Trwa ładowanie...

Ułatwienia dla rodziców osób niepełnosprawnych. Będzie im wygodniej pracować

Rząd chce ułatwić życie rodzicom niepełnosprawnych dzieci. Będą mogli pracować zdalnie, w dogodnych dla siebie godzinach. Dwukrotnie wydłuży się też okres zasiłku opiekuńczego - zakłada projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt ma realizować program "Za życiem".

Ułatwienia dla rodziców osób niepełnosprawnych. Będzie im wygodniej pracowaćŹródło: 123RF.COM
d2ixdax
d2ixdax

Celem programu jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

MRPiPS proponuje, by rodzice osób niepełnosprawnych mogli wnioskować do pracodawcy o wprowadzenie elastycznych godzin pracy.

- Projektowane zmiany przepisów kodeksu pracy obejmują wykonywanie pracy w przerywanym czasie pracy lub indywidualnym rozkładzie czasu pracy albo w ruchomym czasie pracy - czytamy w uzasadnieniu.
Ponadto rodzice osób niepełnosprawnych mogliby wnioskować o wykonywanie pracy w formie telepracy.

- Pracodawca będzie mógł odmówić uwzględnienia wniosku jedynie w przypadku, gdy jego uwzględnienie byłoby niemożliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika - czytamy w projekcie.
Proponowane rozwiązania dotyczą m.in. rodziców dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Skorzystać z nich będą mogli także rodzice dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zobacz też: Kierowca nie wpuścił niepełnosprawnego do autobusu

Projekt zakłada także zmiany w funkcjonowaniu warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Chodzi m.in. o zwiększenie wsparcia dla osób niepełnosprawnych, które opuściły WTZ, żeby znaleźć zatrudnienie na otwartym rynku pracy.

d2ixdax

- Podstawowym celem WTZ będzie przygotowanie osób niepełnosprawnych do niezależnego życia. Działania powinny skupiać się przede wszystkim na umożliwianiu osobom niepełnosprawnym osiągania jak najwyższego poziomu samodzielności i niezależności w funkcjonowaniu społecznym i zawodowym, a także ich skutecznej integracji ze społeczeństwem - czytamy w uzasadnieniu.
Proponowane regulacje zakładają też wydłużenie okresu zasiłku opiekuńczego z 14 do 30 dni w przypadku opieki nad dzieckiem chorym ze znacznym stopniem niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności.

Projekt, który został skierowany do konsultacji, jest już kolejnym, który realizować ma program "Za życiem". Wcześniej wprowadzono m.in. specjalne świadczenie w wysokości 4 tys. zł dla rodzin, którym urodzi się dziecko z niepełnosprawnością.

autor: Paweł Żebrowski

d2ixdax
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ixdax