Trwa ładowanie...

W poniedziałek zacznie się sesja egzaminów potwierdzających kwalifikacje

W poniedziałek rozpocznie się sesja egzaminów potwierdzających kwalifikacje
zawodowe, czyli tzw. nowego egzaminu zawodowego. Przystąpią do niej uczniowie i absolwenci
zasadniczych szkół zawodowych i techników oraz absolwenci kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

W poniedziałek zacznie się sesja egzaminów potwierdzających kwalifikacjeŹródło: © Kzenon - Fotolia.com
daiuxcd
daiuxcd

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe został wprowadzony wraz z reformą szkolnictwa zawodowego, która wkroczyła do szkół ponadgimnazjalnych we wrześniu 2012 r. Po raz pierwszy sesja egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe została przeprowadzona wiosną ub.r.

Najistotniejszą zmianą w szkolnictwie zawodowym jest odejście od kształcenia w konkretnym zawodzie na rzecz takiego nauczania, by w jego wyniku uczeń zdobywał różne przydatne do wykonywania danego zawodu kwalifikacje. Zdobycie każdej kwalifikacji zostanie potwierdzone egzaminem i w rezultacie złoży się na konkretne uprawnienia zawodowe. Po zdobyciu wszystkich kwalifikacji, wymaganych w danym zawodzie, uczeń dostanie dyplom to potwierdzający.

Kształcenie w zreformowanych szkołach zawodowych odbywa się w 200 zawodach opisanych łącznie przez 252 kwalifikacje. Egzaminy na poszczególne kwalifikacje przeprowadzane są na różnych etapach nauki (tylko w przypadku zawodów jednokwalifikacyjnych na zakończenie nauki). Według MEN czas potrzebny do zdobycia jednej kwalifikacji wynosi około ośmiu miesięcy.

Jednocześnie z myślą o osobach dorosłych, by umożliwić im uzyskanie lub uzupełnienie kwalifikacji zawodowych, stworzono kwalifikacyjne kursy zawodowe; one także ruszyły wraz z wejściem reformy. Dzięki kursom osoby dorosłe mogą w formach pozaszkolnych, w bardziej elastycznym systemie kształcenia ustawicznego, zdobyć takie same kwalifikacje jak uczniowie szkół zawodowych.

daiuxcd

Nowy egzamin zawodowy składa się z dwóch części - testu pisemnego (zawiera on 40 pytań wielokrotnego wyboru; trwa 60 minut) oraz testu praktycznego na stanowisku egzaminacyjnym wyposażonym w sposób odpowiedni do zadania egzaminacyjnego (trwa od 120 do 240 minut, w zależności od kwalifikacji).

W tym roku egzaminy praktyczne organizowane będą w dniach 26 maja - 7 lipca; egzamin pisemny przeprowadzony zostanie 16 czerwca.

Aby zdać egzamin w części pisemnej trzeba uzyskać minimum 50 proc. punktów możliwych do uzyskania, a w części praktycznej - minimum 75 proc. punktów.

Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w tym roku do części pisemnej egzaminu ma przystąpić ponad 138 tys. osób w 132 kwalifikacjach (w przypadku 83 kwalifikacji zdawany będzie przy komputerze), a do części praktycznej ponad 139 tys. osób w 137 kwalifikacjach.

daiuxcd

Do najpopularniejszych w tym roku należą:

- "Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji w zawodzie technik ekonomista",
- "Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy w zawodzie technik usług kosmetycznych",
- "Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp w zawodzie technik usług kosmetycznych",
- "Obsługa klienta w jednostkach administracji w zawodzie technik administracji",
- "Wykonywanie kompozycji florystycznych w zawodzie florysta",
- "Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych w zawodzie technik informatyk".

(AS)

daiuxcd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daiuxcd