Trwa ładowanie...

Tusk: czarny scenariusz to 1,7 proc. wzrostu PKB

Pesymistyczny scenariusz, na jaki rząd chce się przygotować, tnąc wydatki budżetu, i tak jest bardziej optymistyczny niż nowe szacunki Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Tusk: czarny scenariusz to 1,7 proc. wzrostu PKBŹródło: PAP
dk5n238
dk5n238

_ Pesymistyczny scenariusz, jakim dysponuje rząd, zakłada, że w 2009 r. wzrost gospodarczy spowolni do 1,7 proc. _- powiedział wczoraj premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu poświęconemu walce z konsekwencjami kryzysu finansowego. Oficjalna prognoza rządowa mówi o wzroście PKB na poziomie 3,7 proc.

Inni widzą ten rok gorzej

Najczarniejszy scenariusz rządu jest i tak bardziej optymistyczny niż wielu instytucji międzynarodowych. Wczoraj Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zmienił swoje szacunki dotyczące tempa wzrostu PKB w regionie. Prognoza na 2009 r. dla Polski została obniżona z 2,8 proc. do 1,5 proc.

O tym, że tempo wzrostu może być mniejsze niż 2 proc. prognozowane przez Komisję Europejską, mówił wczoraj Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Walczą z kryzysem

I rząd, i bank centralny chcą przeciwdziałać kryzysowym zjawiskom. W jaki sposób?

dk5n238

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na trzecią w ciągu trzech miesięcy obniżkę stóp procentowych. Jej skala była większa od oczekiwań rynkowych. Po obniżce o 75 punktów bazowych główna stopa wynosi od dziś 4,25 proc. Ekonomiści spodziewają się, że za kilka miesięcy może spaść do 3 proc. Dotychczas najniższy w historii poziom głównej stopy NBP to 4 proc. Obniżki stóp mają doprowadzić do zwiększenia dostępności finansowania przedsiębiorstw.

Podobny cel stawia sobie rząd. Wczoraj przyjął przygotowane przez resort finansów projekty ustaw o poręczeniach i gwarancjach oraz o Banku Gospodarstwa Krajowego. Ministrowie zdecydowali też o ułatwieniach dla firm starających się o dofinansowanie projektów pieniędzmi z Unii Europejskiej.

Spowolnienie wzrostu gospodarczego będzie oznaczać mniejsze wpływy z podatków i ryzyko wzrostu deficytu budżetowego.

Aby tę groźbę oddalić, ministrowie mają poszukać oszczędności w budżetach swoich resortów. Każdy powinien wskazać możliwość ograniczenia wydatków o około 10 proc. Premier Tusk zapewniał, że oszczędności mają pochodzić z ograniczenia wydatków rzeczowych. Nie będą dotykać "najsłabszych".

Konrad Krasuski

Łukasz Wilkowicz

Justyna Piszczatowska

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

dk5n238
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk5n238