Trwa ładowanie...

Wadliwe prezerwatywy. Prawnik radzi, co zrobić w razie ich pęknięcia

Partia prezerwatyw Durex nie przeszła testów wytrzymałościowych. Firma wycofuje je ze sklepów i obiecuje zwrot pieniędzy. Jednak konsekwencje ich pęknięcia mogą być poważniejsze.

Wadliwe prezerwatywy. Prawnik radzi, co zrobić w razie ich pęknięciaŹródło: 123RF
d30bpw4
d30bpw4

Prezerwatywy linii Real Feel i Latex Free z datą ważności do 2020 i 2021 roku nie przeszły testów wytrzymałości i są wycofywane ze sklepów w Polsce, Irlandii i Wielkiej Brytanii – informowaliśmy o tym w finansach WP.

Notka bezpieczeństwa została również opublikowana na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Firma Durex zapewnia, że nie ma obaw o bezpieczeństwo dla konsumentów jak również, że zwróci pieniądze klientom.

Co jednak w przypadku, kiedy prezerwatywa zawiedzie podczas stosunku? Konsekwencje mogą być przecież znacznie bardziej poważne.

- Najlepiej skontaktować się z podmiotem wskazanym w ww. notatce w celu uruchomienia procedury reklamacyjnej, a także warto jest zweryfikować odpowiednimi testami lub badaniami, czy mogło spowodować to zdarzenie nieplanowaną ciążę lub zarażenie się chorobą, przed którą miała zabezpieczać prezerwatywa – radzi mec. Grzegorz Mączyński, prawnik z kancelarii KOLS.

d30bpw4

Jak wyjaśnia ekspert w dziedzinie prawa farmaceutycznego i medycznego, w przypadku zarażenia chorobą mógł - w skrajnych sytuacjach - powstać tzw. "incydent medyczny”. Jeśli to zdarzanie doprowadziło lub mogło doprowadzić do poważnego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta lub użytkownika wyrobu – powinno być ono zgłoszone do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak przyznaje mec. Grzegorz Mączyński dochodzenie roszczeń w tego typu sprawach, dotyczących zarażenia chorobą, jest jednak bardzo trudne i może być potencjalnie niezwykle skomplikowane. W szczególności, zwraca uwagę, ze względu na kwestie dowodowe. A także to, że stosowanie prezerwatyw nie daje stuprocentowego zabezpieczenia, co również podkreślają ich producenci.

Firmy mogą też zasłać się tym, że dany wyrób medyczny mógł być nieprawidłowo zastosowany lub przechowywany przez konsumenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30bpw4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30bpw4