 godzin i 9 minut temu

Dziwny artykuł. Jestem pracownikiem. Pracodawca zapłaci mi dokładnie tyle, ile zapłaci i pokryje pozostałe koszty, jak ZUS i podatki. Jeśli zaproponuje mi zamiast umowy opracę, umowę o dzieło lub zlecenie, to kwota zaoszczędzonych składek pozostanie w kieszeni pracodawcy. W mojej wypłacie to nic nie zmienia. Raczej jestem do tyłu o emeryturę, chorobowe, urlop i prawo do kredytu. I z czego tu się cieszyć?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
0
~wanda783@wp.pl 2012-07-16 (19:31) 2 lata 9 miesięcy 19 dni i 45 minut temu

Likwidacja umów śmieciowych po co ? Jak już teraz zostaję bez pracy . Bo szukają na moje miejsce kogoś kto ma umowę o pracę ,wtedy może być umowa śmieciową .Ja ma 59 lat i znowu nie mam pracy bo nie mogę mieć nawet umowy śmieciowej.Dziękuję za taką ustawę i likwidację umów śmieciowych.Przekwalifikowanie się życzę powodzenia,wylądujemy pod mostem wszyscy,nie ma takeij mocy żeby zmusić pracodawcę żeby zmienił umowę śmieciową na umowę o pracę.To jest tylko dobre w słowach.

odpowiedz

2
0
~wanda 2012-07-16 (19:25) 2 lata 9 miesięcy 19 dni i 51 minut temu

Fajnie jest zlikwidować umowy śmieciowe,ale już dzis spotkałam się z tym że muszę sobie poszukać sobie innej pracy bo nie zatrudnią mnie na umowę o pracę . Teraz zatrudnią na moją umowę śmieciową kogoś kto ma umowę o pracę ,więc po co to .Znowu nie mogę nic zarobić a mam 59 lat,po co ta ustawa o likwidacji umów śmieciowych

odpowiedz

2
1
~byk 2012-05-09 (18:16) 2 lata 11 miesięcy 26 dni 2 godziny i 1 minutę temu

Ten artykuł byłby uczciwszym gwoździem do trumny ZUSu, gdyby doliczyć do niego składki na ubezpieczenie na życie, które wypłacałoby rentę w przypadku długotrwałej choroby. Oprocentowanie konta na 4.5% tez jest trochę, dla wkładów najdłużej procentujących suma na koncie nie będzie jeszcze tak duża i odsetki jakich się można spodziewać są bliżej 3% powyżej 4% (przy dzisiejszych stawkach) można będzie dojść po jakiś 15 latach oszczędzania, kiedy na koncie będzie już ponad 100,000 zł

odpowiedz

13
9
~jurij 2012-05-01 (20:56) 3 lata 3 dni 23 godziny i 20 minut temu

Dla mnie to jest proste. Ten pracodawca,który bazuje na umowach śmieciowych,buduje swoje "imperium" na wyzysku innego człowieka - jest po prostu ŚMIECIEM ! ! !

odpowiedz

17
1
~seba 2012-03-20 (11:45) 3 lata 1 miesiąc 15 dni 8 godzin i 31 minut temu

tak, 4,5% rocznie na lokacie bankowej, OK, ale biorąc pod uwagę inaflację, która jest na podobnym poziomie, to te 2000 na miesiąc, za 40 lat będzie miało wartość 1000 zł.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
8
~The Bread 2012-03-26 (13:14) 3 lata 1 miesiąc 9 dni 7 godzin i 2 minuty temu

To nie tylko umowy o dzieło, zlecenie... To umowy zawierane oficjalne za minimalną krajową a "reszta" do tzw. łapy (czasem 70% wynagrodzenia) i to jeszcze kiedy łaska. To okradanie państwa NFZ itd.. Stąd dziura w budżecie, rosnąca inflacja i ogólne wkooorwienie społeczeństwa.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
6
~uriasz1 2012-04-05 (23:17) 3 lata 29 dni 20 godzin i 59 minut temu

Koleś ktory to pisał....zmień dostawcę albo bierz połowe. Przyjmij się do jakiejś firmy na umowę o dzieło za 5 zeta na godzinę Bo takie stawki proponują i wtedy weź ołowek i kartke i wylicz sobie ile zyskasz w stosunku do normalnej umowy o pracę. Nie pracownik zyska.....zawsze zyskuje pracodawca. Miłej pracy z wielkimi zyskami na smieciówce

odpowiedz

31
13
~ja 2012-03-20 (20:42) 3 lata 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 34 minuty temu

Umowy śmieciowe to okradanie ludzi pracy. Niech nieudolni pracodawcy padają - zajmują tylko miejsce, a w biznesie nie powstanie pustka. Tak jak pracownicy szukają pracy tak pracodawcy interesu. Niech zostaną najlepsi, czyli tacy którzy dają godziwą pracę i płacę. Bo o to w końcu chodzi przecież.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: