Trwa ładowanie...

W Polsce znowu zmieni się system odbioru naziemnej TV. Sprawdź, czy musisz kupić nowy telewizor

Za 2,5 roku sygnał naziemnej telewizji zostanie w Polsce unowocześniony. Kilka milionów rodaków będzie musiało po raz kolejny kupić nowy telewizor albo specjalne urządzenie przetwarzające sygnał. Wszystko przez 5G, które zabierze telewizji część pasma.

W Polsce znowu zmieni się system odbioru naziemnej TV. Sprawdź, czy musisz kupić nowy telewizorŹródło: Fotolia
d23dmgx
d23dmgx

W 2013 roku dotychczasowy system nadawania sygnału telewizyjnego w Polsce zmienił się na nowoczesny, cyfrowy DVB-T. Miliony Polaków musiały kupić sobie albo nowy telewizor, albo specjalną przystawkę przetwarzającą sygnał cyfrowy na akceptowalny dla starszych modeli telewizorów. Teraz rodacy będą musieli zrobić to jeszcze raz, bo sygnał naziemnej telewizji zostanie znowu unowocześniony.

System DVB-T zostanie zastąpiony nowocześniejszym DVB-T2. Wszystko przez fakt, że część pasma tego pierwszego systemu będzie potrzebna do budowy w Polsce sieci 5G. Ta nowoczesna usługa to nie tylko szybsza łączność komórkowa – oznacza cyfrową rewolucję w przemyśle i usługach. Ale musi zająć pasmo 700 MHz, które obecnie jest wykorzystywane przez telewizję.

Wymiana odbiorników telewizyjnych, które nie spełnią wymagań technicznych umożliwiających odbiór sygnału w nowym standardzie będzie niezbędna po wdrożeniu standardu DVB-T2.Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej przypominają w związku z tym, aby kupujący nowe odbiorniki telewizyjne sprawdzali, czy będą one przystosowane do systemu kodowania obrazu DVB-T2, który zastąpi obecnie działający DVB-T. Stanie się to do 30 czerwca 2022 roku, a właściciele telewizorów, które nie będą spełniać tych wymagań będą musieli kupić zewnętrzny dekoder, by móc odbierać telewizję naziemną.

d23dmgx

Jak pisze serwis WirtualneMedia.pl, prawie 7 mln odbiorników telewizyjnych na 11,5 mln sprzedanych w ostatnich pięciu latach w Polsce umożliwia już odbiór naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji (DVB-T2). Według szacunków potrzebny sprzęt będzie znajdować się już w 90 proc. gospodarstw domowych.

Oznacza to też, że 4,5 miliona sprzedanych telewizorów nie ma systemu DVB-T2 i 10 proc. polskich gospodarstw domowych nie ma możliwości odbioru sygnału w tym standardzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23dmgx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23dmgx