Trwa ładowanie...

W sklepach może zabraknąć papierosów. Instytucje wymieniają się oświadczeniami

Do 20 maja sprzedawcy muszą się zarejestrować w systemie, którego jeszcze nie ma. Polska Izba Handlu bije na alarm, a Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych - operator systemu - uspokaja. "Handel wyrobami tytoniowymi w Polsce nie jest zagrożony" - przekonuje.

W sklepach może zabraknąć papierosów. Instytucje wymieniają się oświadczeniamiŹródło: WP.PL
d1xx37g
d1xx37g

Zamieszanie spowodowała nowa unijna regulacja, zgodnie z którą każda paczka papierosów, wychodząca z fabryki, musi być zarejestrowana w specjalnym systemie śledzącym jej drogę od producenta do dystrybutora i klienta.

W założeniu nowe przepisy mają ograniczyć szarą strefę w handlu papierosami.

O nowych regulacjach było wiadomo już w kwietniu zeszłego roku. Odpowiednią ustawę parlament przygotował jednak dopiero na początku kwietnia tego roku, a to oznacza mało czasu na wdrożenie systemu.

Oglądaj też: Za 2 miesiące może zabraknąć papierosów w sklepach. Przez UE

Operatorem systemu śledzenia papierosów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Kilka dni temu Polska Izba Handlu alarmowała, że PWPW "nie rozpoczęła jeszcze rejestracji podmiotów biorących udział w całym łańcuchu dostaw wyrobów tytoniowych".

d1xx37g

"Wyzwanie jest ogromne, ponieważ w systemie musi zarejestrować się ponad 100 tys. sklepów, 900 hurtowni oraz wszyscy producenci wyrobów tytoniowych. Jeszcze w marcu bieżącego roku PWPW deklarowało, że rejestracja będzie możliwa już od 15 kwietnia, jeżeli będzie podstawa prawna. Ministerstwo Finansów dostarczyło ją na samym początku kwietnia, jednak nie wpłynęło to na gotowość PWPW" - czytamy w komunikacie PIH.

W poniedziałek PWPW odpowiedziała na zarzuty PIH. Jak twierdzi, "handel wyrobami tytoniowymi w Polsce nie jest zagrożony".

"Uruchomienie systemu uzależnione jest od przygotowania, ogłoszenia i wdrożenia wymagań specyfikacyjnych przez firmę Dentsu Aegis Network Switzerland AG' - routera, czyli integratora danych na poziomie całej Unii Europejskiej, wybranego przez Komisję Europejską" - czytamy w komunikacie PWPW.

"Uruchomienie systemu bez ostatecznej specyfikacji mogłoby bowiem w konsekwencji prowadzić do sytuacji, w której użytkownicy końcowi – a w przypadku polskiego rynku to ok. 110 tys. podmiotów – musieliby wprowadzać dane ponownie i/lub je poprawiać" - uzasadnia PWPW.

d1xx37g

PWPW zapewnia także, że specyfikacja ma być dostarczona do 10 maja. I jeśli faktycznie tak się stanie, system ma zostać uruchomiony w terminie.

Polska Izba Handlu, w wydanym dzień później oświadczeniu zauważa jednak, że specyfikacja, o której pisze PWPW, już jest dostępna i powołuje się przy tym na informacje Komisji Europejskiej.

PIH przytacza też przykłady innych europejskich państw, które do wdrożenia nowego systemu zaczęły się przygotowywać znacznie wcześniej.

d1xx37g

- Otrzymaliśmy informację z Komisji Europejskiej, iż w Austrii, Chorwacji, Bułgarii, Czechach, Łotwie, Holandii, Portugalii, Rumunii i Wielkiej Brytanii podmioty wydające identyfikatory prowadzą przedrejestrację podmiotów detalicznych handlujących wyrobami tytoniowymi, tak aby po 10 maja „hurtowo” załadować dane do systemu Dentsu i w ten sposób dopełnić formalności w możliwie krótkim czasie - czytamy w komunikacie PIH.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xx37g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xx37g