Trwa ładowanie...

W centrum uwagi Grecja i dane z USA

Wprawdzie na rynkach widać już świąteczne nastroje, co objawia się spadkiem zmienności notowań, to jednak warto wspomnieć, że ostatnia sesja przed Wigilią przyniesie kilka ważnych publikacji. Jeszcze przed południem dojdzie do głosowania nad wyborem greckiego prezydenta przez tamtejszy parlament.

W centrum uwagi Grecja i dane z USAŹródło: DM BOŚ
d1r4jk9
d1r4jk9

Szanse na wybór Stavrosa Dimasa nie są jednak duże – o wymagane 200 głosów poparcia wciąż będzie trudno. Wydaje się, że rozwiązanie przyniesie dopiero trzecia tura zaplanowana na poniedziałek 29 grudnia, gdzie wymagane będzie 180 głosów. I wtedy na rynku może być nieco nerwowo, gdyż inwestorzy nie chcieliby szybko widzieć skrajnie lewicowej Syrizy przy władzy, a taki mógłby okazać się wynik przedterminowych wyborów parlamentarnych. Po południu na rynek napłyną dane z USA. O godz. 14:30 poznamy ostateczny odczyt PKB za III kwartał szacowany na poziomie 4,1 proc. w ujęciu zanualizowanym. O tej samej porze opublikowane zostaną też dane nt. dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku w listopadzie – prognozy zakładają wzrost o 1,8 proc. m/m i 0,7 proc. m/m z wyłączeniem środków transportu. O godz. 15:00 z kolei otrzymamy figurę z rynku nieruchomości – październikowy indeks cen FHFA - a godzinę później dynamikę sprzedaży domów na rynku pierwotnym w listopadzie (rynek zwróci na to większą uwagę (prognoza zakłada
wzrost w ujęciu skumulowanym do 472 tys.), po tym jak opublikowane wczoraj dane z rynku wtórnego rozczarowały). Nieco wcześniej bo o godz. 15:55 poznamy ostateczne dane nt. nastrojów konsumenckich sporządzane przez Uniwersytet w Michigan (prognoza na grudzień mówi o wzroście do 90 pkt.), a wspominanej już godz. 16:00 czekać nas będą jeszcze ostateczne dane nt. dochodów i wydatków w listopadzie, oraz regionalny indeks z Richmond. Jak widać lista publikacji zza Oceanu jest spora, ale to wynik okresu świątecznego. Do końca tygodnia poznamy jedynie dane nt. cotygodniowego bezrobocia (wyjątkowo w środę o godz. 14:30).

Wymowa dzisiejszych publikacji z USA może być pozytywna. Zwłaszcza w kwestii PKB, czy też nastrojów konsumenckich. To może delikatnie umocnić dolara, zwłaszcza, że amerykańska waluta nie zareagowała zbytnio na wczorajsze gorsze odczyty nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym. Chęci do realizacji zysków z dolara przed końcem roku zbytnio nie widać, co dobrze pokazuje sytuacja na wykresie BOSSA USD. Indeks utrzymuje się ponad poziomem 76 pkt. – im dłużej taka sytuacja będzie mieć miejsce, tym mniejsze będzie znaczenie negatywnej wymowy formacji objęcia bessy sprzed 2 tygodni. Widać, że inwestorzy nie widzą zbytnio alternatyw dla dolara.

[ Wykres tygodniowy Bossa USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d1r4jk9

Z drugiej strony pozytywny obraz może być nieco zaburzony przez mniejszą świąteczną aktywność inwestorów. O tym, że zmiany nie są duże, świadczy dobrze poniższy diagram stóp zwrotu z par dolarowych od wczoraj.

Na wykresie EUR/USD widać, że wczoraj wieczorem doszło do ustanowienia nowego minimum w rejonie 1,2216 (to zaledwie o 3 pipsy poniżej poprzedniego). Wprawdzie wsparcie oparte o linię trendu od 2010 r. nadal się trzyma, ale rynek nie ma chęci na wykreowanie większego odbicia w stronę 1,2357, o którym wspominaliśmy wcześniej. Rośnie prawdopodobieństwo zejścia w okolice 1,2130 w kolejnych dniach, które bazują na linii trendu opartej o dołek z 2005 r. Scenariusz ten mógłby ulec zmianie, gdyby rynek wyraźnie powrócił ponad obszar 1,2246-1,2269, czyli minima z przełomu listopada i grudnia.

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

d1r4jk9

[ Wykres tygodniowy EUR/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d1r4jk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r4jk9