Trwa ładowanie...
d4hiue1

Tysiące chętnych na jeden procent

Chcesz wesprzeć cząstką swego podatku potrzebujących? Minister sprawiedliwości właśnie opublikował najświeższy wykaz organizacji o statusie pożytku publicznego.

d4hiue1
d4hiue1

Według stanu na 25 lutego 2008 r. mamy do wyboru 5804 stowarzyszenia czy fundacje. Z tej listy polscy podatnicy mogą wybrać instytucję, której chcą przekazać 1 proc. swej daniny dla fiskusa. Można ją ofiarować strażakom, chorym dzieciom, sportowcom, organizacjom polonijnym...

|

d4hiue1

Do tej pory osoby, które chciały podzielić się swoim podatkiem z organizacją pożytku publicznego (OPP), musiały same dokonywać wpłaty na jej konto i powiadomić o tym urząd skarbowy. W tym roku mechanizm rozliczeń jest o łatwiejszy. Zgodnie z ustawą z 16 listopada 2006 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, to urzędnicy przekażą za nas pieniądze na wybraną organizację. Jak ją wybrać? Najłatwiej - z obwieszczenia ministra pracy lub spośród listy OPP opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

_ Obwieszczenie ministra pracy zawiera nazwy i numery KRS organizacji pożytku publicznego posiadających właściwy wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wyłączono 25 organizacji prowadzących np. handel wyrobami przemysłu elektronicznego lub spirytusowego _ - wyjaśnił Tomasz Adaszewski, specjalista z departamentu pożytku publicznego MPiPS. Listę znajdziemy też na internetowych stronach resortu sprawiedliwości.

Być może jednak sami wiemy, komu należy się nasze wsparcie. Powinniśmy jednak najpierw sprawdzić, czy znajduje się ona w wykazie organizacji pożytku publicznego - bo tylko one na wsparcie 1 proc. podatku w świetle ustawy zasługują. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się wyszukiwarka, która pomoże nam odnaleźć konkretną organizację. Co ważne - możemy poszukiwać jej albo według klucza województw, numeru Krajowego Rejestru Sądowego lub daty nadania jej statusu organizacji pożytku publicznego.

Ile wolno przekazać? Musimy wyliczyć kwotę, jaką możemy podarować. Jak to zrobić? Dzielimy przez 100 kwotę podatku należnego (pole nr 180 w PIT-36, nr 112 w PIT-37, nr 51 w PIT-36L, nr 34 w PIT 38). Uzyskaną kwotę umieszczamy w polu 314 w PiT-36 lub 126 w PIT-37. Ważne jest też, aby wpisać dokładną nazwę organizacji i jej nr KRS w polach oznaczonym nr 312-313 (PIT-36), nr 124-125 (PIT-37), nr 108-110 (PIT-36L), nr 60-62 (PIT-38). I na tym koniec - tu zaczyna się bowiem rola fiskusa. Sprawdzi najpierw pod względem formalnym, czy dane się zgadzają. Jeśli przez pomyłkę podamy zły numer KRS lub błędną nazwę organizacji, urząd skarbowy wezwie nas do złożenia wyjaśnień.
_ Urzędy skarbowe mają aż trzy miesiące na przekazanie pieniędzy na konto organizacji pożytku publicznego _- ubolewa matka chorego dziecka czekająca na wsparcie.

d4hiue1

Te trzy miesiące zaczynają się dopiero 1 maja - po zakończeniu "akcji PIT". Jak sprawić, by 1 proc. podatku - przesyłany wybranej fundacji - trafił jednak na konto chorego dziecka, które czeka na wsparcie miłosiernych rodaków? W polu o nazwie "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" możemy wskazać konkretną osobę, której chcemy pomóc - np. imię i nazwisko chorego dziecka, które jest pod opieką danej fundacji. Taką możliwość dopuściło pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Finansów. W praktyce jednak wiele zależy od dobrej woli zarządu takiej fundacji. Jest to dla niej tylko sugestia - a nie obowiązek przekazania pieniędzy wskazanemu przez nas choremu.

W rubryce "Inne informacje" każdy podatnik może jednak także wskazać inny cel szczególny, np. terenowy oddział organizacji.

Gdzie szukać OPP?

Strona Ministerstwa Sprawiedliwości: opp.ms.gov.pl/query.php

Beata Sypuła
POLSKA Dziennik Zachodni

d4hiue1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hiue1