Trwa ładowanie...

Ukryta funkcja w oknach. To tędy uciekają pieniądze za ogrzewanie

Okna to jedno z głównych źródeł strat ciepła w mieszkaniu. Przestawienie ich na tryb zimowy to prosty sposób na utrzymanie wyższej temperatury w mieszkaniu i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Aby wykonać tę czynność, wystarczy odpowiednio wyregulować śrubę w oknie.

Tryb zimowy okna zatrzymuje więcej ciepła w pomieszczeniuTryb zimowy okna zatrzymuje więcej ciepła w pomieszczeniuŹródło: Getty Images, fot: Marina Gordejeva
d1bkijo
d1bkijo

Poprzedni sezon grzewczy należał do jednych z najdroższych. Wszystko z powodu kryzysu energetycznego, który wywindował ceny węgla. W tym sezonie ceny ciepła sieciowego w Polsce nie wzrosną do końca roku 2023 r., ponieważ rząd zamroził je na poziomie z poprzedniego roku. Natomiast wciąż nie jest jasne, ile będziemy płacić za ciepło systemowe od przyszłego roku.

Ogrzewanie w budynku powinno być włączone, gdy temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak: salon, pokój, przedpokój, kuchnia i biuro, wynosi mniej niż 20 stopni Celsjusza, a w łazienkach i ubikacjach mniej niż 24 stopnie Celsjusza.

Nie ma jednak sztywnej daty, która określa, kiedy kaloryfery muszą już być ciepłe. Najczęściej o momencie uruchomienia ogrzewania decydują spółdzielnie mieszkaniowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po wyborach 800 plus do zmiany? "Takie rozwiązanie jest w Niemczech"

Tryb zimowy w oknach. Przestaw śrubę

Warto jednak do sezonu zimowego dobrze się przygotować. A jest na to prosty patent. Przestawienie okien z trybu letniego na zimowy pozwala dopasować szczelność okna do warunków panujących na zewnątrz. Jeśli przyłożymy rękę do okna i czujemy zimne powietrze, to znak, że okna są w trybie letnim. W trybie zimowym uszczelka dociskana jest mocniej do framugi, co zmniejsza przepływ powietrza i chroni przed wychłodzeniem.

d1bkijo

Z jednej strony taka zmiana obniży rachunki za ogrzewanie, ale również zwiększy ryzyko alergii i może pogorszyć wentylację w pomieszczeniu.

Większość nowoczesnych okien PCV ma funkcję przestawiania trybu letniego i zimowego. Aby sprawdzić, w którym trybie jest okno, należy znaleźć śrubę w skrzydle i sprawdzić jej ustawienie względem uszczelki. Śruba ustawiona grubszą stroną do uszczelki oznacza tryb zimowy, a węższą - tryb letni.

Jak przestawić okna na tryb zimowy?

Zmiana trybu okna na zimowy to bardzo szybki proces. Instrukcję krok po kroku znajdziesz m.in. na kanale "Majster Amator" na platformie YouTube.

Aby przestawić okno z trybu letniego na zimowy, należy przekręcić bolec o 90°. Bolce mogą mieć różny kształt, dlatego często do ich przekręcenia potrzebny jest klucz, np. imbusowy. Zwykle jednak można to zrobić przy użyciu kombinerek lub po prostu - palcami.

d1bkijo

W starszych okna zmiana trybu z letniego na zimowy może znajdować się w trzech miejscach: na górze, w środku oraz na dole framugi.

Innym sposobem na to, aby zaoszczędzić ciepło podczas zimy, jest odsłonięcie wszystkich kaloryferów. Meble i zasłony często zasłaniają grzejniki i utrudniają przepływ ciepła, przez co musimy ogrzewać mieszkanie mocniej, a to generuje dodatkowe koszty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bkijo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bkijo