Trwa ładowanie...

Unijna afera bankowa z euro e tle

Credit Agricole, HSBC i JPMorgan - brały udział w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych denominowanych w euro podejrzewa Komisja Europejska. Zdaniem Brukseli instytucje te mogły wpływać na wycenę tych instrumentów.

Unijna afera bankowa z euro e tleŹródło: Fotolia
d2umtv9
d2umtv9

"Komisja ma obawy, że te trzy banki mogły brać udział w zmowie, która miała na celu zakłócenie normalnego kształtowania się elementów cenowych instrumentów pochodnych denominowanych w euro" - podano.

KE zastrzegła we wtorkowym komunikacie, że przedstawienie zarzutów nie przesądza o wyniku dochodzenia. Dochodzenie to jest kontynuacją śledztwa, w wyniku którego w grudniu 2013 roku Komisja Europejska ukarała osiem instytucji finansowych na łączną kwotę 1,7 mld euro za udział w nielegalnych kartelach na rynku instrumentów pochodnych.

- Kontynuowaliśmy nasze śledztwo zgodnie ze zwykłą procedurą dotyczącą karteli w sprawie trzech banków - Credit Agricole, HSBC i JPMorgan. Zgodnie z naszymi wstępnymi ustaleniami te trzy banki mogły także uczestniczyć w tym kartelu - oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Zaznaczył, że te trzy banki mają teraz możliwość obrony. - Weźmiemy pod uwagę wszystkie argumenty przed podjęciem ostatecznej decyzji"- zapewnił unijny komisarz ds. konkurencji.

d2umtv9

Poinformował, że KE kontynuuje śledztwo w sprawie karteli związanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japońskich jenach, a także we frankach szwajcarskich.

Almunia podkreślił, że działalność na rynkach finansowych wymaga przejrzystości i zdrowej konkurencji, co jest zasadniczą kwestią, jeśli chodzi o przywrócenie zaufania do sektora finansowego, które jest z kolei niezbędne dla skutecznej walki ze skutkami kryzysu. W grudniu 2013 roku Komisja Europejska ukarała osiem instytucji finansowych na łączną kwotę 1,7 mld euro za udział w nielegalnych kartelach na rynku instrumentów pochodnych. Chodziło o zmowy dotyczące wskaźników EURIBOR i LIBOR.

Cztery banki uczestniczyły w kartelu dotyczącym instrumentów pochodnych (interest rate derivatives) denominowanych w euro. Były to: Barclays, Deutsche Bank, Societe Generale i RBS. Pięć banków (RBS, UBS, Deutsche Bank, JPMorgan, Citigroup) i jeden broker (RP Martin) uczestniczyli z kolei w dwustronnych kartelach związanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japońskich jenach. W przypadku instrumentów pochodnych opartych na jenach banki manipulowały wskaźnikami JPY LIBOR i TIBOR.

W sumie największa kara przypadła niemieckiemu Deutsche Bank, bo ponad 725 mln euro. Cztery banki przystały na ugodę z KE, w zamian za co otrzymały upust w karze. Kary w ogóle nie zapłaciły Barclays i UBS, bo jako pierwsze ujawniły KE istnienie karteli.

d2umtv9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2umtv9